Kdo je to?
Kdo byl Clive Staples Lewis? Životopis Clive Staples Lewis, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Clive Staples Lewis

Kdo byl Clive Staples Lewis? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Clive Staples Lewis (častěji C.S. Lewis) byl irský, respektive britský spisovatel.
Tvorba C.S. Lewise je silně ovlivněna křesťanskou vírou, dále také severskou a irskou mytologií a často pracuje s antropomorfními motivy.
Lewis byl vychováván v anglikánské víře, v adolescentním věku od ní odstoupil, avšak v pozdějším věku se ke křesťanství navrátil a po zbytek života jím byl hluboce ovlivněn.
Vystudoval Oxford, kde se mimo jiné setkal a spřátelil s dalším slavným spisovatelem J.R.R. Tolkienem, který měl vliv jak na jeho návrat ke křesťanství, tak na jeho tvorbu.
Do Lewisova života zásadně zasáhla první světová válka. Lewis narukoval a účastnil se bojů, byl raněn na konci války v bitvě u Arrasu. Z této zkušenosti si odnesl psychické obtíže, které ho trápily hlavně během měsíců rekonvalescence. Po válce se Lewis vrátil na Oxford a zde se začal psát jeho pedagogický a spisovatelský život.
Dnes nejznámějším Lewisovým dílem jsou Letopisy Narnie. Jde o sérii sedmi knih v žánru fantasy určených pro děti. Nejznámější je druhý díl Lev, čarodějnice a skříň. Jde o dobrodružné knihy odehrávající se z větší části ve fiktivním světě nazvaném Narnie. V díle Lev, čarodějnice prožívá čtveřice sourozenců (Petr, Edmund, Zuzana a Lucie) válku na venkově a jednoho dne se dostanou skrz skříň do tajemného světa Narnie, kde vládne zlá čarodějnice, avšak skutečným vládcem je zde lev Aslan, na jehož návrat se čeká. Zmínění sourozenci se pak objevují jako postavy i v dalších dílech. Tato knižní série obsahuje výrazné křesťanské motivy a odkazy, zároveň však využívá i staré legendy a mytologii a objevují se v ní mluvící zvířata, postavy z bestiářů apod.
Již z názvu dalších děl vyplývá, že i zbytek Lewisova spisovatelského díla byl silně ovlivněn křesťanstvím. Jedná se o knihy Velký rozvod nebe a pekla a Rady zkušeného ďábla. Obě jsou filozofického ražení a navazují na další křesťanská díla a filozofy.
Poslední Lewisův román zpracovává možná poněkud překvapivé téma - antický příběh Eros a Psyché, i zde však můžeme najít určité tendence ke křesťanské mystice, ačkoli jsou upozaděny.
Lewisův život a tvorbu také ovlivnily jeho poněkud neobvyklé vztahy se ženami. Jeho matka zemřela, když byl ještě dítě a Lewis vyrostl v chladného muže, který sám u sebe popisoval nedostatek emocí. V mladém věku však nějaký čas žil s Jane Moore, matkou svého přítele, který padl ve válce - tento vztah však považoval spíše za vztah mezi matkou a synem. Oženil se až v pozdním věku se spisovatelkou Joy Gresham i tento vztah však byl poměrně neobvyklý, neboť se brali jako přátelé a hlavně z toho důvodu, aby americká občanka Grasham mohla zůstat ve Velké Británii. Přesto však mezi nimi zřejmě vzniklo hluboké pouto, které vysvítá z knihy Svědectví o zármutku, jež Lewis napsal poté, co jeho žena zemřela na rakovinu.
Pro anglickou literaturu je možná více než Lewisova literatura zásadní jeho vědecká práce. Učil na Oxfordu a Cambridgi a věnoval se především středověké a raně novověké literatuře. Ta v jeho době téměř nebyla zkoumána a Lewis ji dokázal dostat zpátky na výsluní. Psal k daným dílům literárně i informačně hodnotné předmluvy, díky němu vycházely v nových tiscích a dostávaly se do centra pozornosti. Jeho lingvistická a literárně-historická práce je v tomto oboru naprosto zásadní. S ním také do anglické literatury přišlo zkoumání irské mytologie.
C.S. Lewis zemřel v nedožitých 65 letech na selhání ledvin, již předtím se potýkal s vážnými zdravotními komplikacemi. S jeho smrtí se někdy zmiňuje zajímavá skutečnost, že ve stejný den zemřel další významný anglický spisovatel Aldous Huxley, ale smrt obou literátů byla zastíněna atentátem na prezidenta Kennedyho, ke kterému došlo taktéž téhož dne - 22. listopadu 1963.Kdo byl Clive Staples Lewis? Životopis Clive Staples Lewis, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Clive Staples Lewis

Národnost: irská
Datum narození: 29. listopadu 1898
Místo narození: Belfast, UK
Datum úmrtí: 22. listopadu 1963

Sdílejte tuto stránku s osobností Clive Staples Lewis s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Zoom? Víte co je Chlorofyl? Rozumíte pojmu Kickbox? Vzpomněli byste si co označuje výraz Funkční styl?

Klíčová slova: wiki, život, biografie, Kdy zemřel Clive Staples Lewis, národnost, místo narození, kdy se narodil Clive Staples Lewis?, datum narození, Clive Staples Lewis, literatura, popis, životopis, literatura, vysvětlení, nežijící, datum úmrtí

Pojem Clive Staples Lewis je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledat frázi Clive Staples Lewis na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Clive Staples Lewis na Youtube

Vyhledat pojem Clive Staples Lewis ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Clive Staples Lewis ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Clive Staples Lewis ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Clive Staples Lewis například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Clive Staples Lewis?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Clive Staples Lewis? Kdy se narodil Clive Staples Lewis? Kde se narodil Clive Staples Lewis? Kdy zemřel Clive Staples Lewis? Clive Staples Lewis patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, scénáristka, clive Staples Lewis, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Clive Staples Lewis dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Clive Staples Lewis i v jiné kategorii než je literatura.