Kdo je to?
Kdo byl Claude Debussy? Životopis Claude Debussy, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Claude Debussy

Kdo byl Claude Debussy? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Claude Debussy byl významný francouzský hudební skladatel.
Pocházel z chudého prostředí, nezískal příliš dobré vzdělání. Naštěstí se mu podařilo dostat na pařížskou konzervatoř, kde studoval hru na klavír. Ani zde však příliš nevynikal - raději improvizoval a experimentoval, než dodržoval přesné pokyny svých mistrů.
Po studiích žil nějaký čas v různých částech Evropy, kde pracoval pro známou hudební mecenášku Naděždu von Mekk.
V roce 1884 vyhrál Římskou cenu, a tím si otevřel cestu do světa vysoké hudby. Po návratu do Paříže začal Debussy nasávat uměleckou atmosféru konce 19. století a vytvářet vlastní hudební styl. Ohromila jej hudba Richarda Wagnera, nebyla mu však blízká. To, co hledal, našel mezi impresionisty a symbolisty. Snaha zachytit okamžik, intimní hnutí duše, nevyslovovat, to, co je zřejmé, a naopak poodkrývat skryté - to bylo umění, po kterém Debussy toužil.
Jeho preludium k Faunovu odpoledni (1894), inspirované básní symbolisty Mallarméa znamenalo přelom v jeho hudební dráze. Pro mladou generaci umělců se stal idolem, neboť dokázal převést impresionismus do hudby. Následovala opera Pelléas a Mélisanda (opět na symbolistickou předlohu), která též vzbudila značný ohlas, doceněna však byla spíš až později.
Dnes je Debussy často zmiňován v souvislosti se svým hudebním triptychem (Oblaka, Slavnosti a Sirény), známým pod souhrným názvem Nokturna (1899). V roce 1905 následovaly zásadní orchestrální symfonické skici nazvané Moře, které se zapsaly do dějiny hudby.
Významná jsou též jeho Preludia (1910-1913), jedná se o dva klavírní cykly po dvanácti skladbách (např. Potopená katedrála; Dívka s vlasy jako len atd...).
Claude Debussy ovlivnil světovou hudbu svým jedinečným přístupem, touhou experimentovat a snahou promítnout do hudby ideje impresionismu a symbolismu. Dodnes jsou jeho hudební motivy velmi oblíbené a další skladatelé na ně navazují.
Zemřel v 55 letech, na samém konci první světové války.Kdo byl Claude Debussy? Životopis Claude Debussy, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Claude Debussy

Národnost: francouzská
Datum narození: 22. srpna 1862
Místo narození: Paříž
Datum úmrtí: 25. března 1918

Sdílejte tuto stránku s osobností Claude Debussy se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Rektifikovaná dlažba? Vzpomněli byste si na význam slova Daňová evidence? Znáte termín Kalumet? Znáte definici termínu Svobodné zednářství?

Klíčová slova: vysvětlení, životopis, Kdy zemřel Claude Debussy, wikipedie, národnost, kdy se narodil Claude Debussy?, osobnost, nežijící, kdo to je, popis, kde se narodil Claude Debussy?, biografie, lexikon, osobnosti, Claude Debussy, národnost

Pojem Claude Debussy je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít frázi Claude Debussy ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Claude Debussy v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Claude Debussy ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Claude Debussy ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Claude Debussy ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Claude Debussy například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Claude Debussy

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Claude Debussy? Kdy se narodil Claude Debussy? Kde se narodil Claude Debussy? Kdy zemřel Claude Debussy? Claude Debussy se nachází v sekci Hudba

Text napsán pro Superia.cz. Předem se omlouváme za případné chyby v textech. Uvítáme vaši pomoc a zpětnou vazbu.Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Claude Debussy dejme tomu např. na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Claude Debussy i v jiné kategorii než je hudba.