Kdo je to?
Kdo byl Ferdinand III? Životopis Ferdinand III, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Ferdinand III?

Kdo byl Ferdinand III? Životopis, informace, biografie, panovníci

Ferdinand III. byl císař Svaté říše římské, král český, uherský a chorvatský, markrabě moravský a arcivévoda rakouský. Ferdinand III. se narodil ve Štýrském Hradci jako třetí syn císaře Ferdinanda II. a jeho první ženy Marie Anny Bavorské. V mládí dokazoval, že je znalý ve věcech války a měl vojenské nadání. V 17 letech v roce 1625 byl korunován králem uherským, o dva roky později králem českým (1627). Když zemřel Albrecht z Valdštejna, stal se právě on velitelem císařských vojsk (1634). O rok později se mu a jeho otci podařilo vyjednat tzv. Pražský mír se Saskem, kterému postoupili Horní a Dolní Lužice. V roce 1636 se stal římským králem. O rok později zemřel jeho otec Ferdinand II., a tak Ferdinand III. nastoupil na trůn Svaté říše římské (1637). Třicetiletá válka byla ukončena Vestfálským mírem v roce 1648. Jednalo se o poslední náboženský konflikt v Evropě.
Ferdinand pokračoval v rekatolizaci v českých zemích a upevňoval absolutistickou moc. Na rozdíl od svého otce uměl dobře česky. Po Třicetileté válce nechal na Staroměstském náměstí postavit v roce 1650 Mariánský sloup. Roku 1654 vytvořil Berní rulu. Jednalo se o první katastr, kde byly zapsány všechny obce říše. Ve stejném roce spojil Karlovu univerzitu a jezuitskou kolej v Klementinu a nechal vzniknout Karlo-Ferdinandovu univerzitu. Uměl mluvit a psát latinsky, německy, španělsky, italsky, francouzsky, česky a maďarsky. Během tří manželství měl celkem 11 dětí.
Ferdinand III. zemřel v roce 1657 ve věku 48 let.Kdo byl Ferdinand III? Životopis Ferdinand III, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Ferdinand III

Národnost: rakouská
Datum narození: 13. 7. 1608
Místo narození: Štýrský Hradec, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 2. 4. 1657

Sdílejte tuto stránku s osobností Ferdinand III se známými na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Prolog? Znáte definici termínu Číslovka? Pamatujete si definici pojmu Taoismus? Pamatujete si definici pojmu Svobodárna?

Klíčová slova: wikipedie, národnost, popis, datum narození, biografie, kdo je Ferdinand III?, Ferdinand III, osobnost, narození, nežijící, životopis, lexikon, informace, kdy se narodil Ferdinand III?, kde se narodil Ferdinand III?, panovníci

Pojem Ferdinand III je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Ferdinand III v dalších zdrojích

Hledat pojem Ferdinand III v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat termín Ferdinand III ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Ferdinand III ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Ferdinand III ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Ferdinand III na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferdinand III například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ferdinand III

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Ferdinand III? Kdy se narodil Ferdinand III? Kde se narodil Ferdinand III? Kdy zemřel Ferdinand III? Ferdinand III je v kategorii Panovníci

Text vytvořen pro server Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Ferdinand III řekněme na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferdinand III i v jiné kategorii než je panovníci.