Kdo je to?
Kdo byl Bohuš Záhorský? Životopis Bohuš Záhorský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Bohuš Záhorský?

Kdo byl Bohuš Záhorský? Životopis, informace, biografie, herectví

Bohuš Záhorský, rodným jménem Bohumil Záhorský, byl český divadelní, filmový, dabingový a seriálový herec, pedagog. Záhorský se narodil na pražském Smíchově do rodiny profesora ČVUT Jana Záhorského a měl dalších pět sourozenců. Po základní škole studoval reálné gymnázium v Praze, odkud roku 1923 přešel na pražskou Státní konzervatoř. Během studií vystupoval pod vymyšleným jménem Bóža Horský. Studium však ukončil po dvou letech v roce 1925 a začal působit v pražském Divadle Rokoko a společně s divadelní společností Steinmarových. Následně vystřídal řadu tehdy moderních scén jako Umělecké studio Vladimíra Gamzy, Divadlo Dada (1927), Moderní studio (1929) Brněnské Národní divadlo (1929-1931). Během let 1931-1938 vystupoval v Osvobozeném divadle a jeden rok také v Novém divadle (1935). Osvobozené divadlo bylo uzavřeno a Záhorský tak během druhé světové války chvíli hrál v Divadle Akropolis, v Divadle U Nováků (1938-1940), v Nezávislém divadle (1940-1944) a v Intimním divadle (Realistické divadlo) mezi roky 1944-1946.
V roce 1946 se stal členem činohry pražského Národního divadla, kde vytvářel role až do roku 1977. Během života si připsal role ve více než 80 divadelních inscenací, např. Romeo a Julie, Lišák, Višňový sad, Orfeus, Paličova dcera, Golem, Robin Zbojník, Caesar, Osel a stín, Kat a blázen, Balada z hadrů, Jak se vám líbí a mnoho dalších. V letech 1965-1979 byl učitelem herectví na Státní konzervatoři v Praze.
Záhorský se ve svém životě objevil ve více než 150 filmech. Debutoval v roce 1932 ve snímku Pudr a benzín. Později si zahrál v úspěšných snímcích Svět patří nám (1937), Katakomby (1940), Roztomilý člověk (1941), Císařův pekař – Pekařův císař (1951), Jan Hus (1954), Proti všem, Hrátky s čertem, Dobrý voják Švejk (1956), Dařbuján a Pandrhola (1959), Vyšší princip, Práče (1960), Baron Prášil (1961), Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), Šíleně smutná princezna - Král (1968), aj.
Záhorský vytvořil role i v televizních seriálech F. L. Věk (1970-1971), Krkonošské pohádky – Vypravěč (1974, 1977 a 1984), Nejmladší z rodu Hamrů (1975).
Jako dabér propůjčil svůj hlas zahraničním hercům jako Tracy Spencer nebo Jean Gabin.
Za svou uměleckou kariéru obdržel Záhorský titul Zasloužilý umělec (1956), státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu (1958), titul Národní umělec (1966) a ocenění Zasloužilý člen Národního divadla (1975).
V roce 1971 si vzal za ženu herečku Vlastu Fabiánovou. Bohuš Záhorský zemřel v roce 1980 ve věku 74 let.Kdo byl Bohuš Záhorský? Životopis Bohuš Záhorský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Bohuš Záhorský

Národnost: česká
Datum narození: 5. 2. 1906
Místo narození: Smíchov, Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 22. 9. 1980

Popis osobnosti Bohuš Záhorský můžete sdílet s dalšími osobami prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Dysurie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Souhrnné hlášení? Pamatujete si definici pojmu Rumiště? Víte co je Intarzie?

Klíčová slova: místo narození, herectví, informace, datum narození, Kdy zemřel Bohuš Záhorský, herectví, národnost, životopis, kdo je Bohuš Záhorský?, wiki, Bohuš Záhorský, kdy se narodil Bohuš Záhorský?, Bohuš Záhorský, popis, narození, národnost

Pojem Bohuš Záhorský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít termín Bohuš Záhorský ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo Bohuš Záhorský na Google.cz

Vyhledat výraz Bohuš Záhorský ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Bohuš Záhorský ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Bohuš Záhorský ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Bohuš Záhorský například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Bohuš Záhorský? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Bohuš Záhorský? Kdy se narodil Bohuš Záhorský? Kde se narodil Bohuš Záhorský? Kdy zemřel Bohuš Záhorský? Bohuš Záhorský se nachází v sekci Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Bohuš Záhorský kupříkladu ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bohuš Záhorský i v jiné kategorii než je herectví.