Kdo je to?
Kdo byla Božena Benešová? Životopis Božena Benešová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Božena Benešová

Kdo byla Božena Benešová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Božena Benešová, rozená Zapletalová, byla česká spisovatelka, autorka povídek a románů s psychologickým pozadím, básnířka a literární kritička.
Božena se narodila do rodiny advokáta, otec pocházel z Hané, matka z Frenštátu pod Radhoštěm. Dívka vychodila 6 tříd obecné školy v Napajedlech, pak absolvovala tři roky měšťanské školy v Olomouci. Kromě toho studovala francouzštinu v klášteře v Napajedlech. V roce 1896 se provdala za železničního úředníka Josefa Beneše, o rok později se jim narodil jediný syn - Roman. Manželství však nevydrželo a roku 1912 se rozvedli. Ačkoliv tedy pocházela spíše z prostředí, které moc uměleckým sklonům nepřálo, šla si tvrdě za svým a začala literárně tvořit již v 90. letech. Až do roku 1905 své práce podepisovala dívčím jménem. Obrovský posun v jejím díle znamenalo přátelství s Růženou Svobodovou a F. X. Šaldou, díky nimž se do tvorby mohla mnohem více ponořit. Přestěhovala se do Prahy, podnikla s R. Svobodovou cestu do Itálie, spolupracovala s časopisy Novina, Česká kultura a Lípa. Pravidelně psala kritiky a fejetony do Tribuny, což jí umožnilo překonat existenční potíže. Přátelila se s dalšími spisovatelkami (M. Pujmanová) a mladšími dívkami, jimž byla vzorem - vedla kroužek německé konverzace v YWKA. Od poloviny 20. let se potýkala se srdeční chorobou, jíž nakonec v dubnu roku 1936 podlehla. Pohřbena je v Praze na hřbitově v Bubenči.
Co můžeme říci o díle Boženy Benešové jako o celku, je zcela jistě to, že se jedná o velmi autobiografické prózy, které vycházejí z jejího mládí, které strávila na maloměstě a měla možnost pozorovat, jak se maloměšťáci chovají. Pokrytectví a úzkoprsá morálka je také nejčastěji zmiňovaným a do hloubky rozpracovávaným tématem jejích děl. Dalším a s předchozím velmi souvisejícím prvkem je revolta mladých dívek proti tomuto pokrytectví. Sem patří prózy jako Nedobytá vítězství, Kruté mládí nebo Myšky. Poslední z nich je i satirou, která má mladé dívky probudit z letargie. Další díla (Tři povídky, Oblouzení) nám již dávají východisko z té maloměšťácké morálky, a to v dětech a mladých lidech, kteří ještě nejsou touto morálkou pohlceni a stále jsou schopni velkých činů, poctivých vztahů a plnohodnotného života. Románová trilogie Úder, Podzemní plameny a Tragická duha vychází již z událostí první světové války a přináší nové téma, a to odpovědnost jednotlivce za životy druhých. Asi nejznámější novelou Boženy Benešové je však Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová, což je příběh o děvčátku, které ve válce přišlo o rodiče, ale přesto se nevzdalo a snažilo se jít životem za svými sny.Kdo byla Božena Benešová? Životopis Božena Benešová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Božena Benešová

Národnost: česká
Datum narození: 30. 11. 1873
Místo narození: Nový Jičín
Datum úmrtí: 8. 4. 1936

Popis osobnosti Božena Benešová můžete sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Alexie? Pamatujete si definici pojmu Hrdost? Znáte definici termínu Sága? Vzpomněli byste si co znamená slovo Kalorie?

Klíčová slova: životopis, datum narození, národnost, datum úmrtí, vysvětlení, wikipedie, osobnosti, popis, zajímavosti, kdo je Božena Benešová?, místo narození, kde se narodila Božena Benešová?, kdo to je, literatura, osobnost, nežijící

Pojem Božena Benešová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít heslo Božena Benešová ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Božena Benešová ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Božena Benešová ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Božena Benešová na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Božena Benešová ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Božena Benešová například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikipedii, ve fulltextu Yahoo.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Životopis, kdo je Božena Benešová? Stručná biografie

Teďka už zajisté víte Kdo byla Božena Benešová? Kdy se narodila Božena Benešová? Kde se narodila Božena Benešová? Kdy zemřela Božena Benešová? Božena Benešová je v sekci Literatura

Kategorie literatura, spisovatelka kudrnatá, božena Benešová, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Božena Benešová kupříkladu na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Božena Benešová i v jiné kategorii než je literatura.