Kdo je to?
Kdo byl Claude Debussy? Životopis Claude Debussy, slavní lidé, osobnosti z hudba

Kdo je to Claude Debussy?

Kdo to byl Claude Debussy? Stručný životopis

Claude Debussy byl významný francouzský hudební skladatel.
Pocházel z chudého prostředí, nezískal příliš dobré vzdělání. Naštěstí se mu podařilo dostat na pařížskou konzervatoř, kde studoval hru na klavír. Ani zde však příliš nevynikal - raději improvizoval a experimentoval, než dodržoval přesné pokyny svých mistrů.
Po studiích žil nějaký čas v různých částech Evropy, kde pracoval pro známou hudební mecenášku Naděždu von Mekk.
V roce 1884 vyhrál Římskou cenu, a tím si otevřel cestu do světa vysoké hudby. Po návratu do Paříže začal Debussy nasávat uměleckou atmosféru konce 19. století a vytvářet vlastní hudební styl. Ohromila jej hudba Richarda Wagnera, nebyla mu však blízká. To, co hledal, našel mezi impresionisty a symbolisty. Snaha zachytit okamžik, intimní hnutí duše, nevyslovovat, to, co je zřejmé, a naopak poodkrývat skryté - to bylo umění, po kterém Debussy toužil.
Jeho preludium k Faunovu odpoledni (1894), inspirované básní symbolisty Mallarméa znamenalo přelom v jeho hudební dráze. Pro mladou generaci umělců se stal idolem, neboť dokázal převést impresionismus do hudby. Následovala opera Pelléas a Mélisanda (opět na symbolistickou předlohu), která též vzbudila značný ohlas, doceněna však byla spíš až později.
Dnes je Debussy často zmiňován v souvislosti se svým hudebním triptychem (Oblaka, Slavnosti a Sirény), známým pod souhrným názvem Nokturna (1899). V roce 1905 následovaly zásadní orchestrální symfonické skici nazvané Moře, které se zapsaly do dějiny hudby.
Významná jsou též jeho Preludia (1910-1913), jedná se o dva klavírní cykly po dvanácti skladbách (např. Potopená katedrála; Dívka s vlasy jako len atd...).
Claude Debussy ovlivnil světovou hudbu svým jedinečným přístupem, touhou experimentovat a snahou promítnout do hudby ideje impresionismu a symbolismu. Dodnes jsou jeho hudební motivy velmi oblíbené a další skladatelé na ně navazují.
Zemřel v 55 letech, na samém konci první světové války.Kdo byl Claude Debussy? Životopis Claude Debussy, slavní lidé, osobnosti z hudba

Hlavní informace o osobě Claude Debussy

Národnost: francouzská
Datum narození: 22. srpna 1862
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 25. března 1918

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Claude Debussy sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Pamatujete si definici pojmu Krypta? Vzpomněli byste si co znamená slovo Derivace? Znáte termín Čep? Víte co je Vimeo?

Klíčová slova: odborný výraz, definice, původ slova, lexikon, pojem, přesný výraz, Claude Debussy, heslo, vysvětlení, hudba, informace, popis, etymologie, termín, kdo je Claude Debussy?, wiki

Pojem Claude Debussy je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít slovo Claude Debussy ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Claude Debussy na Google.cz

Vyhledat výraz Claude Debussy ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Claude Debussy na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Claude Debussy například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Claude Debussy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku: Kdo je to Claude Debussy? Kdo to byl Claude Debussy? Kdy se narodil Claude Debussy? Kde se narodil Claude Debussy? Kdy zemřel Claude Debussy? Claude Debussy se nachází v sekci hudba. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pokuste se též vyhledat osobnost, osobu, člověka Claude Debussy dejme tomu např. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Claude Debussy i v jiné kategorii než je hudba.