Kdo je to?
Kdo je to Faust? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Faust? Lidé, mytologie

Faust

Jaký je význam slova Faust? Co to znamená?

Faust je postava, která se vyskytuje v řadě evropských legend. Jde o vědce, který v touze po větším vědění upsal svou duši ďáblu. Legenda se začala objevovat v 16. století, její nejznámější zpracování pochází z pera Johanna Wolfganga Goetha.
Faust nebo též doktor Faust byl skutečně žijící postavou. Johann Georg Faust žil na přelomu 15. a 16. století, byl alchymistou a astrologem a říkalo se o něm, že se spřáhnul s ďáblem. Po jeho smrti začaly příběhy o jeho životě a o paktu s čertem kolovat stále častěji a staly se základem pro několik faustovských legend.
Vnímání doktora Fausta jako postavy není zcela jasné a v průběhu staletí se proměňovalo. Zpočátku byl považován za zápornou, negativní postavu, ale objevovalo se i jeho zesměšňování. Později jej někteří autoři začali považovat za osvícence, za vědce, který se chtěl vymanit z náboženských a společenských dogmat a nahlédnout dál, než doba umožňovala. Ve všech legendách a i následně zpracovaných příbězích zůstává základem touha po vědění korunovaná paktem s ďáblem.
V nejznámějším zpracování od J.W. Goetha je Faust již starým mužem, který si uvědomuje, že v životě nedosáhl toho, co by si přál. Přichází k němu ďábel Mefistofeles a nabízí mu, že pokud mu Faust upíše svou duši, dá mu ďábel znovu mládí a vše, co si přeje. Součástí příběhu je i Faustův milostný vztah s dívkou Markétkou, který skončí tragicky.
Faustovskou legendu zpracoval například i Christopher Marlowe. Její parafráze se objevují například ve slavném Bulgakovově románu Mistr a Markétka, v díle nobelisty Thomase Manna Doktor Faustus a tématu se věnoval i jeho syn Klaus Mann v románu Mefisto.Kdo je to Faust? Vysvětlení, význam, co znamená slovo, termín, pojem Faust? Lidé, mytologie

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je to Faust? s kamarády na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Schematismus? Vzpomněli byste si co znamená slovo Heliograf? Znáte termín Cynismus? Víte co je Goji?

Klíčová slova: definice, přesný význam, pojem, wiki, význam, odborný výraz, etymologie, význam pojmu, termín, význam slova, vysvětlení, Faust, co znamená, přesný výraz, původ slova, popis

Pojem Faust je v kategorii Mytologie, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat termín Faust ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Faust ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Faust na Google obrázcích

Najít slovo Faust na Google.cz

Hledat termín Faust ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Faust například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Co znamená Faust? Definice pojmu, význam a vysvětlení slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to Faust? Vysvětlení, co znamená výraz, resp. slovo Faust? Definice pojmu Faust je v sekci Mytologie

Text vytvořen pro Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme taktéž hledat informace pojem, slovo, termín, definici dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text. Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Pokuste se najít termín Faust i v jiné kategorii než v mytologie.