Kdo je to?
Kdo byl Václav Hrabě? Životopis Václav Hrabě, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Václav Hrabě

Kdo byl Václav Hrabě? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Václav Hrabě byl český básník, částečně i prozaik, jeden z hlavních představitelů beat generation.
Václav se narodil 13. června 1940 v Příbrami jako syn železničáře. Mládí prožil v Lochovicích na Berounsku. Odmaturoval na jedenáctileté střední škole v Hořovicích. Na hudební škole v témže městě se také učil hrát na housle, klarinet a saxofon. Zároveň se zde učil i komponovat. Také koncertoval se studentskými hudebními soubory (Reduta, Olympik). Jako vysokou školu si vybral Vysokou školu pedagogickou v Praze, kde studoval obory češtinu a dějepis. Absolvoval v roce 1963 ročníkovou prací o poezii J. Šotoly. Poté absolvoval jeden rok vojenské služby. Po návratu pracoval jako pomocný dělník, knihovník Městské knihovny a vychovatel učňů v Praze-Vysočanech. V roce 1964 byl zaměstnancem poetické kavárny Viola v Praze, na podzim téhož roku se stal učitelem ZŠ na Praze 5. Zemřel nešťastnou náhodu v pouhých 25 letech na otravu oxidem uhelnatým. Pohřben je v Lochovicích.
Protože Hrabě zemřel tak mladý, téměř všechny jeho sbírky byly vydány posmrtně. Jedinou prózou byla povídka Horečka, vydaná v roce 1994. Všechna ostatní díla jsou básně, kterých bylo více než osmdesát čísel. Výbory z Hrabětovy poezie nesou názvy Stop-time (1969), Blues v modré a bílé, Korunovační blues, Černé nebe nad městem, Blues pro bláznivou holku a Blues. Ve všech básních najdeme intenzivní vlastní prožitky autora, jako je láska a vztahy vůbec, rozchod, přátelství, vojenská služba. Velmi je inspirován jazzem a volným veršem. Z tematického zaměření pak převládá odpor k pokřivené morálce měšťanské společnosti, z níž lze uniknout jen otevřeností a riskováním. Hrabětovy texty se dají zpívat a také se jejich zpívaná verze stala oblíbenou zejména v 70. a 80. letech minulého století.Kdo byl Václav Hrabě? Životopis Václav Hrabě, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Václav Hrabě

Národnost: česká
Datum narození: 13. 6. 1940
Místo narození: Příbram
Datum úmrtí: 5. 3. 1965

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Václav Hrabě? s dalšími lidmi na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Kavitace? Znáte pojem Exhibice? Vzpomněli byste si na význam slova Teplo? Vzpomenete si na definici slova Mikrobiologie?

Klíčová slova: informace, osobnost, kdo je Václav Hrabě?, národnost, lexikon, osobnosti, kdo to je, místo narození, narození, Kdy zemřel Václav Hrabě, národnost, biografie, kde se narodil Václav Hrabě?, zajímavosti, datum narození, popis

Pojem Václav Hrabě je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít slovo Václav Hrabě ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít heslo Václav Hrabě ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Václav Hrabě na Youtube

Najít výraz Václav Hrabě na Google obrázcích

Zkusit najít Václav Hrabě ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Hrabě například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Biografie, životopis, kdo je to Václav Hrabě?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Václav Hrabě? Kdy se narodil Václav Hrabě? Kde se narodil Václav Hrabě? Kdy zemřel Václav Hrabě? Václav Hrabě je v kategorii Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Václav Hrabě kupř. ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Hrabě i v jiné kategorii než je literatura.