Kdo je to?
Kdo byl Terry Pratchett? Životopis Terry Pratchett, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Terry Pratchett

Kdo byl Terry Pratchett? Životopis, informace, biografie, literatura

Terry Pratchett, celým jménem Sir Terence David John Pratchett, byl anglický spisovatel, který psal hlavně fantasy literaturu.
Terence se narodil 28. dubna 1948 ve městě Baeconsfield manželům Davidovi a Eileen Pratchettovým. Po základní škole studoval na High Wycombe Technical School a již tam byl literárně činný - psal povídky a příběhy do školního časopisu. Po maturitě pracoval v místních novinách Bucks Free Press a pak ještě v dalších novinách: Western Daily Press a Bath Chronicle. Roku 1968 se oženil se svou dlouhodobou láskou Lyn Purves, měli spolu jedno dítě - dceru Rhiannu (Rhianna šla později ve stopách svého otce a stala se novinářkou a autorkou fantasy). Mezitím Pratchett publikoval několik fantasy knih - The Carpet People (Kobercové), The Dark Side of the Sun (Temná strana slunce), Strata. Od roku 1980 do roku 1987 byl tiskovým mluvčím elektrárenské společnosti CEGB, potom se již živil jen psaním. Psal opravdu pravidelně a soustředěně a vydával až 2 knihy za rok. Za své psaní byl i několikrát oceněn, když například v roce 1998 obdržel Řád britského impéria, o rok později pak získal čestný doktorát literatury na univerzitě ve Warwicku. Nakonec jej britská královna Alžběta II. jmenovala rytířem (od té doby užíval titul sir). Bohužel v roce 2007 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba, o dva roky později chtěl Pratchett podstoupit eutanazii, což ale tehdy ještě nebylo možné. Zemřel v roce 2015 doma na následky komplikací spojených s nemocí. Protože nechtěl, aby po něm zbyla nedokončená díla, všechny jeho nedokončené knihy byly zničeny (resp. pevný disk z jeho počítače).
Asi nejznámějším dílem Terryho Pratchetta je série Úžasná Zeměplocha. Jedná se o 41 románů, 5 povídek a další díla, která se odehrávající na Zeměploše, což je fiktivní svět, který se nachází na hřbetě želvy, jež si jen tak pluje vesmírem. Pratchettova fantasy nese mimo jiné prvky humoru a satiry, ale najdeme zde i motivy z pohádek, mytologických událostí a folkloru.
Román Kobercové je zasazen do zcela jiného prostředí, a totiž do koberce, který leží na podlaze jakéhosi pokoje. Tentokrát je děj založen na potkávání a odcházení různých postav, které posunují příběh kupředu. Nechybí ovšem pověstný Pratchettův humor.
Pratchettův styl psaní ovlivnil mnoho dalších autorů, jako třeba Natashu Rhodesovou, Samita Basu nebo Catherine Webbovou.Kdo byl Terry Pratchett? Životopis Terry Pratchett, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Terry Pratchett

Národnost: anglická
Datum narození: 28. 4. 1948
Místo narození: Beaconsfiled (Buckinghamshire, Anglie)
Datum úmrtí: 12. 3. 2015

Popis osobnosti Terry Pratchett můžete sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Spása? Víte, co je to Hybridní válka? Víte co je Touha? Rozumíte pojmu Krkavice?

Klíčová slova: wiki, informace, narození, Terry Pratchett, biografie, lexikon, Kdy zemřel Terry Pratchett, kdo je Terry Pratchett?, popis, kdy se narodil Terry Pratchett?, život, literatura, osobnosti, kdo to je, místo narození, kde se narodil Terry Pratchett?

Pojem Terry Pratchett je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Terry Pratchett

Hledejte bez špehování slovo Terry Pratchett ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Terry Pratchett ve Wikipedii

Zkusit najít výraz Terry Pratchett ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Terry Pratchett ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Terry Pratchett na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Terry Pratchett například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Terry Pratchett? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Terry Pratchett? Kdy se narodil Terry Pratchett? Kde se narodil Terry Pratchett? Kdy zemřel Terry Pratchett? Terry Pratchett je v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Terry Pratchett dejme tomu třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Terry Pratchett i v jiné kategorii než je literatura.