Kdo je to?
Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek? Životopis Antoni van Leeuwenhoek, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Antoni van Leeuwenhoek

Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Antoni van Leeuwenhoek byl nizozemský obchodník, vědec, vynálezce, fyzik a průkopník oboru mikroskopie. Leeuwenhoek se narodil v nizozemském Delftu do zámožné měšťanské rodiny. Z důvodu smrti jeho otec musel mladý Antoni přerušit studium na střední škole. Následně začal pracovat v Amsterdamu v obchodu s látkami. Ve 22 letech se vrátil do Delftu a založil si vlastní obchod, ve kterém pracoval až do své smrti.
I když neměl Leeuwenhoek potřebné vzdělání, zajímal se o vědu, zejména o mikrosvět. Roku 1660 obdržel od městského úřadu sinekuru (výnosné zaměstnání bez značných povinností), díky čemuž se začal věnovat mikroskopickému světu. Vyrobil si proto vlastní čočky a mikroskopy, kterými dokázal přiblížit objekty až 275x. Tyto mikroskopy byly nejúčinnější té doby. Svými mikroskopy objevil spermie, krevní buňky, kapiláry, svalová vlákna, sladkovodní polypy a jiné mikroskopické útvary, díky čemuž je dodnes nazýván "otcem mikrobiologie".
Své objevy, které také znázorňoval poměrně přesnými kresbami, začal publikovat od roku 1673 ve vědeckém magazínu britské Královské společnosti Philosophical Transactions. Zpočátku vědci v Londýně jeho objevům nevěřili, ale po ověření správnosti se začalo dostávat Antonimu uznání. Pro své vědecké objevy se v roce 1677 stal členem Královské společnosti v Londýně. O jeho práci se zajímal i ruský car Petr I. Veliký nebo anglická královna Anna, kteří jej dokonce sami navštívili.
Během svého života byl van Leeuwenhoek 2x ženatý (Barbara de Mey, Cornelia Swalmius). Ze dvou manželství vzešly 3 děti (Marie, Margrieta, Philips). Pouze Marie se dožila dospělosti.
Antoni van Leeuwenhoek zemřel v roce 1723 ve věku 90 let.Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek? Životopis Antoni van Leeuwenhoek, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Antoni van Leeuwenhoek

Národnost: nizozemská
Datum narození: 24. 10. 1632
Místo narození: Delft, Nizozemsko
Datum úmrtí: 26. 8. 1723

Tento text (Antoni van Leeuwenhoek) můžete samozřejmě sdílet s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Doména? Víte co je Foraminostenóza? Znáte termín Zápustka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Foie gras?

Klíčová slova: popis, zajímavosti, životopis, kde se narodil Antoni van Leeuwenhoek?, wiki, narození, datum úmrtí, místo narození, nežijící, osobnost, datum narození, vysvětlení, kdo to je, věda, lexikon, kdy se narodil Antoni van Leeuwenhoek?

Pojem Antoni van Leeuwenhoek je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Antoni van Leeuwenhoek v dalších zdrojích

Zkusit najít pojem Antoni van Leeuwenhoek ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Antoni van Leeuwenhoek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Antoni van Leeuwenhoek ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antoni van Leeuwenhoek ve Wikimedia Commons

Najít pojem Antoni van Leeuwenhoek ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Antoni van Leeuwenhoek například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Antoni van Leeuwenhoek

Teďka již bezesporu víte Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek? Kdy se narodil Antoni van Leeuwenhoek? Kde se narodil Antoni van Leeuwenhoek? Kdy zemřel Antoni van Leeuwenhoek? Antoni van Leeuwenhoek patří do kategorie Věda

Kategorie věda, laborantka, antoni van Leeuwenhoek, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Antoni van Leeuwenhoek např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antoni van Leeuwenhoek i v jiné kategorii než je věda.