Kdo je to?
Kdo byl Jules Verne? Životopis Jules Verne, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Jules Verne?

Kdo byl Jules Verne? Životopis, informace, biografie, literatura

Jules Verne, celým jménem Jules Gabriel Verne, byl francouzský spisovatel, autor především dobrodružných románů. Můžeme jej považovat za jednoho ze zakladatelů vědeckofantastické literatury vůbec.
Jules se narodil jako první z pěti dětí Pierra Vernea a Sophie Allote de la Fuÿe. Otec byl právník a matka pocházela z francouzské námořnické rodiny. Jako malý studoval na církevních školách, na rozdíl od mnoha jiných umělců byl nejen nadaný, ale také se učení věnoval, a byl tak oceněn v mnoha předmětech. V 11 letech se údajně nechal najmout na plachetnici a chtěl odjet do světa. Rodiče se to však dověděli a jeho mladistvé cestě zabránili. Jules pak studoval lyceum, kde i odmaturoval. Po maturitě nastoupil - nejspíš na přání otce - na práva. Tehdy se také zamiloval do dívky Rose Herminie a začal kvůli ní skládat básně. Dívka však byla provdána za někoho jiného (jelikož osud studujícího mladíka byl pro její rodiče přinejmenším pochybný), což se projevilo na Verneově další tvorbě. Verne se definitivně přestěhoval do Paříže, kde jej zastihla únorová revoluce roku 1848, jež se odrazila nejen v jeho dílech, ale i v dopisech, které psal domů. Díky návštěvám literárních salonků pronikl Verne i do divadelní tvorby a sám se jí věnoval. Za svůj největší vzor považoval spisovatele Viktora Huga, i když se prokazatelně inspiroval také Alexandrem Dumasem, Alfredem de Mussetem, Shakespearem a Moliérem. Verneho však spisovatelství v té době zdaleka neuživilo, a tak se živil také doučováním studentů a vypomáháním v advokátní kanceláři. Přesto všechno často hladověl a způsobil si problémy se zažíváním. Některé zdroje uvádějí jako jeho diagnózu bulimii, jiné kolitidu. Ať tak, či tak, zdravotní problémy jej provázely až do smrti. Když konečně dostudoval práva, začal se živit jako advokát. I jeho osobní život se proměnil, protože všichni jeho přátele už byli ženati, oženil se také - s vdovou Honorií Morelovou, která měla dvě dcery. Nevíme, jak tento sňatek nesli jeho rodiče, Jules však byl zřejmě spokojen. S Honorií měli ještě syna Michela, který vstoupil do historie zejména tím, že po otcově smrti dopsal jeho nedokončená díla. Kromě psaní a advokacie se Verne snažil investovat na burze s akciemi. Hodně cestoval (Anglie, Skotsko, Skandinávie, Dánsko, Německo...) a z těchto cest také nejvíce čerpal inspiraci pro svou tvorbu.
Dobrodružných románů napsal Verne celkem 54, dalších 8 přidal jeho syn. Romány jsou řazeny do souboru s názvem Podivuhodné cesty, což odráží i to, odkud autor nejvíce vycházel. Nejznámější romány, které jsou doposud čteny, a to i u nás, jsou: Pět neděl v balonu, Cesta do středu Země, Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Cesta kolem světa za osmdesát dní, Tajuplný ostrov, Patnáctiletý kapitán, Ocelové město, Dva roky prázdnin, Vynález zkázy a další.
Díla měla ihned obrovský úspěch, a to nejen v jeho rodné zemi, ale po celém světě. Společně s H. G. Wellsem je považován za zakladatele vědeckofantastického románu. Verne vytvořil ve svých dílech takové vynálezy, jako jsou skafandry, lety do vesmíru, tanky a vrtulníky. Tím doslova předpověděl budoucí vývoj. Mnoho jeho děl bylo zfilmováno.
Zemřel 24. března 1905 v Amiens, ve věku úctyhodných 77 let (na to, jak byl nemocen).Kdo byl Jules Verne? Životopis Jules Verne, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jules Verne

Národnost: francouzská
Datum narození: 8. 2. 1828
Místo narození: Nantes (Francie)
Datum úmrtí: 24. 3. 1905

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jules Verne s vašimi známými a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Dyskalkulie? Pamatujete si definici pojmu Slunce? Víte co je Brojler? Vzpomněli byste si co znamená slovo Proktitida?

Klíčová slova: kdo je Jules Verne?, Jules Verne, datum úmrtí, místo narození, lexikon, narození, život, Kdy zemřel Jules Verne, národnost, Jules Verne, kde se narodil Jules Verne?, wiki, životopis, osobnost, datum narození, zajímavosti

Pojem Jules Verne je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít termín Jules Verne ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Jules Verne v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Jules Verne na Google.cz

Zkusit najít frázi Jules Verne ve Wikislovníku

Hledat termín Jules Verne na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jules Verne například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Jules Verne?

Právě jste zjistili Kdo byl Jules Verne? Kdy se narodil Jules Verne? Kde se narodil Jules Verne? Kdy zemřel Jules Verne? Jules Verne je v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Jules Verne dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jules Verne i v jiné kategorii než je literatura.