Kdo je to?
Kdo byla Madame de Pompadour? Životopis Madame de Pompadour, osobnosti, slavná žena z kategorie historie

Madame de Pompadour

Kdo byla Madame de Pompadour? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, historie

Madame de Pompadour, celým jménem Jeanne-Antoinette Poisson, markýza de Pompadour a vévodkyně de Ménars byla milenkou francouzského krále Ludvíka XVI. Jeanne se narodila v prosinci 1721 v Paříži. Její matka měla čuch na bohaté milence. Jedním z nich byl i královský výběrčí daní pan de Tournehem, který vydržoval nejen její matku, ale také mladou Jeanne. Umožnil ji skvělou výchovu a vzdělání. Díky kontaktům svého chlebodárce se objevovala ve věhlasné společnosti té doby. Od předních hereček a dramatiků se učila recitovat, tancovat, zpívat, jezdit na koni, hrát na klavichord a umět o sebe pečovat.
V devíti letech si nechala od cikánky věštit budoucnost. Zjistila, že bude jednou více než samotná královna. Její matka pochopila, že se má stát královou milenkou, a proto se ji snažila vychovávat v tomto duchu.
Později se Jeanne provdala roku 1741 za synovce pana de Tournehema – Charlese Guillauma d’Étiolles. Během krátkého soužití se manželům narodila dcera Alexandrine. Žili spolu na zámku v Sénartském lese, kde si Jeanne zřídila vlastní salón a také divadlo.
S králem Ludvíkem XVI. se seznámila na plese, kde spolu tancovali. Poté se vídali čím dál častěji a Jeanne získala titul markýzy de Pompadour (1745). Dostala darem také zámek Pompadour a vlastní byt v paláci Versailles. Král požádal jejího manžela o odloučení, s čímž nakonec Charles souhlasil.
Madame de Pompadour byla královou milenkou v letech 1745-1751. Během té doby se starala o královu zábavu, kupovala obrazy, sochy, zámky (např. Elysejský palác), na kterých pořádala velkolepé události. Zajímala se o politiku, navrhovala vlastní šaty, působila jako ministryně kultury, stala se spoluzakladatelem vojenské školy Ecole militaire. Finančně podporovala církev a další organizace.
I poté, co již nebyla milenkou krále byla však jeho nejlepší přítelkyní. Věnovala se diplomacii a politice. V roce 1763 pozvala do Elysejského paláce Leopolda Mozarta a jeho tehdy osmiletého syna Wolfganga.
Po smrti dcery Alexandriny v roce 1754 se její zdravotní stav začal zhoršovat. Madame de Pompadour, po které zbylo neskutečné jmění, zemřela v dubnu 1764 ve věku 42 let na zápal plic.Kdo byla Madame de Pompadour? Životopis Madame de Pompadour, osobnosti, slavná žena z kategorie historie

Základní údaje o osobě Madame de Pompadour

Národnost: francouzská
Datum narození: 29. 12. 1721
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 15. 4. 1764

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Madame de Pompadour s rodinou a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Dysortografie? Vzpomněli byste si co znamená slovo ISO? Vzpomněli byste si co označuje výraz Oktagon MMA? Víte co je EAN?

Klíčová slova: wikipedie, historie, wiki, místo narození, zajímavosti, kdo je Madame de Pompadour?, Madame de Pompadour, datum úmrtí, kdy se narodila Madame de Pompadour?, lexikon, národnost, narození, historie, Kdy zemřela Madame de Pompadour, národnost, datum narození

Pojem Madame de Pompadour je v kategorii Historie, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Madame de Pompadour zkuste navštívit tyto odkazy

Hledejte bez špehování slovo Madame de Pompadour ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Madame de Pompadour ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Madame de Pompadour ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Madame de Pompadour ve Wikimedia Commons

Najít heslo Madame de Pompadour na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Madame de Pompadour například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikipedii, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Madame de Pompadour

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byla Madame de Pompadour? Kdy se narodila Madame de Pompadour? Kde se narodila Madame de Pompadour? Kdy zemřela Madame de Pompadour? Madame de Pompadour je v kategorii Historie

Text vytvořen pro Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Madame de Pompadour dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Madame de Pompadour i v jiné kategorii než je historie.