Kdo je to?
Kdo je Boris Johnson? Životopis Boris Johnson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Boris Johnson?

Kdo je Boris Johnson? Životopis, informace, biografie, politici

Boris Johnson je novinář, historik, politik a bývalý premiér Spojeného království a předseda Konzervativní strany. Narodil se ve Spojených státech amerických, kde jeho otec studoval na Kolumbijské univerzitě, takže je teprve druhým britským premiérem narozeným mimo britské území. Brzy po americkém pobytu se rodina vrátila zpět do Británie a žila v Oxfordu, kde začala studovat jeho matka. I v následujících letech rodina často cestovala, dokud se neusadila poblíž městečka Winsford. Johnson byl od dětství nadaný a učenlivý a projevoval velké ambice. Při pobytu v Bruselu navštěvoval Evropskou školu a naučil se díky tomu francouzsky. Po návratu do Anglie získal stipendium a začal navštěvovat internátní školu Eton College, na které začal být extrovertnější, působil v debatním klubu a získal řadu důležitých přátel. Poté začal studovat filosofii a antickou literaturu na Oxfordu. Zde se seznámil se svou budoucí manželkou Allegrou Mostyn-Owen.
Po dokončení studia na Oxfordu se usadil v Londýně a začal pracovat v novinách The Times, ale brzy byl z redakce propuštěn, protože chtěl proslavit vlastního kmotra a připsal mu proto slavný citát. Poté začal působit v deníku The Daily Telegraph a díky osobitému stylu si vybudoval široký okruh čtenářů. V 90. letech se proslavil jako silný kritik evropské integrace. Tím si vytvořil řadu příznivců, ale rovněž kritiků, kteří odsuzovali jeho lživé články, v nichž tvrdil například to, že euromince způsobují nemoci nebo že EU plánuje vyhazovat do povětří neekologické budovy. Johnsonovy články měly velký vliv na rozvoj britského euroskepticismu nebo na založení euroskeptické strany UKIP, která hrála důležitou roli během Brexitu.
Na začátku 90. let se rozvedl a o několik let později se seznámil s právničkou Marin Wheelerovou. Po svatbě se přestěhovali do londýnské čtvrti Islington, která je považována za centrum liberálních intelektuálů. Johnson pod vlivem prostředí změnil některé konzervativní politické postoje. V této době se v novinářské práci zaměřil čistě na politické sloupky a začal zvažovat politickou kariéru, ale v Konzervativní straně neměl velkou podporu. V roce 1998 začal vystupovat v satirickém pořadu Have I Got News for You na BBC a stal se populárním bavičem. V roce 2003 dostal cenu BAFTA za nejlepší zábavný pořad. Vedle toho se stal šéfredaktorem v časopisu The Spectator a pod jeho vedením se časopisu ekonomicky dařilo.
V roce 2001 využil rostoucí popularity a vstoupil do politiky jako člen Konzervativní strany, která ho přestala odmítat a začala v něm vidět nadějného politika. Díky úspěchu ve volbách se dostal do parlamentu, ale v prvních letech nebyl příliš výrazný a často se ani neúčastnil hlasování. Postupem času se však v politice zabydlel a jako nadaný řečník se stal jedním z nejoblíbenějších konzervativních politiků. Po volbách v roce 2005 se opět dostal do parlamentu a díky mnoha dalším aktivitám patřil mezi tři nejlépe vydělávající poslance.
V roce 2008 si připsal první velké politické vítězství, když kandidoval na starostu Londýna a získal téměř 80 % hlasů. Jako starosta se zaměřoval na snížení kriminality nebo na podporu hromadné dopravy. Navzdory několika skandálům byl oblíbeným starostou a roku 2012 byl zvolen i podruhé. V roce 2015 se vrátil do parlamentu a výrazně se zapojil do kampaně ohledně vystoupení Británie z Evropské Unie. Johnson podporoval odchod z EU a navázal tím na svůj celoživotní euroskepticismus. Od roku 2016 působil jako ministr zahraničí, ale byl kritizován za diplomatickou neobratnost a o dva roky později rezignoval. V roce 2019 se stal předsedou Konzervativní strany a následně britským premiérem. Jako hlavní cíl označil dokončení Brexitu a na konci roku 2019 s tímto tématem drtivě vyhrál volby. Pokračoval jako premiér, ale jeho popularita postupně klesala, hlavně kvůli vršícím se skandálům a chaotickým krokům během pandemie covidu-19. Po ruské invazi na Ukrajinu se stal jedním z nejviditelnějších západních politiků a na krátkou dobu to obnovilo jeho popularitu, ale sérii domácích skandálů neustál a v létě roku 2022 oznámil rezignaci. Od té doby působí jako běžný poslanec.Kdo je Boris Johnson? Životopis Boris Johnson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Boris Johnson

Národnost: britská
Datum narození: 19. června 1964
Místo narození: New York (USA)

Líbí se stručný životopis s osobou Boris Johnson? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Foraminostenóza? Znáte pojem Zánovní? Znáte termín Lycra? Vzpomenete si na definici slova Listérie?

Klíčová slova: datum narození, kdo je Boris Johnson?, národnost, Boris Johnson, informace, politici, místo narození, osobnost, biografie, wikipedie, politici, zajímavosti, wiki, životopis, Boris Johnson, kdy se narodil Boris Johnson?

Pojem Boris Johnson je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít heslo Boris Johnson ve Wikipedii

Vyhledat termín Boris Johnson ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Boris Johnson ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Boris Johnson v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Boris Johnson ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Boris Johnson například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je Boris Johnson? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Boris Johnson? Kdy se narodil Boris Johnson? Kde se narodil Boris Johnson? Boris Johnson patří do sekce Politici

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Boris Johnson kupříkladu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boris Johnson i v jiné kategorii než je politici.