Kdo je to?
Kdo byl Antonín Marek? Životopis Antonín Marek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Antonín Marek

Kdo byl Antonín Marek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Antonín Marek, známý také pod pseudonymem Bolemír Izborský, byl český spisovatel, překladatel a také římskokatolický kněz. Narodil se dne 5. září 1785 v Turnově. V roce 1801 úspěšně ukončil studium na gymnáziu v cisterciáckém klášteře ve slezském Křesoboru, jenž se nachází v dnešním Polsku. Poté absolvoval studium na Filozofické fakultě v Praze a v letech 1804 až 1808 studoval teologii v Litoměřicích. V roce 1808 byl vysvěcen na kněze. Při studiích v Litoměřicích se seznámil s Josefem Jungmannem, který zde vyučoval češtinu, a od této chvíle je pojilo celoživotní přátelství. Marek se mimo jiné nemalou měrou podílel na přípravě Jungmannova česko-německého slovníku.
Antonín Marek po svém vysvěcení na kněze působil na několika místech. Prvním z nich byly Rožďalovice, kde působil v letech 1808–1809. Poté následovala Libuň, Tatobity a Hrubá Skála. Od roku 1820 byl farářem v Týně u Rovenska pod Troskami. V roce 1823 se vrátil zpět do Libuně, kde setrval až do roku 1876. V roce 1828 byl jmenován děkanem. Koncem roku 1876 odjel do Prahy, kde však jeho životní pouť záhy skončila.
Marek byl jednou z hlavních postav českého národního obrození. Zasazoval se o spolupráci mezi slovanskými národy a měl nemalé obavy o osud českého národa. Ve spolupráci s Jungmannem obohatil český jazyk o nespočet dnes běžně používaných slov. Někteří mladší básníci pak tato nová slova hojně zařadili do své tvorby. Pod pseudonymem Bolemír Izborský překládal Ovidia, Schillera i Shakespeara. Přeložil také mnoho spisů z ruštiny. V roce 1820 vyšla kniha Logika nebo Umnice, jež je pokládána za jeho vrcholné dílo. Zde vytvořil kompletní české filozofické vědecké názvosloví, které z velké části přetrvalo dodnes. V letech 1844–1858 byl školním dozorcem a školství na Turnovsku pozvedl na vysokou úroveň. Kladl především velký důraz na vzdělanost učitelů. Bojoval za to, aby byla na školách zaváděna latina.
Antonín Marek zemřel 15. února 1877 v Praze ve věku 91 let. Je pochován na Vyšehradě.Kdo byl Antonín Marek? Životopis Antonín Marek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Antonín Marek

Národnost: česká
Datum narození: 5. září 1785
Místo narození: Turnov
Datum úmrtí: 15. února 1877

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Antonín Marek s blízkými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Xoxo? Pamatujete si definici pojmu Mléčná dráha? Víte, co je to Schodek rozpočtu? Vzpomněli byste si co znamená slovo Pcháč?

Klíčová slova: Antonín Marek, životopis, národnost, kdo je Antonín Marek?, zajímavosti, místo narození, kde se narodil Antonín Marek?, datum narození, osobnosti, život, kdo to je, wikipedie, kdy se narodil Antonín Marek?, literatura, narození, wiki

Pojem Antonín Marek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Antonín Marek doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat videa s názvem Antonín Marek na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Antonín Marek ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Antonín Marek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antonín Marek ve Wikimedia Commons

Najít výraz Antonín Marek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Marek například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Antonín Marek?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Antonín Marek? Kdy se narodil Antonín Marek? Kde se narodil Antonín Marek? Kdy zemřel Antonín Marek? Antonín Marek je v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Antonín Marek dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Marek i v jiné kategorii než je literatura.