Kdo je to?
Kdo byl Jan Jiří Grasel? Životopis Jan Jiří Grasel, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Jan Jiří Grasel?

Kdo byl Jan Jiří Grasel? Životopis, informace, biografie, zločin

Jan Jiří Grasel byl loupežník a vrah. Jeho otec byl ras a zabýval se odklízením uhynulých zvířat. Tato profese byla na samém dnu společenského žebříčku a opovrhovaní rasové se často stýkali se zločinci. Tak tomu bylo i v tomto případě a Grasel od dětství vyrůstal mezi zloději. Brzy se prosadil a stal se vůdcem obávané zločinecké tlupy. Působil v okolí Třebíče, kde vyrůstal, ale postupně začal pronikat do jižních Čech, na Moravu a do Rakouska. Cílem loupeží byly zpravidla domy a statky, které stály stranou od vesnice. Do nich zloději pronikli a vykradli je, případně přinutili obyvatele prozradit skrýše s cennostmi. Na následky násilných výslechů několik lidí zemřelo. Zlodějské řádění překročilo únosnou míru a začalo intenzivní pátrání. O dopadení se v roce 1815 postaral jistý David Mayer, který se dostal do jeho blízkosti a slíbil mu bezpečný útěk do Slezska, ale místo toho ho navedl do pasti k četníkům. Za tento čin dostal vysokou odměnu, která byla na slavného zločince vypsána.
Grasel byl uvězněn a po dlouhém procesu ho soud odsoudil k smrti za mnoho loupeží a dvě vraždy. Byl popraven ve Vídni a na jeho popravu se přišel podívat velký dav lidí. Na to údajně reagoval slovy: „Ježiš, tolik lidí.", což měla být zároveň jeho poslední slova. Jako u mnoha jiných loupežníků, také u Grasela se po smrti zrodila populární legenda, podle které okrádal vrchnost a obdarovával prostý lid. Legenda se šířila především v Rakousku a u německého obyvatelstva v jižních Čechách. Většina příběhů, písní a pověstí je proto v němčině. V samotných Čechách neměl dobrou pověst a od jeho jména se postupně odvodila nadávka „grázl". V posledních letech jeho popularita roste a byly po něm například pojmenovány turistické stezky, které vedou oblastmi, kde působila jeho lupičská skupina.Kdo byl Jan Jiří Grasel? Životopis Jan Jiří Grasel, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní údaje o osobě Jan Jiří Grasel

Národnost: česká
Datum narození: 4. dubna 1790
Místo narození: Nové Syrovice u Moravských Budějovic
Datum úmrtí: 31. ledna 1818

Zaujala vás biografie osobnosti Jan Jiří Grasel? Potom se podělte s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Úhlová bruska? Znáte termín Akcie? Vzpomněli byste si co znamená slovo HDP? Víte, co je to Karneval?

Klíčová slova: popis, zločin, osobnosti, život, nežijící, kdo to je, Jan Jiří Grasel, národnost, místo narození, kde se narodil Jan Jiří Grasel?, biografie, kdo je Jan Jiří Grasel?, Kdy zemřel Jan Jiří Grasel, wiki, lexikon, narození

Pojem Jan Jiří Grasel je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít slovo Jan Jiří Grasel ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Jan Jiří Grasel na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Jiří Grasel ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Jan Jiří Grasel ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Jan Jiří Grasel ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Jiří Grasel například ve Wikipedii, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Jan Jiří Grasel?

Právě jste zjistili Kdo byl Jan Jiří Grasel? Kdy se narodil Jan Jiří Grasel? Kde se narodil Jan Jiří Grasel? Kdy zemřel Jan Jiří Grasel? Jan Jiří Grasel je v kategorii Zločin

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Doporučujeme zkusit nalézt osobnost, osobu, člověka Jan Jiří Grasel třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Jiří Grasel i v jiné kategorii než je zločin.