Kdo je to?
Kdo byl Terry Pratchett? Životopis Terry Pratchett, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Terry Pratchett

Kdo byl Terry Pratchett? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Terry Pratchett, celým jménem Sir Terence David John Pratchett, byl anglický spisovatel, který psal hlavně fantasy literaturu.
Terence se narodil 28. dubna 1948 ve městě Baeconsfield manželům Davidovi a Eileen Pratchettovým. Po základní škole studoval na High Wycombe Technical School a již tam byl literárně činný - psal povídky a příběhy do školního časopisu. Po maturitě pracoval v místních novinách Bucks Free Press a pak ještě v dalších novinách: Western Daily Press a Bath Chronicle. Roku 1968 se oženil se svou dlouhodobou láskou Lyn Purves, měli spolu jedno dítě - dceru Rhiannu (Rhianna šla později ve stopách svého otce a stala se novinářkou a autorkou fantasy). Mezitím Pratchett publikoval několik fantasy knih - The Carpet People (Kobercové), The Dark Side of the Sun (Temná strana slunce), Strata. Od roku 1980 do roku 1987 byl tiskovým mluvčím elektrárenské společnosti CEGB, potom se již živil jen psaním. Psal opravdu pravidelně a soustředěně a vydával až 2 knihy za rok. Za své psaní byl i několikrát oceněn, když například v roce 1998 obdržel Řád britského impéria, o rok později pak získal čestný doktorát literatury na univerzitě ve Warwicku. Nakonec jej britská královna Alžběta II. jmenovala rytířem (od té doby užíval titul sir). Bohužel v roce 2007 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba, o dva roky později chtěl Pratchett podstoupit eutanazii, což ale tehdy ještě nebylo možné. Zemřel v roce 2015 doma na následky komplikací spojených s nemocí. Protože nechtěl, aby po něm zbyla nedokončená díla, všechny jeho nedokončené knihy byly zničeny (resp. pevný disk z jeho počítače).
Asi nejznámějším dílem Terryho Pratchetta je série Úžasná Zeměplocha. Jedná se o 41 románů, 5 povídek a další díla, která se odehrávající na Zeměploše, což je fiktivní svět, který se nachází na hřbetě želvy, jež si jen tak pluje vesmírem. Pratchettova fantasy nese mimo jiné prvky humoru a satiry, ale najdeme zde i motivy z pohádek, mytologických událostí a folkloru.
Román Kobercové je zasazen do zcela jiného prostředí, a totiž do koberce, který leží na podlaze jakéhosi pokoje. Tentokrát je děj založen na potkávání a odcházení různých postav, které posunují příběh kupředu. Nechybí ovšem pověstný Pratchettův humor.
Pratchettův styl psaní ovlivnil mnoho dalších autorů, jako třeba Natashu Rhodesovou, Samita Basu nebo Catherine Webbovou.Kdo byl Terry Pratchett? Životopis Terry Pratchett, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Terry Pratchett

Národnost: anglická
Datum narození: 28. 4. 1948
Místo narození: Beaconsfiled (Buckinghamshire, Anglie)
Datum úmrtí: 12. 3. 2015

Líbí se stručný životopis s osobou Terry Pratchett? Pak se podělte s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Švarc systém? Vzpomněli byste si na význam slova Rizoto? Víte co je Krepdešín? Znáte definici termínu Ascendent?

Klíčová slova: datum úmrtí, Terry Pratchett, osobnost, Terry Pratchett, místo narození, popis, literatura, lexikon, informace, Kdy zemřel Terry Pratchett, národnost, osobnosti, kdo je Terry Pratchett?, datum narození, zajímavosti, nežijící

Pojem Terry Pratchett je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Terry Pratchett

Vyhledat výraz Terry Pratchett ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Terry Pratchett ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Terry Pratchett na Google.cz

Zkusit najít termín Terry Pratchett ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Terry Pratchett ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Terry Pratchett například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Biografie, životopis, kdo je to Terry Pratchett?

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Terry Pratchett? Kdy se narodil Terry Pratchett? Kde se narodil Terry Pratchett? Kdy zemřel Terry Pratchett? Terry Pratchett je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, blond spisovatelka, terry Pratchett, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Terry Pratchett třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Terry Pratchett i v jiné kategorii než je literatura.