Kdo je to?
Kdo byl Roger Zelazny? Životopis Roger Zelazny, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Roger Zelazny?

Kdo byl Roger Zelazny? Životopis, informace, biografie, literatura

Roger Zelazny je byl americký spisovatel. Proslavil se hlavně v žánru fantasy a sci-fi.
Pocházel z rodiny polského přistěhovalce, v USA vystudoval Columbia University.
Zpočátku se živil běžnými profesemi, nicméně časem se dal na dráhu profesionálního spisovatele.
Zelazny se ve své tvorbě věnoval primárně žánrům fantasy a sci-fi. Náměty často čerpal ze známých i méně známých mytologií a legend (řecká, egyptská, ale třeba také čínská, navaho atd.), velká část jeho díla je tím typická.
Zřejmě nejznámější a nejvýznamnější Zelazného dílo je série Tajemný Amber. Jde o sérii deseti románů (plus prequel a povídky spadající do stejného fikčního světa) vyprávějící příběh dvou soupeřících světů - Amberu a Dvoru Chaosu. Samotná série je pak ještě rozdělena na dvě části - prvních pět knih je věnovaných Corwinovi, princi z Amberu, druhá polovina série pak Merlinovi, který je naopak princem Chaosu.
Přestože Tajemný Amber je Zelazného nejznámější dílo, je autorem desítek dalších povídek, novel a románů. Je pro něj typické také to, že na části svých příběhů spolupracoval s dalším autorem, to se stalo takřka pravidlem hlavně ve druhé polovině jeho kariéry - např. Deus Irae s Philipem K. Dickem nebo The Mask of Loki s Thomasem T. Thomasem apod.
Nejúspěšnějším a nejplodnějším obdobím Rogera Zelazného byla 60. a 70. léta, během kterých vznikla jeho nejpopulárnější a nejoceňovanější díla.
Roger Zelazny se v průběhu života stal držitelem řady literárních a žánrových cen, mezi ty nejvýznamnější patří ocenění Nebula, které získal celkem třikrát.Kdo byl Roger Zelazny? Životopis Roger Zelazny, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Roger Zelazny

Národnost: americká
Datum narození: 13. května 1937,
Místo narození: Ohio, USA
Datum úmrtí: 14. června 1995

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Roger Zelazny s vašimi známými a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Šestinedělí? Vzpomněli byste si co označuje výraz Amplituda? Znáte pojem Rodina? Znáte termín Balustráda?

Klíčová slova: zajímavosti, životopis, osobnosti, Roger Zelazny, kdo to je, národnost, kde se narodil Roger Zelazny?, osobnost, biografie, datum úmrtí, popis, místo narození, národnost, literatura, lexikon, literatura

Pojem Roger Zelazny je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat frázi Roger Zelazny na Google obrázcích

Najít výraz Roger Zelazny ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat pojem Roger Zelazny ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Roger Zelazny ve vyhledávači Yandex

Najít termín Roger Zelazny v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Roger Zelazny například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Roger Zelazny?

Právě jste zjistili Kdo byl Roger Zelazny? Kdy se narodil Roger Zelazny? Kde se narodil Roger Zelazny? Kdy zemřel Roger Zelazny? Roger Zelazny se nachází v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Roger Zelazny dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Roger Zelazny i v jiné kategorii než je literatura.