Kdo je to?
Kdo byl Roger Zelazny? Životopis Roger Zelazny, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Roger Zelazny

Kdo byl Roger Zelazny? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Roger Zelazny je byl americký spisovatel. Proslavil se hlavně v žánru fantasy a sci-fi.
Pocházel z rodiny polského přistěhovalce, v USA vystudoval Columbia University.
Zpočátku se živil běžnými profesemi, nicméně časem se dal na dráhu profesionálního spisovatele.
Zelazny se ve své tvorbě věnoval primárně žánrům fantasy a sci-fi. Náměty často čerpal ze známých i méně známých mytologií a legend (řecká, egyptská, ale třeba také čínská, navaho atd.), velká část jeho díla je tím typická.
Zřejmě nejznámější a nejvýznamnější Zelazného dílo je série Tajemný Amber. Jde o sérii deseti románů (plus prequel a povídky spadající do stejného fikčního světa) vyprávějící příběh dvou soupeřících světů - Amberu a Dvoru Chaosu. Samotná série je pak ještě rozdělena na dvě části - prvních pět knih je věnovaných Corwinovi, princi z Amberu, druhá polovina série pak Merlinovi, který je naopak princem Chaosu.
Přestože Tajemný Amber je Zelazného nejznámější dílo, je autorem desítek dalších povídek, novel a románů. Je pro něj typické také to, že na části svých příběhů spolupracoval s dalším autorem, to se stalo takřka pravidlem hlavně ve druhé polovině jeho kariéry - např. Deus Irae s Philipem K. Dickem nebo The Mask of Loki s Thomasem T. Thomasem apod.
Nejúspěšnějším a nejplodnějším obdobím Rogera Zelazného byla 60. a 70. léta, během kterých vznikla jeho nejpopulárnější a nejoceňovanější díla.
Roger Zelazny se v průběhu života stal držitelem řady literárních a žánrových cen, mezi ty nejvýznamnější patří ocenění Nebula, které získal celkem třikrát.Kdo byl Roger Zelazny? Životopis Roger Zelazny, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Roger Zelazny

Národnost: americká
Datum narození: 13. května 1937,
Místo narození: Ohio, USA
Datum úmrtí: 14. června 1995

Tento text (Roger Zelazny) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Čamara? Víte co je Emancipace? Znáte pojem Předhypoteční úvěr? Vzpomněli byste si co označuje výraz Amulet?

Klíčová slova: wiki, datum úmrtí, kde se narodil Roger Zelazny?, informace, kdy se narodil Roger Zelazny?, osobnost, nežijící, wikipedie, lexikon, datum narození, vysvětlení, Kdy zemřel Roger Zelazny, biografie, osobnosti, kdo je Roger Zelazny?, zajímavosti

Pojem Roger Zelazny je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít termín Roger Zelazny ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Roger Zelazny ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Roger Zelazny ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Roger Zelazny ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Roger Zelazny ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Roger Zelazny například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Roger Zelazny?

Teď už víte Kdo byl Roger Zelazny? Kdy se narodil Roger Zelazny? Kde se narodil Roger Zelazny? Kdy zemřel Roger Zelazny? Roger Zelazny patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, starý spisovatel stroj, roger Zelazny, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Roger Zelazny kupř. na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Roger Zelazny i v jiné kategorii než je literatura.