Kdo je to?
Kdo byl František Křelina? Životopis František Křelina, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl František Křelina?

Kdo byl František Křelina? Životopis, informace, biografie, literatura

František Křelina byl český básník, prozaik, dramatik a učitel. Byl představitelem ruralismu, ale v jeho textech se promítalo silné náboženské vyznání. Byl oceněn státní cenou a cenou České akademie věd a umění.
František Křelina se narodil v roce 1903 v Podhradí nedaleko Jičína. Po obecné škole vystudoval měšťanku a poté Učitelský ústav. Po vojně se živil jako učitel, roku 1939 se ale po obsazení Sudet rozhodl přestěhovat do Prahy, kde společně s dalšími spisovateli připravoval výzvu českých spisovatelů k lidu, ta kvůli cenzuře ale nikdy nevyšla. Psaní se František Křelina věnoval již od mládí. Jeho prvotina Hlas kořenů vyšla již v roce 1927. Vydal více než 15 děl a díky své pedagogické praxi se věnoval také literatuře pro děti a mládež. Oceňované jsou zejména jeho básnické sbírky, romány Amarú, syn hadí, Každý své břímě či románová trilogie Země dědičná. Napsal také divadelní hru Postila.
Nástup socialistického režimu nebyl pro Františka Křelinu příliš dobrý. Roku 1951 byl zatčen a společně s několika dalšími spisovateli odsouzen za velezradu na 12 let vězení. Výkon trestu v pankrácké věznici mu usnadnil jeden z dozorců, který na své chatě ukryl vekou části spisovatelových rukopisů. V roce 1960 byl Křelina amnestován, poté pracoval jako stavební dělník. Časem se ale k psaní opět vrátil. Jeho přínos české literatuře potvrzuje státní ocenění, které obdržel v roce 1936 a také cena České akademie věd a umění. František Křelina byl ženatý a měl dvě dcery. Jedna z nich, Hana Pražáková, byla rovněž spisovatelkou.Kdo byl František Křelina? Životopis František Křelina, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě František Křelina

Národnost: česká
Datum narození: 26.7.1903
Místo narození: Podhradí, Česká republika
Datum úmrtí: 25.10.1976

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je František Křelina? s vašimi kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte co je Komaxit? Víte co je Kelvin? Rozumíte pojmu Workout? Vzpomněli byste si co označuje výraz Geocaching?

Klíčová slova: národnost, zajímavosti, František Křelina, národnost, František Křelina, kdy se narodil František Křelina?, Kdy zemřel František Křelina, wikipedie, datum narození, narození, literatura, literatura, popis, život, kdo to je, informace

Pojem František Křelina je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat termín František Křelina ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Křelina ve Wikimedia Commons

Najít pojem František Křelina na Google.cz

Vyhledat výraz František Křelina ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz František Křelina ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo František Křelina například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Biografie, životopis, kdo je to František Křelina?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl František Křelina? Kdy se narodil František Křelina? Kde se narodil František Křelina? Kdy zemřel František Křelina? František Křelina je v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka František Křelina třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Křelina i v jiné kategorii než je literatura.