Kdo je to?
Kdo byl František Křelina? Životopis František Křelina, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

František Křelina

Kdo byl František Křelina? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

František Křelina byl český básník, prozaik, dramatik a učitel. Byl představitelem ruralismu, ale v jeho textech se promítalo silné náboženské vyznání. Byl oceněn státní cenou a cenou České akademie věd a umění.
František Křelina se narodil v roce 1903 v Podhradí nedaleko Jičína. Po obecné škole vystudoval měšťanku a poté Učitelský ústav. Po vojně se živil jako učitel, roku 1939 se ale po obsazení Sudet rozhodl přestěhovat do Prahy, kde společně s dalšími spisovateli připravoval výzvu českých spisovatelů k lidu, ta kvůli cenzuře ale nikdy nevyšla. Psaní se František Křelina věnoval již od mládí. Jeho prvotina Hlas kořenů vyšla již v roce 1927. Vydal více než 15 děl a díky své pedagogické praxi se věnoval také literatuře pro děti a mládež. Oceňované jsou zejména jeho básnické sbírky, romány Amarú, syn hadí, Každý své břímě či románová trilogie Země dědičná. Napsal také divadelní hru Postila.
Nástup socialistického režimu nebyl pro Františka Křelinu příliš dobrý. Roku 1951 byl zatčen a společně s několika dalšími spisovateli odsouzen za velezradu na 12 let vězení. Výkon trestu v pankrácké věznici mu usnadnil jeden z dozorců, který na své chatě ukryl vekou části spisovatelových rukopisů. V roce 1960 byl Křelina amnestován, poté pracoval jako stavební dělník. Časem se ale k psaní opět vrátil. Jeho přínos české literatuře potvrzuje státní ocenění, které obdržel v roce 1936 a také cena České akademie věd a umění. František Křelina byl ženatý a měl dvě dcery. Jedna z nich, Hana Pražáková, byla rovněž spisovatelkou.Kdo byl František Křelina? Životopis František Křelina, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě František Křelina

Národnost: česká
Datum narození: 26.7.1903
Místo narození: Podhradí, Česká republika
Datum úmrtí: 25.10.1976

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je František Křelina? s vašimi sledujícími na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Epilepsie? Vzpomenete si na definici slova Celiakie? Rozumíte pojmu Poplužní dvůr? Vzpomněli byste si na význam slova Zastavěná plocha?

Klíčová slova: osobnosti, literatura, lexikon, Kdy zemřel František Křelina, kdo to je, národnost, František Křelina, nežijící, narození, vysvětlení, život, kdy se narodil František Křelina?, kde se narodil František Křelina?, zajímavosti, osobnost, kdo je František Křelina?

Pojem František Křelina je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem František Křelina v následujících vyhledávačích

Vyhledat heslo František Křelina ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo František Křelina ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz František Křelina ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem František Křelina v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem František Křelina na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo František Křelina například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Křelina

Nyní již víte Kdo byl František Křelina? Kdy se narodil František Křelina? Kde se narodil František Křelina? Kdy zemřel František Křelina? František Křelina patří do kategorie Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka František Křelina např. ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Křelina i v jiné kategorii než je literatura.