Ivan Havel
Kdo byl Ivan Havel? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda
Ivan Miloš Havel byl český vědec, kybernetik a zakladatel Centra pro teoretická studia. Havel se narodil v Praze. Jeho starším bratrem byl Václav Havel, budoucí prezident České republiky. Od dětství chodíval do skautu, kde časem získal přezdívku Puzuk. O několik let později se stal spoluzakladatelem Skautské nadace Jaroslava Foglara. V nadaci zastával také funkci předsedy.
Po ukončení základní školy nastoupil na obor jemného mechanika a po studiích pracoval v dílně.
Poté začal studovat večerní gymnázium. Po úspěšném dokončení gymnázia studoval dálkově v letech 1961-1966 na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze obor Automatizace a počítače. V roce 1969 odjel studovat do Berkeley na Kalifornskou univerzitu, kde o dva roky později získal doktorát za matematickou informatiku (1971). V roce 1974 získal v Československé akademii věd titul kandidát věd (CSc.). Ve druhé polovině 70. let se také staral o samizdatovou edici Expedice a po normalizaci pořádal filosofické a vědecké semináře ve svém bytě. V ČSAV získal práci programátora, nicméně byl nucen v roce 1979 odejít. Následně pracoval až do revoluce v roce 1989 jako programátor v družstvu invalidů META. Roku 1981 jej obvinili za pašování exilové literatury, se kterou ho chytili na státní hranici. Spolu se svým bratrem Václavem založili Občanské fórum.
V roce 1990 se stal zakladatelem Centra pro teoretická studiu při Univerzitě Karlově a ČSAV (poté Akademie věd ČR), kde se zabýval robotikou nebo umělou inteligencí a během let 1990-2008 zastával funkci ředitele. Roku 1992 Miloš Havel habilitoval za obor umělá inteligence, kterou vystudoval na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Později také přednášel na Matematicko-fyzikální fakultě a na Přírodovědecké fakultě UK.
Za svůj život Havel napsal několik vědeckých prací, knih a esejí, mezi které patří Arsemid (1957), Robotika – úvod do teorie a funkce kognitivních robotů (1980), Svatojánský výlet (1999), Sindibádův dům (2010), Pokoje u moře (2017), Zápisky introspektora (2018) a další.
Havel obdržel v roce 2008 Zlatou medaili Univerzity Karlovy. Později získal Cenu Václava Bendy (2012), stal se členem České společnosti pro kybernetiku a informatiku (2017) a v roce 2019 mu byla předána Cena Hanno R. Ellenbogenové.
Ivan Miloš Havel byl ženatý s podnikatelkou Dagmar Havlovou, se kterou měl syny Vojtěcha a Prokopa. Zemřel dne 25. dubna 2021 ve věku 82 let.
Hlavní informace o osobě Ivan Havel
Národnost: česká
Datum narození: 11. 10. 1938
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 25. 4. 2021
Jiné doporučené zdroje informací
Hledejte bez špehování slovo Ivan Havel ve vyhledávači DuckDuckGo
Zkusit najít výraz Ivan Havel ve vyhledávači Yandex
Hledat výraz Ivan Havel ve fulltextu Seznam.cz
Hledat videa s názvem Ivan Havel na Youtube
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ivan Havel ve Wikimedia Commons
Dál můžete zkusit hledat slovo Ivan Havel například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.
Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti
Životopis, kdo je Ivan Havel? Stručná biografie
Nyní již víte Kdo byl Ivan Havel? Kdy se narodil Ivan Havel? Kde se narodil Ivan Havel? Kdy zemřel Ivan Havel? Ivan Havel je v kategorii Věda
Text napsán pro Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Ivan Havel dejme tomu v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ivan Havel i v jiné kategorii než je věda.