Kdo je to?
Kdo byl Josef Jungmann? Životopis Josef Jungmann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Josef Jungmann?

Kdo byl Josef Jungmann? Životopis, informace, biografie, věda

Josef Jungmann byl jeden z nejvýznamnějších českých obrozenců. Vzdělanec, filolog, spisovatel.
Vystudoval filozofii na pražské Filozofické fakultě.
Měl silné vlastenecké cítění a pokoušel se vrátit český jazyk, literaturu a kulturu zpátky na výsluní. Byl průkopníkem výuky češtiny na českých školách, překládal do češtiny světová díla a pokoušel se tento jazyk, který byl dlouhou dobu utlačován, vrátit mezi živé aktivně používané jazyky.
Josef Jungmann ve své obrozenecké práci navazoval na práci o generaci staršího Josefa Dobrovského, který položil základy moderní české gramatiky. Jungmann na Dobrovského velkolepé dílo navázal svým pětidílným Slovníkem česko-německým (30. léta 19. století), který se stal slovní zásobou obrozenecké češtiny. Spolu se studiem lingivistických otázek se Jungmann vracel i k historickým otázkám českého jazyka, a tak vzniklo šestidílné dílo Historie literatury české.
Zásadní myšlenkovou promluvou bylo Jungmannovo dílo Dvojí rozmlouvání o jazyce českém (1806), kde vyjadřoval svůj obdiv k předbělohorské češtině a touhu se k ní navrátit, neboť čeština, kterou mluvili jeho současníci, byla plná germanismů a pomalu zanikala.
Jungmann též předkládal do češtiny významná světová díla, čímž ji udržoval naživu a pozvedával - například tvorbu Goetha nebo Schillera.
V tzv. sporu o Rukopisy (kauza, během které se našly dva údajně starodávné rukopisy, jež měly dokazovat dlouho tradici českého jazyka a kultury) stál na straně těch, kteří je označovaly za pravé originály. Dnes můžeme říct, že se mýlil.
Josef Jungmann byl ve své generaci možná nejvýznamnějším představitelem obrozeneckých tendencí. Byl přímým pokračovatelem Josefa Dobrovského a spolu s ním položil základy moderní češtině.Kdo byl Josef Jungmann? Životopis Josef Jungmann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Josef Jungmann

Národnost: česká
Datum narození: 16. července 1773
Místo narození: Hudlice, Berounsko
Datum úmrtí: 14. listopadu 1847

Sdílejte tuto stránku s osobností Josef Jungmann se známými na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Pojistný podvod? Vzpomněli byste si na význam slova Funkční prádlo? Vzpomenete si na definici slova Agnosticismus? Znáte definici termínu Mezonetový byt?

Klíčová slova: osobnosti, kdy se narodil Josef Jungmann?, datum narození, Josef Jungmann, věda, osobnost, zajímavosti, datum úmrtí, národnost, informace, lexikon, wiki, wikipedie, vysvětlení, biografie, kde se narodil Josef Jungmann?

Pojem Josef Jungmann je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Josef Jungmann v následujících vyhledávačích

Zkusit najít Josef Jungmann ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo Josef Jungmann ve vyhledávači Qwant

Najít termín Josef Jungmann ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Josef Jungmann ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Josef Jungmann ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Jungmann například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Jungmann

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Josef Jungmann? Kdy se narodil Josef Jungmann? Kde se narodil Josef Jungmann? Kdy zemřel Josef Jungmann? Josef Jungmann se nachází v sekci Věda

Napsáno redaktory Superia.cz. Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Josef Jungmann řekněme například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Jungmann i v jiné kategorii než je věda.