Kdo je to?
Kdo byl Josef Jungmann? Životopis Josef Jungmann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Josef Jungmann?

Kdo byl Josef Jungmann? Životopis, informace, biografie, věda

Josef Jungmann byl jeden z nejvýznamnějších českých obrozenců. Vzdělanec, filolog, spisovatel.
Vystudoval filozofii na pražské Filozofické fakultě.
Měl silné vlastenecké cítění a pokoušel se vrátit český jazyk, literaturu a kulturu zpátky na výsluní. Byl průkopníkem výuky češtiny na českých školách, překládal do češtiny světová díla a pokoušel se tento jazyk, který byl dlouhou dobu utlačován, vrátit mezi živé aktivně používané jazyky.
Josef Jungmann ve své obrozenecké práci navazoval na práci o generaci staršího Josefa Dobrovského, který položil základy moderní české gramatiky. Jungmann na Dobrovského velkolepé dílo navázal svým pětidílným Slovníkem česko-německým (30. léta 19. století), který se stal slovní zásobou obrozenecké češtiny. Spolu se studiem lingivistických otázek se Jungmann vracel i k historickým otázkám českého jazyka, a tak vzniklo šestidílné dílo Historie literatury české.
Zásadní myšlenkovou promluvou bylo Jungmannovo dílo Dvojí rozmlouvání o jazyce českém (1806), kde vyjadřoval svůj obdiv k předbělohorské češtině a touhu se k ní navrátit, neboť čeština, kterou mluvili jeho současníci, byla plná germanismů a pomalu zanikala.
Jungmann též předkládal do češtiny významná světová díla, čímž ji udržoval naživu a pozvedával - například tvorbu Goetha nebo Schillera.
V tzv. sporu o Rukopisy (kauza, během které se našly dva údajně starodávné rukopisy, jež měly dokazovat dlouho tradici českého jazyka a kultury) stál na straně těch, kteří je označovaly za pravé originály. Dnes můžeme říct, že se mýlil.
Josef Jungmann byl ve své generaci možná nejvýznamnějším představitelem obrozeneckých tendencí. Byl přímým pokračovatelem Josefa Dobrovského a spolu s ním položil základy moderní češtině.Kdo byl Josef Jungmann? Životopis Josef Jungmann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Josef Jungmann

Národnost: česká
Datum narození: 16. července 1773
Místo narození: Hudlice, Berounsko
Datum úmrtí: 14. listopadu 1847

Zaujala vás biografie osobnosti Josef Jungmann? Potom se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Pojistný podvod? Znáte definici termínu Cikorka? Vzpomenete si na definici slova SUV? Pamatujete si definici pojmu Asimilace?

Klíčová slova: věda, biografie, Josef Jungmann, wikipedie, národnost, kdy se narodil Josef Jungmann?, osobnost, kdo to je, věda, život, Kdy zemřel Josef Jungmann, Josef Jungmann, osobnosti, vysvětlení, narození, národnost

Pojem Josef Jungmann je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat heslo Josef Jungmann ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Josef Jungmann na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Josef Jungmann na Youtube

Zkusit najít heslo Josef Jungmann ve Wikipedii

Zkusit najít termín Josef Jungmann ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Jungmann například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Josef Jungmann? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Josef Jungmann? Kdy se narodil Josef Jungmann? Kde se narodil Josef Jungmann? Kdy zemřel Josef Jungmann? Josef Jungmann se nachází v kategorii Věda

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste též hledat osobnost, osobu, člověka Josef Jungmann dejme tomu například na stránkách Wikipedie, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Jungmann i v jiné kategorii než je věda.