Kdo je to?
Kdo byl Vratislav Blažek? Životopis Vratislav Blažek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Vratislav Blažek

Kdo byl Vratislav Blažek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Vratislav Blažek byl český dramatik, scenárista a textař. Narodil se 31. srpna 1925 v Náchodě. Studoval na zdejším gymnáziu, nakonec byl však v roce 1941 vyloučen a školu nedokončil. Jeho spolužáky zde byli Josef Škvorecký a Luděk Pachman. Od roku 1942 navštěvoval v Praze Střední grafickou školu Officina Pragensis. Studoval zde u profesora Jaroslava Švába. Po válce se v roce 1945 přihlásil na Akademii výtvarných umění, odkud ve druhém semestru přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Zde se do roku 1948 v ateliéru profesora Emila Filly věnoval malbě.
Již během studentských let přispíval svými články do satirického časopisu, tím se mu otevřely dveře k následné spolupráci s Divadlem satiry. S ním byly spjaty takové osobnosti, jako byli Oldřich Lipský, Lubomír Lipský, Miroslav Horníček či Vlastimil Brodský. Blažkův rukopis nesly například hry Král nerad hovězí z roku 1947 a Kde je Kuťák? (1948). Tato hra však byla během několika dní pro svou údajnou kritiku režimu zakázána a divadlo bylo následně uzavřeno. Své uplatnění následně našel u Československého státního filmu, později přejmenovaného na Filmové studio Barrandov. Zde působil jako dramaturg a scénárista. Spolupracoval také s Československým rozhlasem. Od konce čtyřicátých let do šedesátých let stál jako scenárista u zrodu takových celovečerních filmů, jako byly například Katka (1949), Hudba z Marsu (1955), Tři přání (1958), Starci na chmelu (1964), Dáma na kolejích (1966) a mnoha dalších. Psal také scénáře ke krátkým filmům a nebránil se ani filmu loutkovému (Paraplíčko z roku 1957).
V roce 1968 vycestoval do Rakouska a rozhodl se pro emigraci a život mimo vlast. Ještě v témže roce se přestěhoval do Západního Německa. Od roku 1970 žil až do své smrti v Mnichově. Také zde se věnoval tvorbě scénářů, spolupracoval na německých filmech, například na snímcích Mr. Tingling stellt ein (1971), Der scharfe Heinrich (1971), Bleib sauber, Liebling (1971). V roce 1975 vydali manželé Škvorečtí knihu Mariáš v Reykjavíku, která vzešla z exilové korespondence Blažka s Václavem Táborským. Téhož roku získala Cenu Egona Hostovského. Této pocty se však již Vratislav Blažek nedožil. Zemřel o dva roky dříve, 28. dubna 1973 v Mnichově ve věku 47 let.Kdo byl Vratislav Blažek? Životopis Vratislav Blažek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Vratislav Blažek

Národnost: česká
Datum narození: 31. srpna 1925
Místo narození: Náchod
Datum úmrtí: 28. dubna 1973

Zaujala vás biografie osobnosti Vratislav Blažek? Potom se podělte s rodinou a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo MBA? Pamatujete si definici pojmu Lipom? Víte, co je to Blockchain? Vzpomněli byste si co znamená slovo Šoková terapie?

Klíčová slova: literatura, kdo to je, vysvětlení, národnost, nežijící, datum úmrtí, biografie, kdo je Vratislav Blažek?, lexikon, informace, wikipedie, kdy se narodil Vratislav Blažek?, popis, kde se narodil Vratislav Blažek?, národnost, wiki

Pojem Vratislav Blažek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Vratislav Blažek

Hledat videa s názvem Vratislav Blažek na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Vratislav Blažek ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Vratislav Blažek ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Vratislav Blažek ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Vratislav Blažek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Vratislav Blažek například v metavyhledávači Info.com, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vratislav Blažek

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Vratislav Blažek? Kdy se narodil Vratislav Blažek? Kde se narodil Vratislav Blažek? Kdy zemřel Vratislav Blažek? Vratislav Blažek je v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Vratislav Blažek dejme tomu třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vratislav Blažek i v jiné kategorii než je literatura.