Kdo je to?
Kdo byl Vítězslav Hálek? Životopis Vítězslav Hálek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Vítězslav Hálek

Kdo byl Vítězslav Hálek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Vítězslav Hálek, vlastním jménem Vincenc Hálek, byl český básník, prozaik, dramatik, literární kritik, čelní představitel májovců.
Vítězslav Hálek se narodil 5. dubna 1835 v Dolínku u Mělníka ve Středočeském kraji. Otec byl hostinský a rodina byla poměrně zámožná. Zřejmě proto rodiče chtěli, aby Vítězslav studoval na kněze, on však dal přednost gymnáziu. To vedlo k tomu, že jej rodiče přestali finančně podporovat, a on se musel živit sám - vybral si literární dráhu a k tomu doučoval slabší studenty. Po ukončení studií se vydal na cesty po Evropě - navštívil Itálii, Polsko a balkánské země, ze svých cest čerpal bohaté zážitky pro další tvorbu, příspěvky do novin i pro psaní osobitých fejetonů. Byl opravdu kosmopolitní, i co se zájmů týče: redigoval Národní listy, přispíval do almanachu Máj i Ruch, nakonec spolu s Vrchlickým redigoval i Lumír.
Osobní život neměl nikterak barvitý: Po delší známosti si vzal Doroteu Horáčkovou, dceru jednoho pražského advokáta, měli spolu dva syny - Jiřího Emanuela (ten však zemřel brzy po narození) a Ivana. V roce 1874 se nachladil při dovolené v Harrachově, nemoc neléčil, naopak stále pracoval a cestoval, a nečekaně zemřel ještě téhož roku na zánět pohrudnice. Byl pohřben na Vyšehradském hřbitově.
První básně Vítězslava Hálka byly ovlivněny romantiky - Puškinem, Erbenem a Máchou, i když ve srovnání se svými vzory jsou poněkud plošší, jen jednostranně optimistické a ne tolik propracované. To ale přineslo Hálkovi mnoho čtenářů a velkou oblibu. Sem můžeme zařadit i jednu z prvotin Večerní písně. Sbírka V přírodě je velmi lyrická, popisuje zejména přírodu na Mělnicku a vyznívá optimisticky. Naproti tomu jedna z posledních sbírek Pohádky z naší vesnice je více realistická, kritická k poměrům na vesnici i k některým venkovanům, odráží se v ní již Hálkovo "stáří" (bylo mu 39 let) a duševní vyzrálost. Hálek psal také úspěšné divadelní hry, z nichž mnohé čerpaly z české minulosti: Záviš z Falkenštejna, Král Rudolf. K zahájení Prozatímního divadla napsal vlastní hru Král Vukašín. I v próze se Hálek nejčastěji vrací na vesnici. Známá je jeho povídka Muzikantská Liduška, která popisuje tradiční obrázek dění na vesnici: rodiče brání dívce v lásce k tomu, koho miluje, a nutí jí bohatého statkáře, aby byla dobře zajištěna. Dívka však z rozporu mezi láskou a povinností k rodičům zešílí. Dílo Na statku a v chaloupce zase poněkud jednostranně odsuzuje majetek a bohatství na jedné straně a idealizuje dobro a laskavost na straně druhé. Zajímavým Hálkovým pojednáním je stať Básnictví české v poměru k básnictví vůbec, kde se snaží porovnat starší i nové české básníky s jejich protějšky z jiných zemí.Kdo byl Vítězslav Hálek? Životopis Vítězslav Hálek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Vítězslav Hálek

Národnost: česká
Datum narození: 5. 4. 1835
Místo narození: Dolínek u Mělníka
Datum úmrtí: 8. 10. 1874

Líbí se stručný životopis s osobou Vítězslav Hálek? Pak se podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Šoufek? Vzpomněli byste si na význam slova Přírodnina? Víte co je Mír? Znáte definici termínu Zdravá škola?

Klíčová slova: popis, literatura, Kdy zemřel Vítězslav Hálek, národnost, kdo to je, informace, kdo je Vítězslav Hálek?, wiki, zajímavosti, datum narození, národnost, wikipedie, místo narození, Vítězslav Hálek, narození, Vítězslav Hálek

Pojem Vítězslav Hálek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít heslo Vítězslav Hálek na Google.cz

Vyhledat termín Vítězslav Hálek ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Vítězslav Hálek na Youtube

Vyhledat pojem Vítězslav Hálek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Vítězslav Hálek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Vítězslav Hálek například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vítězslav Hálek

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Vítězslav Hálek? Kdy se narodil Vítězslav Hálek? Kde se narodil Vítězslav Hálek? Kdy zemřel Vítězslav Hálek? Vítězslav Hálek je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, žurnalistka, vítězslav Hálek, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Vítězslav Hálek např. v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vítězslav Hálek i v jiné kategorii než je literatura.