Kdo je to?
Kdo byl Antonín Marek? Životopis Antonín Marek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Antonín Marek?

Kdo byl Antonín Marek? Životopis, informace, biografie, literatura

Antonín Marek, známý také pod pseudonymem Bolemír Izborský, byl český spisovatel, překladatel a také římskokatolický kněz. Narodil se dne 5. září 1785 v Turnově. V roce 1801 úspěšně ukončil studium na gymnáziu v cisterciáckém klášteře ve slezském Křesoboru, jenž se nachází v dnešním Polsku. Poté absolvoval studium na Filozofické fakultě v Praze a v letech 1804 až 1808 studoval teologii v Litoměřicích. V roce 1808 byl vysvěcen na kněze. Při studiích v Litoměřicích se seznámil s Josefem Jungmannem, který zde vyučoval češtinu, a od této chvíle je pojilo celoživotní přátelství. Marek se mimo jiné nemalou měrou podílel na přípravě Jungmannova česko-německého slovníku.
Antonín Marek po svém vysvěcení na kněze působil na několika místech. Prvním z nich byly Rožďalovice, kde působil v letech 1808–1809. Poté následovala Libuň, Tatobity a Hrubá Skála. Od roku 1820 byl farářem v Týně u Rovenska pod Troskami. V roce 1823 se vrátil zpět do Libuně, kde setrval až do roku 1876. V roce 1828 byl jmenován děkanem. Koncem roku 1876 odjel do Prahy, kde však jeho životní pouť záhy skončila.
Marek byl jednou z hlavních postav českého národního obrození. Zasazoval se o spolupráci mezi slovanskými národy a měl nemalé obavy o osud českého národa. Ve spolupráci s Jungmannem obohatil český jazyk o nespočet dnes běžně používaných slov. Někteří mladší básníci pak tato nová slova hojně zařadili do své tvorby. Pod pseudonymem Bolemír Izborský překládal Ovidia, Schillera i Shakespeara. Přeložil také mnoho spisů z ruštiny. V roce 1820 vyšla kniha Logika nebo Umnice, jež je pokládána za jeho vrcholné dílo. Zde vytvořil kompletní české filozofické vědecké názvosloví, které z velké části přetrvalo dodnes. V letech 1844–1858 byl školním dozorcem a školství na Turnovsku pozvedl na vysokou úroveň. Kladl především velký důraz na vzdělanost učitelů. Bojoval za to, aby byla na školách zaváděna latina.
Antonín Marek zemřel 15. února 1877 v Praze ve věku 91 let. Je pochován na Vyšehradě.Kdo byl Antonín Marek? Životopis Antonín Marek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Antonín Marek

Národnost: česká
Datum narození: 5. září 1785
Místo narození: Turnov
Datum úmrtí: 15. února 1877

Tento text (Antonín Marek) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Gufero? Vzpomenete si na definici slova Grotta? Víte, co je to Pozidriv? Vzpomněli byste si na význam slova Překotný porod?

Klíčová slova: narození, kdo je Antonín Marek?, kde se narodil Antonín Marek?, Antonín Marek, Antonín Marek, vysvětlení, popis, místo narození, osobnosti, informace, nežijící, biografie, životopis, literatura, datum úmrtí, Kdy zemřel Antonín Marek

Pojem Antonín Marek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít výraz Antonín Marek na Google.cz

Hledat pojem Antonín Marek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Antonín Marek ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Antonín Marek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Antonín Marek na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Marek například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikipedii, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Antonín Marek

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Antonín Marek? Kdy se narodil Antonín Marek? Kde se narodil Antonín Marek? Kdy zemřel Antonín Marek? Antonín Marek se nachází v sekci Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Antonín Marek řekněme v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Marek i v jiné kategorii než je literatura.