Kdo je to?
Kdo byla Marie Majerová? Životopis Marie Majerová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Marie Majerová

Kdo byla Marie Majerová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Marie Majerová, vlastním jménem Marie Bartošová, se narodila v roce 1882 v Úvalech. Její otec spáchal čtyři roky po jejím narození sebevraždu a matka se pak znovu vdala. Otčím získal práci v kladenských ocelárnách, proto se rodina přestěhovala do Kladna, kde se Marii později narodily dvě sestry. Po absolvování kladenské měšťanky ji matka zapsala do německé klášterní školy v Horažďovicích, ale kvůli nedostatku peněz musela Marie studium přerušit a jít sloužit k bohatým příbuzným do Budapešti. Po návratu krátce působila jako písařka v Praze, začala se zapojovat do dělnických akcí a navštěvovala večerní školu. Stýkala se s pražskými intelektuály a v tisku začaly vycházet její první povídky.
Se svým budoucím manželem Josefem Stivínem hodně cestovala, usadili se na čas ve Vídni a syn Pravoslav se jim narodil dva roky před svatbou. V té době začala Majerová pravidelně psát a publikovat a za získané honoráře studovala na pařížské univerzitě Sorbonna, kde prožila románek s dalším českým spisovatelem Františkem Gellnerem. Po návratu do Prahy se dále věnovala publikační činnosti, zdokonalovala se ve studiu literatury a jazyků. Těch celkem ovládala pět. Její literární a žurnalistické příspěvky byly zaměřeny na propagaci práv žen a šíření myšlenky sociální revoluce. Za důstojný život žen se angažovala po celou dobu své tvorby, ať už jako spisovatelka, novinářka nebo politička.
V roce 1908 vstoupila do sociálně-demokratické strany, během první světové války pak působila jako zdravotnice v srbském lazaretu. Roku 1919 se jako delegátka Mezinárodní ženské komise zúčastnila I. mezinárodního sjezdu žen ve Washingtonu. Její nadšení ze sociálně demokratické strany ale časem upadlo a roku 1921 vstoupila do tehdy vznikající KSČ. Aktivní komunistkou pak byla po zbytek života. Po příchodu nacistů a během druhé světové války bylo její dílo zakázáno a nemohla tedy publikovat. Po roce 1945 se věnovala především psaní propagandistických povídek a příspěvků a práci pro ústřední výbor komunistické strany. Do pozdního věku byla velmi aktivní a hodně cestovala.
Marie Majerová na počátku své literární tvorby psala především básně, později se ale věnovala i psaní prózy a románů. Mezi její nejznámější díla patří například Siréna, Mučenky, Nejkrásnější svět či Robinsonka. Celkem napsala více než 30 děl, z nichž několik bylo zfilmováno, a několik reportáží ze svých cest. Byla také překladatelkou a nositelkou šesti literárních cen.
S prvním manželem se po několika letech rozvedla, znovu se vdala, ale ani její druhé manželství nevyšlo. Ačkoliv se o syna dobře starala, její časté cestování narušilo jejich vzájemný vztah a v jeho dospělosti se v podstatě nevídali. Měla spoustu přátel po celém světě a stýkala se s největšími literárními i intelektuálními velikány své doby. Její nekonvenční život byl inspirací pro mnoho žen a dívek tehdejší doby.Kdo byla Marie Majerová? Životopis Marie Majerová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Marie Majerová

Národnost: česká
Datum narození: 1.2.1882
Místo narození: Úvaly, okres Praha, Česká republika
Datum úmrtí: 16.1.1967

Tento text (Marie Majerová) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Kinetóza? Víte co je Suplement? Vzpomněli byste si na význam slova Špaldová mouka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Nostalgie?

Klíčová slova: popis, život, kdo je Marie Majerová?, Kdy zemřela Marie Majerová, místo narození, literatura, kde se narodila Marie Majerová?, národnost, narození, kdy se narodila Marie Majerová?, wiki, Marie Majerová, osobnost, nežijící, wikipedie, životopis

Pojem Marie Majerová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat výraz Marie Majerová na Google obrázcích

Hledat heslo Marie Majerová ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Marie Majerová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Marie Majerová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít termín Marie Majerová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Marie Majerová například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Marie Majerová?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byla Marie Majerová? Kdy se narodila Marie Majerová? Kde se narodila Marie Majerová? Kdy zemřela Marie Majerová? Marie Majerová patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, básník přednáší, marie Majerová, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Marie Majerová třeba na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marie Majerová i v jiné kategorii než je literatura.