Kdo je to?
Kdo byla Květa Legátová? Životopis Květa Legátová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Květa Legátová

Kdo byla Květa Legátová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Květa Legátová, rodným jménem Věra Hofmanová, byla česká spisovatelka a učitelka, která se nejvíce proslavila jako autorka románu Želary. Hofmanová se narodila v Podolí u Brna.
Po základní škole absolvovala reálné gymnázium v Brně. Po maturitě v roce 1938 studovala český a německý jazyk na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Kvůli druhé světové války však byla nucena studium přerušit. Místo toho si udělala rychlokurs na obchodní škole, načež začala pracovat jako písařka na finančním úřadu ve Valašském Meziříčí. Během války také chvíli vyučovala na brněnské konzervatoři. Později nastoupila do zbrojní továrny ve Starém Brně.
Po konci války úspěšně dokončila studium na univerzitě roku 1946. V té době spolupracovala také s rozhlasem. Kvůli své politické nespolehlivosti musela učit na školách na Slovácku a na Valašsku. Vyučovala v oblasti Kopanice, kde čerpala náměty pro své romány. Později v letech 1953-1958 studovala dálkově fyziku a matematiku na Vyšší pedagogické škole v Brně. Během let 1954-1978 vyučovala na Střední knihovnické škole v Brně.
Již od mládí psala básně, divadelní hry nebo různé skeče. Do 70. let psala pod pseudonymem Věra Podhorná, později jako Květa Legátová.
Svou tvorbu publikovala v moravském literárním časopisu Host do domu nebo v almanachu Dokořán. Roku 1957 vydala povídky pod názvem Postavičky. Mezi její nejznámější díla patří romány a povídky s názvem Korda Dabrová (1961), Želary (2001), Jozova Hanule, Román v dopisech (2002), Mušle a jiné odposlechy (2007). Podle novely Jozova Hanule vznikl roku 2003 film Želary s herečkou Aňou Geislerovou v hlavní roli.
Legátová napsala také několik rozhlasových her – Pro každého nebe (2003), Posedlá a jiné hry (2004) nebo Mimo tento čas (2008). Na kontě má také detektivní román Nic není tak prosté (2006).
Za svou tvorbu obdržela roku 2002 Státní cenu za literaturu.
Květa Legátová zemřela 22. prosince 2012 ve věku 93 let. Neměla manžela, ani děti.Kdo byla Květa Legátová? Životopis Květa Legátová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Květa Legátová

Národnost: česká
Datum narození: 3. 11. 1919
Místo narození: Podolí u Brna, Československo
Datum úmrtí: 22. 12. 2012

Líbí se stručný životopis s osobou Květa Legátová? Pak se podělte s kolegy, přáteli a partnery na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Reiki? Znáte pojem Amuse bouche? Vzpomenete si na definici slova Svěrka? Vzpomenete si na definici slova Psychopatie?

Klíčová slova: datum úmrtí, Květa Legátová, kdo to je, kde se narodila Květa Legátová?, kdo je Květa Legátová?, osobnosti, osobnost, kdy se narodila Květa Legátová?, lexikon, datum narození, wikipedie, narození, nežijící, wiki, národnost, národnost

Pojem Květa Legátová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat slovo Květa Legátová na Google obrázcích

Najít slovo Květa Legátová ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Květa Legátová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Květa Legátová ve Wikimedia Commons

Najít heslo Květa Legátová ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Květa Legátová například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Květa Legátová?

Nyní již víte Kdo byla Květa Legátová? Kdy se narodila Květa Legátová? Kde se narodila Květa Legátová? Kdy zemřela Květa Legátová? Květa Legátová je v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Květa Legátová řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Květa Legátová i v jiné kategorii než je literatura.