Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand III? Životopis Ferdinand III, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Ferdinand III

Kdo byl Ferdinand III? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Ferdinand III. byl císař Svaté říše římské, král český, uherský a chorvatský, markrabě moravský a arcivévoda rakouský. Ferdinand III. se narodil ve Štýrském Hradci jako třetí syn císaře Ferdinanda II. a jeho první ženy Marie Anny Bavorské. V mládí dokazoval, že je znalý ve věcech války a měl vojenské nadání. V 17 letech v roce 1625 byl korunován králem uherským, o dva roky později králem českým (1627). Když zemřel Albrecht z Valdštejna, stal se právě on velitelem císařských vojsk (1634). O rok později se mu a jeho otci podařilo vyjednat tzv. Pražský mír se Saskem, kterému postoupili Horní a Dolní Lužice. V roce 1636 se stal římským králem. O rok později zemřel jeho otec Ferdinand II., a tak Ferdinand III. nastoupil na trůn Svaté říše římské (1637). Třicetiletá válka byla ukončena Vestfálským mírem v roce 1648. Jednalo se o poslední náboženský konflikt v Evropě.
Ferdinand pokračoval v rekatolizaci v českých zemích a upevňoval absolutistickou moc. Na rozdíl od svého otce uměl dobře česky. Po Třicetileté válce nechal na Staroměstském náměstí postavit v roce 1650 Mariánský sloup. Roku 1654 vytvořil Berní rulu. Jednalo se o první katastr, kde byly zapsány všechny obce říše. Ve stejném roce spojil Karlovu univerzitu a jezuitskou kolej v Klementinu a nechal vzniknout Karlo-Ferdinandovu univerzitu. Uměl mluvit a psát latinsky, německy, španělsky, italsky, francouzsky, česky a maďarsky. Během tří manželství měl celkem 11 dětí.
Ferdinand III. zemřel v roce 1657 ve věku 48 let.Kdo byl Ferdinand III? Životopis Ferdinand III, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Ferdinand III

Národnost: rakouská
Datum narození: 13. 7. 1608
Místo narození: Štýrský Hradec, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 2. 4. 1657

Zaujala vás biografie osobnosti Ferdinand III? Potom se podělte s dalšími osobami na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Degustace? Znáte termín Nízký tlak? Pamatujete si definici pojmu Heroin? Víte, co je to Kamenické dláto?

Klíčová slova: vysvětlení, kdy se narodil Ferdinand III?, lexikon, datum narození, zajímavosti, kdo to je, osobnosti, národnost, wikipedie, informace, datum úmrtí, popis, panovníci, Ferdinand III, životopis, místo narození

Pojem Ferdinand III je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Ferdinand III doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít výraz Ferdinand III ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ferdinand III ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Ferdinand III ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Ferdinand III ve Wikipedii

Vyhledat pojem Ferdinand III v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand III například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Ferdinand III?

Nyní již víte Kdo byl Ferdinand III? Kdy se narodil Ferdinand III? Kde se narodil Ferdinand III? Kdy zemřel Ferdinand III? Ferdinand III se nachází v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, maďarská princezna, ferdinand III, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Ferdinand III například v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand III i v jiné kategorii než je panovníci.