Kdo je to?
Kdo byl Clive Staples Lewis? Životopis Clive Staples Lewis, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Clive Staples Lewis?

Kdo byl Clive Staples Lewis? Životopis, informace, biografie, literatura

Clive Staples Lewis (častěji C.S. Lewis) byl irský, respektive britský spisovatel.
Tvorba C.S. Lewise je silně ovlivněna křesťanskou vírou, dále také severskou a irskou mytologií a často pracuje s antropomorfními motivy.
Lewis byl vychováván v anglikánské víře, v adolescentním věku od ní odstoupil, avšak v pozdějším věku se ke křesťanství navrátil a po zbytek života jím byl hluboce ovlivněn.
Vystudoval Oxford, kde se mimo jiné setkal a spřátelil s dalším slavným spisovatelem J.R.R. Tolkienem, který měl vliv jak na jeho návrat ke křesťanství, tak na jeho tvorbu.
Do Lewisova života zásadně zasáhla první světová válka. Lewis narukoval a účastnil se bojů, byl raněn na konci války v bitvě u Arrasu. Z této zkušenosti si odnesl psychické obtíže, které ho trápily hlavně během měsíců rekonvalescence. Po válce se Lewis vrátil na Oxford a zde se začal psát jeho pedagogický a spisovatelský život.
Dnes nejznámějším Lewisovým dílem jsou Letopisy Narnie. Jde o sérii sedmi knih v žánru fantasy určených pro děti. Nejznámější je druhý díl Lev, čarodějnice a skříň. Jde o dobrodružné knihy odehrávající se z větší části ve fiktivním světě nazvaném Narnie. V díle Lev, čarodějnice prožívá čtveřice sourozenců (Petr, Edmund, Zuzana a Lucie) válku na venkově a jednoho dne se dostanou skrz skříň do tajemného světa Narnie, kde vládne zlá čarodějnice, avšak skutečným vládcem je zde lev Aslan, na jehož návrat se čeká. Zmínění sourozenci se pak objevují jako postavy i v dalších dílech. Tato knižní série obsahuje výrazné křesťanské motivy a odkazy, zároveň však využívá i staré legendy a mytologii a objevují se v ní mluvící zvířata, postavy z bestiářů apod.
Již z názvu dalších děl vyplývá, že i zbytek Lewisova spisovatelského díla byl silně ovlivněn křesťanstvím. Jedná se o knihy Velký rozvod nebe a pekla a Rady zkušeného ďábla. Obě jsou filozofického ražení a navazují na další křesťanská díla a filozofy.
Poslední Lewisův román zpracovává možná poněkud překvapivé téma - antický příběh Eros a Psyché, i zde však můžeme najít určité tendence ke křesťanské mystice, ačkoli jsou upozaděny.
Lewisův život a tvorbu také ovlivnily jeho poněkud neobvyklé vztahy se ženami. Jeho matka zemřela, když byl ještě dítě a Lewis vyrostl v chladného muže, který sám u sebe popisoval nedostatek emocí. V mladém věku však nějaký čas žil s Jane Moore, matkou svého přítele, který padl ve válce - tento vztah však považoval spíše za vztah mezi matkou a synem. Oženil se až v pozdním věku se spisovatelkou Joy Gresham i tento vztah však byl poměrně neobvyklý, neboť se brali jako přátelé a hlavně z toho důvodu, aby americká občanka Grasham mohla zůstat ve Velké Británii. Přesto však mezi nimi zřejmě vzniklo hluboké pouto, které vysvítá z knihy Svědectví o zármutku, jež Lewis napsal poté, co jeho žena zemřela na rakovinu.
Pro anglickou literaturu je možná více než Lewisova literatura zásadní jeho vědecká práce. Učil na Oxfordu a Cambridgi a věnoval se především středověké a raně novověké literatuře. Ta v jeho době téměř nebyla zkoumána a Lewis ji dokázal dostat zpátky na výsluní. Psal k daným dílům literárně i informačně hodnotné předmluvy, díky němu vycházely v nových tiscích a dostávaly se do centra pozornosti. Jeho lingvistická a literárně-historická práce je v tomto oboru naprosto zásadní. S ním také do anglické literatury přišlo zkoumání irské mytologie.
C.S. Lewis zemřel v nedožitých 65 letech na selhání ledvin, již předtím se potýkal s vážnými zdravotními komplikacemi. S jeho smrtí se někdy zmiňuje zajímavá skutečnost, že ve stejný den zemřel další významný anglický spisovatel Aldous Huxley, ale smrt obou literátů byla zastíněna atentátem na prezidenta Kennedyho, ke kterému došlo taktéž téhož dne - 22. listopadu 1963.Kdo byl Clive Staples Lewis? Životopis Clive Staples Lewis, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Clive Staples Lewis

Národnost: irská
Datum narození: 29. listopadu 1898
Místo narození: Belfast, UK
Datum úmrtí: 22. listopadu 1963

Sdílejte tuto stránku s osobností Clive Staples Lewis s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Spála? Vzpomněli byste si co označuje výraz Piloxing? Rozumíte pojmu Anestezie? Znáte termín Gulag?

Klíčová slova: datum narození, Clive Staples Lewis, život, datum úmrtí, kdo to je, popis, vysvětlení, literatura, osobnost, wiki, národnost, osobnosti, informace, lexikon, životopis, místo narození

Pojem Clive Staples Lewis je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Clive Staples Lewis v následujících zdrojích

Hledat slovo Clive Staples Lewis na Google obrázcích

Hledat frázi Clive Staples Lewis ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Clive Staples Lewis ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Clive Staples Lewis na Google.cz

Vyhledat pojem Clive Staples Lewis ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Clive Staples Lewis například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Clive Staples Lewis? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Clive Staples Lewis? Kdy se narodil Clive Staples Lewis? Kde se narodil Clive Staples Lewis? Kdy zemřel Clive Staples Lewis? Clive Staples Lewis je v sekci Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací.Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Clive Staples Lewis dejme tomu například v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Clive Staples Lewis i v jiné kategorii než je literatura.