Kdo je to?
Kdo byl Petr Skarlant? Životopis Petr Skarlant, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Petr Skarlant

Kdo byl Petr Skarlant? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Petr Skarlant byl český básník, dramatik, prozaik a překladatel. Narodil se 22. února 1939 v Českých Budějovicích. Jeho otec byl spolumajitelem rodinné továrny a zemřel, když bylo Petru Skarlantovi devět let. Rané dětství prožil v jižních Čechách a Slaném u Prahy. Později v Brně, kde také navštěvoval základní školu. Posléze se vyučil chemikem ve Východočeských chemických závodech Pardubice. Nějaký čas zde také pracoval na několika dělnických pozicích. V roce 1959 se přestěhoval do Prahy, kde pracoval jako knihovník v Městské knihovně a dálkově studoval na Střední knihovnické škole. Následně ještě studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Od roku 1969 se věnoval své vlastní literární tvorbě jako spisovatel z povolání. Mezi lety 1971 až 1974 působil jako redaktor poezie a k tomuto povolání se opět vrátil v období let 1988 až 1989, kdy krátce působil v nakladatelství Československý spisovatel. Přispíval také do nejrůznějších periodik, ať již do Literárních novin, Mladého světa, Mladé fronty, Tvorby či Kmenu.
Svou první básnickou sbírku vydal v roce 1969 a pojmenoval ji Vyřezávaný osel. Tou další byla Hebká kůže (1972). Své zážitky z cest do Francie pak ztvárnil ve sbírce Paříž! Paříž! z roku 1973. V témže roce vyšla také lyricky laděná sbírka z italské svatební cesty nazvaná Kdo jde po dně budoucího jezera. V následujících letech vyšly ještě Ústa spojená pro štěstí (1977), Mimoúrovňové křižovatky (1980), Průvodkyně cizinců (1980), Sto a jeden sonet o lásce (1986) a Mosty a náměstí (1988). Je také autorem cyklu prózy procházející obdobím dvacátého století. Jde o tituly s názvem Věk slasti (1977), Věk náruživosti (1985), Věk prodejnosti (1994), Věk nevinnosti (1999), Věk rozkoší (1999), Věk rozkoší těch druhých (2002) a Věk nenávisti (2002). Nevěnoval se však jen své vlastní literární tvorbě, ale také přeložil do češtiny díla některých francouzských autorů, jako byli například Prévert, Apollinaire, Cocteau či Rimbaud.
Petr Skarlant zemřel 13. května 2019 v Praze ve věku 80 let.Kdo byl Petr Skarlant? Životopis Petr Skarlant, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Petr Skarlant

Národnost: česká
Datum narození: 22. února 1939
Místo narození: České Budějovice
Datum úmrtí: 13. května 2019

Líbí se stručný životopis s osobou Petr Skarlant? Pak se podělte s vaším okruhem známých osob na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Antonymum? Znáte pojem Colostrum? Vzpomenete si na definici slova Ecoboost? Vzpomenete si na definici slova Občanské sdružení?

Klíčová slova: kdo to je, popis, literatura, kdy se narodil Petr Skarlant?, nežijící, osobnosti, národnost, kde se narodil Petr Skarlant?, literatura, život, lexikon, wikipedie, kdo je Petr Skarlant?, místo narození, zajímavosti, datum úmrtí

Pojem Petr Skarlant je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Petr Skarlant zkuste tyto odkazy

Zkusit najít frázi Petr Skarlant ve Wikipedii

Zkusit najít termín Petr Skarlant ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Petr Skarlant na Youtube

Zkusit najít slovo Petr Skarlant ve vyhledávači Yandex

Najít termín Petr Skarlant ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Petr Skarlant například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Petr Skarlant

Nyní již víte Kdo byl Petr Skarlant? Kdy se narodil Petr Skarlant? Kde se narodil Petr Skarlant? Kdy zemřel Petr Skarlant? Petr Skarlant patří do sekce Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Petr Skarlant např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Petr Skarlant i v jiné kategorii než je literatura.