Kdo je to?
Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek? Životopis Antoni van Leeuwenhoek, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek?

Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek? Životopis, informace, biografie, věda

Antoni van Leeuwenhoek byl nizozemský obchodník, vědec, vynálezce, fyzik a průkopník oboru mikroskopie. Leeuwenhoek se narodil v nizozemském Delftu do zámožné měšťanské rodiny. Z důvodu smrti jeho otec musel mladý Antoni přerušit studium na střední škole. Následně začal pracovat v Amsterdamu v obchodu s látkami. Ve 22 letech se vrátil do Delftu a založil si vlastní obchod, ve kterém pracoval až do své smrti.
I když neměl Leeuwenhoek potřebné vzdělání, zajímal se o vědu, zejména o mikrosvět. Roku 1660 obdržel od městského úřadu sinekuru (výnosné zaměstnání bez značných povinností), díky čemuž se začal věnovat mikroskopickému světu. Vyrobil si proto vlastní čočky a mikroskopy, kterými dokázal přiblížit objekty až 275x. Tyto mikroskopy byly nejúčinnější té doby. Svými mikroskopy objevil spermie, krevní buňky, kapiláry, svalová vlákna, sladkovodní polypy a jiné mikroskopické útvary, díky čemuž je dodnes nazýván "otcem mikrobiologie".
Své objevy, které také znázorňoval poměrně přesnými kresbami, začal publikovat od roku 1673 ve vědeckém magazínu britské Královské společnosti Philosophical Transactions. Zpočátku vědci v Londýně jeho objevům nevěřili, ale po ověření správnosti se začalo dostávat Antonimu uznání. Pro své vědecké objevy se v roce 1677 stal členem Královské společnosti v Londýně. O jeho práci se zajímal i ruský car Petr I. Veliký nebo anglická královna Anna, kteří jej dokonce sami navštívili.
Během svého života byl van Leeuwenhoek 2x ženatý (Barbara de Mey, Cornelia Swalmius). Ze dvou manželství vzešly 3 děti (Marie, Margrieta, Philips). Pouze Marie se dožila dospělosti.
Antoni van Leeuwenhoek zemřel v roce 1723 ve věku 90 let.Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek? Životopis Antoni van Leeuwenhoek, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Antoni van Leeuwenhoek

Národnost: nizozemská
Datum narození: 24. 10. 1632
Místo narození: Delft, Nizozemsko
Datum úmrtí: 26. 8. 1723

Tento text (Antoni van Leeuwenhoek) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pamatujete si definici pojmu Úhlopříčka? Rozumíte pojmu Adekvátní? Znáte termín Burleska? Znáte pojem Ex offo?

Klíčová slova: věda, Antoni van Leeuwenhoek, kde se narodil Antoni van Leeuwenhoek?, datum narození, Kdy zemřel Antoni van Leeuwenhoek, popis, Antoni van Leeuwenhoek, věda, osobnost, místo narození, nežijící, vysvětlení, wiki, zajímavosti, národnost, životopis

Pojem Antoni van Leeuwenhoek je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít výraz Antoni van Leeuwenhoek ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antoni van Leeuwenhoek ve Wikimedia Commons

Najít heslo Antoni van Leeuwenhoek ve Wikipedii

Hledat termín Antoni van Leeuwenhoek na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Antoni van Leeuwenhoek ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Antoni van Leeuwenhoek například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Antoni van Leeuwenhoek?

Nyní již víte Kdo byl Antoni van Leeuwenhoek? Kdy se narodil Antoni van Leeuwenhoek? Kde se narodil Antoni van Leeuwenhoek? Kdy zemřel Antoni van Leeuwenhoek? Antoni van Leeuwenhoek se nachází v sekci Věda

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Antoni van Leeuwenhoek dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antoni van Leeuwenhoek i v jiné kategorii než je věda.