Kdo je to?
Kdo byl Howard Phillips Lovecraft? Životopis Howard Phillips Lovecraft, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Howard Phillips Lovecraft

Kdo byl Howard Phillips Lovecraft? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Howard Phillips Lovecraft byl americký spisovatel, básník, prozaik, esejista, novinář, který psal zejména sci-fi, fantasy a horory, přičemž tyto žánry dokázal i kombinovat (tzv. weird fiction).
Howard se narodil 20. srpna 1890 ve městě Providence, v bohaté rodině. Otec Winfield Scott Lovecraft byl obchodní cestující s klenoty, matka Sarah Susan Phillips Lovecraftová se zaujatě zajímala o historii svého rodu, který byl jedním z prvních přistěhovalců v Americe. Chlapec sice vyrůstal v luxusu a byl docela rozmazlován, avšak to trvalo jen do jeho tří let, kdy jeho otec utrpěl mozkovou mrtvici a byla mu diagnostikována paralýza (zřejmě pocházející ze syfilidy), následujících pět let byl hospitalizován v ústavu pro duševně choré, dokud nezemřel. Pak o dítě pečovala jen matka, která ale byla až přehnaně úzkostlivá, jeho dvě tety a dědeček, díky kterému se dostal k hororu a byl seznámen s tvorbou E. A. Poea. Chlapec byl na jednu stranu předčasně vyspělý, velmi vzdělaný (zajímal se o mnoho oborů najednou), na druhou stranu rozmazlený a často nemocný, a tak se z něj pomalu, ale jistě stával podivín, kterému málokdo rozuměl. Často také pomýšlel na sebevraždu, zejména poté, co jeho matka byla hospitalizována v tomtéž ústavu jako otec a následně zemřela. Následně se Howard přestěhoval do New Yorku, kde se seznámil s ukrajinskou židovkou Soniou Greenovou, kterou si později vzal za manželku. Manželství však zůstalo nenaplněno, spekuluje se, že Howard byl asexuál. Po několika letech se rozešli, aniž by se rozvedli. Howard mezitím navštívil Evropu, zejména toužil vidět Itálii, a to pro její folklór. Po návratu se již nevrátil do New Yorku, který mu přišel příliš velký a lidnatý, a přestěhoval se zpět do rodné Providence. Věnoval se psaní a přijímal i mladé spisovatele a básníky, kterým radil při jejich prvních počinech. Velmi ho zasáhla sebevražda jeho přítele R. E. Howarda a nato se dozvěděl o svém vlastním fatálním onemocnění - měl rakovinu střev. V nemocnici pak již jen odevzdaně čekal na smrt, ostatně nedalo se nic dělat, lékaři mu v rozvinuté fázi nemoci mohli podat jen utišující léky.
Lovecraftova tvorba zahrnovala básně, prózu, eseje, přímo vycházela z E. A. Poea, je ovlivněna jeho humorem i jemnou ironií a také pesimistickým až cynickým pohledem na svět. Podíváme-li se na jeho povídky, většinou v nich vystupují starodávní hrdinové z mimozemských civilizací. Typická pro všechna jeho díla je také představa tragického osudu, kterému nelze za žádnou cenu uniknout. Z nejvýznamnějších děl můžeme jmenovat: Alchymista, Dragon, Polaris, Za stěnou spánku, Ulice, Hrůzný stařec, Barva z vesmíru (té si sám osobně cenil nejvíce). Charakteristické pro něj také bylo, že byl ke svým dílům velmi kritický, často je opravoval a mnohé z nich i zcela zničil.Kdo byl Howard Phillips Lovecraft? Životopis Howard Phillips Lovecraft, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Howard Phillips Lovecraft

Národnost: americká
Datum narození: 20. 8. 1890
Místo narození: Providence, Rhode Island (USA)
Datum úmrtí: 15. 3. 1937

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Howard Phillips Lovecraft? s vaším okruhem známých osob na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Euroval? Znáte definici termínu Chemická kotva? Víte co je Rumiště? Pamatujete si definici pojmu BBQ?

Klíčová slova: lexikon, národnost, osobnost, vysvětlení, národnost, datum narození, wiki, kdo to je, místo narození, nežijící, kdo je Howard Phillips Lovecraft?, datum úmrtí, osobnosti, wikipedie, Howard Phillips Lovecraft, narození

Pojem Howard Phillips Lovecraft je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Vyhledat termín Howard Phillips Lovecraft ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Howard Phillips Lovecraft ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Howard Phillips Lovecraft ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Howard Phillips Lovecraft ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Howard Phillips Lovecraft ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Howard Phillips Lovecraft například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Howard Phillips Lovecraft

Nyní již víte Kdo byl Howard Phillips Lovecraft? Kdy se narodil Howard Phillips Lovecraft? Kde se narodil Howard Phillips Lovecraft? Kdy zemřel Howard Phillips Lovecraft? Howard Phillips Lovecraft patří do sekce Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Howard Phillips Lovecraft např. ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Howard Phillips Lovecraft i v jiné kategorii než je literatura.