Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand III? Životopis Ferdinand III, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ferdinand III?

Kdo byl Ferdinand III? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ferdinand III. byl císař Svaté říše římské, král český, uherský a chorvatský, markrabě moravský a arcivévoda rakouský. Ferdinand III. se narodil ve Štýrském Hradci jako třetí syn císaře Ferdinanda II. a jeho první ženy Marie Anny Bavorské. V mládí dokazoval, že je znalý ve věcech války a měl vojenské nadání. V 17 letech v roce 1625 byl korunován králem uherským, o dva roky později králem českým (1627). Když zemřel Albrecht z Valdštejna, stal se právě on velitelem císařských vojsk (1634). O rok později se mu a jeho otci podařilo vyjednat tzv. Pražský mír se Saskem, kterému postoupili Horní a Dolní Lužice. V roce 1636 se stal římským králem. O rok později zemřel jeho otec Ferdinand II., a tak Ferdinand III. nastoupil na trůn Svaté říše římské (1637). Třicetiletá válka byla ukončena Vestfálským mírem v roce 1648. Jednalo se o poslední náboženský konflikt v Evropě.
Ferdinand pokračoval v rekatolizaci v českých zemích a upevňoval absolutistickou moc. Na rozdíl od svého otce uměl dobře česky. Po Třicetileté válce nechal na Staroměstském náměstí postavit v roce 1650 Mariánský sloup. Roku 1654 vytvořil Berní rulu. Jednalo se o první katastr, kde byly zapsány všechny obce říše. Ve stejném roce spojil Karlovu univerzitu a jezuitskou kolej v Klementinu a nechal vzniknout Karlo-Ferdinandovu univerzitu. Uměl mluvit a psát latinsky, německy, španělsky, italsky, francouzsky, česky a maďarsky. Během tří manželství měl celkem 11 dětí.
Ferdinand III. zemřel v roce 1657 ve věku 48 let.Kdo byl Ferdinand III? Životopis Ferdinand III, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Ferdinand III

Národnost: rakouská
Datum narození: 13. 7. 1608
Místo narození: Štýrský Hradec, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 2. 4. 1657

Zaujala vás biografie osobnosti Ferdinand III? Potom se podělte s blízkými na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Prolog? Vzpomněli byste si co znamená slovo Erb? Pamatujete si definici pojmu Roztroušená skleróza? Víte co je Fašismus?

Klíčová slova: kdo je Ferdinand III?, datum narození, kdo to je, informace, wikipedie, Ferdinand III, životopis, wiki, narození, nežijící, život, biografie, Ferdinand III, vysvětlení, národnost, panovníci

Pojem Ferdinand III je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat termín Ferdinand III ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Ferdinand III ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo Ferdinand III ve fulltextu Seznam.cz

Hledejte bez špehování slovo Ferdinand III ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Ferdinand III v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand III například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Ferdinand III? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Ferdinand III? Kdy se narodil Ferdinand III? Kde se narodil Ferdinand III? Kdy zemřel Ferdinand III? Ferdinand III patří do sekce Panovníci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste též hledat osobnost, osobu, člověka Ferdinand III dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand III i v jiné kategorii než je panovníci.