Kdo je to?
Kdo byl James Joyce? Životopis James Joyce, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

James Joyce

Kdo byl James Joyce? Životopis, informace, biografie, literatura

Dublinský rodák James Joyce se narodil do katolické rodiny výběrčího daní. V 16 letech začal studovat moderní filologii a po promoci odcestoval do Paříže, kde pracoval jako novinář a učitel angličtiny. Sám ovládal několik jazyků. Kromě rodné angličtiny mluvil také francouzsky, německy, italsky a norsky, k čemuž ho přiměl obdiv k Henriku Ibsenovi. Po smrti matky v roce 1903 odjel do tehdejšího Rakouska-Uherska opět učit angličtinu. Svůj první literární počin, sbírku básní Komorní hudba, ale vydal v roce 1907 v italském Terstu. Do Irska se ještě párkrát vrátil, zbytek života však strávil v zahraničí.
Proslavil ho autobiografický román Portrét umělce v jinošských letech, který vycházel nejprve na pokračování v londýnském časopise Egoist a až o 2 roky později byl vydán knižně v New Yorku. Kniha byla následně označena jako 3. největší anglicky psaný román 20. století. První místo v tomto žebříčku obsadil také Joyceův román Odysseus, z roku 1922. I ten vycházel nejprve v časopise, tentokrát  newyorském, než ho vydali knižně v Paříži. V Anglii ani Irsku kniha nemohla vyjít kvůli několika, prý obscénním, pasážím. Roku 1933 konečně rozhodl newyorský soud, že se nejedná o pornografii a o rok později už byl Odysseus vydán v Americe, po dalších dvou letech i v Anglii.
Joyce vládl také nesporným výtvarným a hudebním talentem, dokonce uspěl v několika pěveckých soutěžích. Oženil se v roce 1931 s irskou pokojskou, která kvůli němu opustila Dublin a cestovala spolu s ním. Dlouhá léta měl problémy se zrakem, první operaci očí prodělal už ve 35 letech, ale jeho potíže se nezlepšily a ke konci života byl v podstatě slepý. Zemřel v nedožitých 60 letech na následky prasklého žaludečního vředu.
Ve 20. století se James Joyce stal předmětem literárně-vědeckého bádání. Na univerzitě v Oklahomě začal v roce 1963 dokonce vycházet odborný časopis věnovaný výhradně „Joyceovským studiím“ pod názvem James Joyce Quarterly.Kdo byl James Joyce? Životopis James Joyce, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě James Joyce

Národnost: irská
Datum narození: 2. února 1882
Místo narození: Rathgar, Dublin, Irsko
Datum úmrtí: 13. ledna 1941

Líbí se stručný životopis s osobou James Joyce? Pak se podělte s vašimi přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Astenik? Víte, co je to Astrobiologie? Znáte pojem Studená válka? Rozumíte pojmu Widget?

Klíčová slova: život, James Joyce, informace, literatura, narození, James Joyce, wikipedie, biografie, životopis, nežijící, místo narození, národnost, popis, wiki, literatura, datum narození

Pojem James Joyce je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo James Joyce ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz James Joyce na Google.cz

Vyhledat heslo James Joyce ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz James Joyce na Google obrázcích

Najít termín James Joyce v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo James Joyce například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to James Joyce?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl James Joyce? Kdy se narodil James Joyce? Kde se narodil James Joyce? Kdy zemřel James Joyce? James Joyce se nachází v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka James Joyce například v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost James Joyce i v jiné kategorii než je literatura.