Kdo je to?
Kdo byl Li Po? Životopis Li Po, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Li Po

Kdo byl Li Po? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Li-Po byl významný čínský básník 8. století. Dodnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších básníků v historii.
Li-Po se narodil na počátku 8. století. Většinu svého života strávil na cestách, prožil mnoho životních zvratů, studoval taoismus, sloužil na císařském dvoře, ale byl také odsouzen za zradu. Všechny tyto faktory se výrazně promítly do jeho tvorby.
Navzdory tomu, že psal svou poezii před zhruba třinácti sty lety, velká část jeho tvorby se nám dochovala. Udává se číslo zhruba 900 básní.
Li-Poova poezie je rozmanitá a má velmi široký tematický rámec. Na svých cestách psal často básně zachycující místa, kterými projížděl, oslavující přírodu a krásu světa. Zároveň však v jeho tvorbě najdeme i pijáckou poezii (Li-Po byl velký milovník vína a bohémské zábavy), ale třeba také filozofické texty. Především dřívější tvorba je výrazně ovlivněna filozofií taoismu.
Li-Po byl ceněn již za svého života, dokonce byl jako básník povolán k císařskému dvoru. Zajímavé je, že on sám za své životní poslání považoval zlepšit poměry v zemi a toužil se stát vysokým císařským úředníkem. Tato jeho snaha se mu nakonec téměř stala osudnou, když se postavil na stranu vzbouřenců proti císaři v naději, že nová vláda dosáhne zlepšení situace v Číně. Rebelie však byla poražena a Li-Po se ocitl v nemilosti a byl vyhoštěn. Na konci života se však vrátil na výsluní.
Básně tohoto čínského básníka vyšly v češtině v mnoha překladech. Možná nejznámější jsou Zpěvy staré Číny od Bohumila Mathesia, které však obsahují i tvorbu dalších starých čínských autorů. Samostatně vyšly jeho básně například ve sbírkách Hvězda vína, Měsíc nad průsmykem (měsíc a měsíční světlo je jedním z leitmotivů jeho tvorby) či Pavilon u zelených vod.Kdo byl Li Po? Životopis Li Po, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Li Po

Národnost: čínská
Datum narození: asi 701
Místo narození: Čína
Datum úmrtí: 10. listopadu 762

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Li Po? se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Biopsie? Vzpomněli byste si na význam slova Tabata? Pamatujete si definici pojmu Špecle? Znáte definici termínu Strofa?

Klíčová slova: osobnosti, kdy se narodil Li Po?, datum úmrtí, informace, kde se narodil Li Po?, literatura, Li Po, osobnost, život, Kdy zemřel Li Po, narození, datum narození, biografie, kdo je Li Po?, wiki, životopis

Pojem Li Po je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Li Po

Hledat termín Li Po ve Wikipedii

Hledat heslo Li Po ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Li Po na Google obrázcích

Najít pojem Li Po ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Li Po na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Li Po například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Li Po

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Li Po? Kdy se narodil Li Po? Kde se narodil Li Po? Kdy zemřel Li Po? Li Po je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, editorka, li Po, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Li Po řekněme v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Li Po i v jiné kategorii než je literatura.