Kdo je to?
Kdo je to Faust? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Faust? Lidé, mytologie

Kdo je to Faust?

Co znamená a jaký je význam slova Faust?

Faust je postava, která se vyskytuje v řadě evropských legend. Jde o vědce, který v touze po větším vědění upsal svou duši ďáblu. Legenda se začala objevovat v 16. století, její nejznámější zpracování pochází z pera Johanna Wolfganga Goetha.
Faust nebo též doktor Faust byl skutečně žijící postavou. Johann Georg Faust žil na přelomu 15. a 16. století, byl alchymistou a astrologem a říkalo se o něm, že se spřáhnul s ďáblem. Po jeho smrti začaly příběhy o jeho životě a o paktu s čertem kolovat stále častěji a staly se základem pro několik faustovských legend.
Vnímání doktora Fausta jako postavy není zcela jasné a v průběhu staletí se proměňovalo. Zpočátku byl považován za zápornou, negativní postavu, ale objevovalo se i jeho zesměšňování. Později jej někteří autoři začali považovat za osvícence, za vědce, který se chtěl vymanit z náboženských a společenských dogmat a nahlédnout dál, než doba umožňovala. Ve všech legendách a i následně zpracovaných příbězích zůstává základem touha po vědění korunovaná paktem s ďáblem.
V nejznámějším zpracování od J.W. Goetha je Faust již starým mužem, který si uvědomuje, že v životě nedosáhl toho, co by si přál. Přichází k němu ďábel Mefistofeles a nabízí mu, že pokud mu Faust upíše svou duši, dá mu ďábel znovu mládí a vše, co si přeje. Součástí příběhu je i Faustův milostný vztah s dívkou Markétkou, který skončí tragicky.
Faustovskou legendu zpracoval například i Christopher Marlowe. Její parafráze se objevují například ve slavném Bulgakovově románu Mistr a Markétka, v díle nobelisty Thomase Manna Doktor Faustus a tématu se věnoval i jeho syn Klaus Mann v románu Mefisto.Kdo je to Faust? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Faust? Lidé, mytologie

Sdílejte tuto stránku se slovem Faust s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Piknik? Vzpomněli byste si co označuje výraz Záhlubník? Znáte termín Taekwondo? Znáte termín Morfin?

Klíčová slova: pojem, definice, původ slova, popis, wiki, význam pojmu, vysvětlení, heslo, odborný výraz, význam slova, wikipedie, etymologie, slovo, mytologie, co znamená, přesný výraz

Pojem Faust je v kategorii Mytologie, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat výraz Faust ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo Faust ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat pojem Faust ve Wikipedii

Hledat heslo Faust na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Faust ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Faust například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Co znamená Faust? Definice pojmu, význam a vysvětlení slova

Teď už víte Kdo je to Faust? Vysvětlení, co znamená výraz, resp. slovo Faust? Definice pojmu Faust se nachází v sekci Mytologie

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste též najít pojem, definici, text, výraz dejme tomu v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text. Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Faust i jinde než v sekci než v mytologie.