Kdo je to?
Kdo byl Frederik Pohl? Životopis Frederik Pohl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Frederik Pohl

Kdo byl Frederik Pohl? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Frederik George Pohl byl americký autor science fiction, editor a literární agent zastupující řadu dalších spisovatelů. Narodil se 26. listopadu 1919 v New Yorku. Střední školu studoval na Brooklyn Technical High School, tu však v 17 letech opustil, aby si našel zaměstnání. Již od mládí byl členem skupiny nazvané The Futurians (Futuriáni), do níž patřili také například Isaac Asimov, Damon Knight, James Blish či jeho budoucí spolupracovník Cyril M. Kornbluth. Byl také krátce členem mládežnické organizace komunistické strany (Young Communist League), ale později z ní vystoupil. Mezi lety 1943 a 1945 sloužil Pohl v armádě.
Zpočátku působil jako editor časopisů Super Science Stories a Astonishing Stories, do nichž také přispíval svou vlastní tvorbou. Poté kdy oba zmiňované časopisy ukončily svou činnost, věnoval se Pohl práci literárního agenta a vlastnímu psaní. V roce 1950 se podílel jako asistent H. L. Golda přípravou zcela nového magazínu Galaxy Science Fiction, jehož redakci nakonec sám převzal. Zároveň vydával časopis If, jenž byl třikrát oceněn cenou Hugo Award pro nejlepší magazín science fiction a fantasy žánrů.
Jako autor se poprvé uvedl básní, jež byla otištěna v Amazing Stories v roce 1937 pod pseudonymem Elton V. Andrews. Pohlova první povídka, kterou napsal společně s Kornbluthem, byla v roce 1940 otištěna v Super Science Stories. Jejich vzájemná spolupráce stála také za zrodem románu Obchodníci s vesmírem (1953). Přestože psal i s jinými autory, například Jackem Williamsonem, Issacem Asimovem a Judith Merril, spolupráce s Kornbluthem je všeobecně pokládána za nejzdařilejší. Po jeho smrti vydal v roce 1958 Pohl ještě jejich poslední povídku The Meeting, která následně získala cenu Hugo. Společně s Williamsonem napsal trilogii Undersea, jejíž souborné vydání pak vyšlo v roce 1992. Zatímco jeho tvorba padesátých a šedesátých let nesklidila příliš mnoho pozornosti, v sedmdesátých letech přišel zásadní zlom. Velkou pozornost mezi fanoušky science fiction vzbudily jeho romány o Heechee a také Man Plus (1976), ten získal cenu Nebula.
Byl to právě Pohl, který se snažil sjednotit autory tohoto žánru. Byl prezidentem organizace Science Fiction and Fantasy Writers of America a předsedal organizaci World SF. V osmdesátých a devadesátých letech pokračoval ve své literární činnosti. Z tohoto období vzešly například romány The The Merchants\' War (1984), The Other End of Time (1996) a jiné. Vydal také další díly románu o Heechee, jako Heechee Rendezvous, The Annals of the Heechee. V roce 1993 mu byla udělena cena Damon Knight Memorial Grand Master Award a v roce 1998 byl uveden do Síně slávy science fiction a fantasy.
Frederik George Pohl zemřel 2. září 2013 ve věku 93 let.Kdo byl Frederik Pohl? Životopis Frederik Pohl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Frederik Pohl

Národnost: americká
Datum narození: 26. listopadu 1919
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 2. září 2013

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Frederik Pohl? s ostatními na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Urea? Vzpomenete si na definici slova Molitan? Rozumíte pojmu Pořekadlo? Vzpomněli byste si na význam slova Fosilie?

Klíčová slova: osobnost, biografie, kdo je Frederik Pohl?, wikipedie, Kdy zemřel Frederik Pohl, kdy se narodil Frederik Pohl?, životopis, Frederik Pohl, kdo to je, vysvětlení, literatura, informace, národnost, život, nežijící, místo narození

Pojem Frederik Pohl je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo Frederik Pohl ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Frederik Pohl ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Frederik Pohl ve Wikislovníku

Najít pojem Frederik Pohl ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz Frederik Pohl ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Frederik Pohl například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Frederik Pohl

Nyní již víte Kdo byl Frederik Pohl? Kdy se narodil Frederik Pohl? Kde se narodil Frederik Pohl? Kdy zemřel Frederik Pohl? Frederik Pohl je v sekci Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Frederik Pohl např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Frederik Pohl i v jiné kategorii než je literatura.