Kdo je to?
Kdo byl Jiří Štaidl? Životopis Jiří Štaidl, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Jiří Štaidl

Kdo byl Jiří Štaidl? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Český textař, scénárista, divadelní manager a fotograf jiří Štaidl se narodil 22. ledna 1943 v Praze do rodiny Ladislava a Miloslavy Štaidlových. Jeho mladším bratrem je hudebník a skladatel Ladislav Štaidl, který se u široké veřejnosti stal známým zejména díky svému spojení s dnes již zesnulou zpěvačkou Ivetou Bartošovou.
V dětství navštěvoval Jiří soukromé hodiny klavíru u Františka Kubelíka, mnohem více než o hudbu však projevoval zájem o psané slovo.
V roce 1948, kdy Jiřímu bylo pouhých pět let, došlo na komunistický převrat, a jelikož byli Štaidlovi takzvaně „buržoazního původu“ stali se oba bratři brzy terčem šikany. Právě skutečnost, že měl Jiřího otec prosperující továrnu, kterou mu komunisté zabavili zřejmě stála za tím, že nebyl později přijat ke studiu na FAMU, kde se chtěl věnovat scenáristice.
To se však ukázalo jako malá překážka v jeho cestě. Na přelomu padesátých a šedesátých let začal skládat české texty k americkým hitům a sám je pak zkoušel zpívat a nahrávat na magnetofon. V té době pracoval v Motorletu jako dělník a přivydělával si i jako kulisák v divadle.
Velmi přelomovým bodem v jeho životě bylo oslovení Karla Mareše, tehdejšího skladatele a režiséra v divadle Semafor, za čímž stál Štaidlův obdiv k práci pana Jiřího Suchého. Mladý Jiří Mareše velmi zaujal a výrazně tomu patrně pomohl i jeho elegantní zjev a gentlemanské, skoro až aristokratické, vystupování. A tak byl přijat.
Mezi Štaidlovy Semaforské texty patří například Tam za vodou v rákosí, Hvězda na vrbě nebo píseň Padá hvězda, kterou nazpíval oblíbený zpěvák Waldemar Matuška.
Spolu s Marešem dal dohromady písničkový pořad Ondráš podotýká, kde se objevil například Pavel Bobek nebo Yvonne Přenosilová.
V roce 1963 vystupoval společně se svým bratrem Ladislavem na prknech Divadla Semafor, když tam potkal Karla Gotta. Jen o dva roky později si trojice mladíků založila vlastní hudební divadlo Apollo, kde Jiří začal působit jako umělecký vedoucí.
Za svůj nedlouhý život spolupracoval s mnoha českými umělci jako je Jiří Štědroň, Petr Spálený, Karel Svoboda, Karel Hála aj. Napsal texty k více než dvě stovkám písní. Měl takzvaně „dar lehkého pera“, jelikož mu tvorba textů šla velmi snadno. Nemusel se příliš dlouho zamýšlet, než ho napadl hezký a zapamatovatelný text.
Mezi jeho písňové texty patří takové hity jako Loudá se půlměsíc, Chrám svatého Víta, Chytila jsem na pasece motýlka, Kdybys byl varhaník, Lady Carneval, Proč ptáci zpívají, Pošli to dál, Cesta rájem, C´est la vie, Hádej, Matyldo nebo Dej mi pár okovů.
Hudební divadlo Apollo se postupem času začalo potýkat s upadající návštěvností, která byla zřejmě zapříčiněna nezájmem o tuto formu představení. Došlo k přejmenování na Apollobeat a později na Apollojazz, díky čemuž se udrželo na scéně i po dobu, kdy byl Karel Gott, jeho hlavní hvězda, na turné v Las Vegas. Tak jako tak však v polovině roku 1968 zaniklo.
V návaznosti na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy napsal Štaidl píseň, Hej, páni konšelé, která se navzdory vítězství na třetí Bratislavské lyře v roce 1969 stala trezorovou, a tudíž nesměla být hrána.
Podepsal dokument Dva tisíce slov, a přesto že ani na naléhání, aby svůj podpis odvolal tak nikdy neučinil penalizován ze strany režimu za to nikdy nebyl. Proto mohl dál tvořil. V tomto období vzniklo mnoho textů pro Karla Gotta jako je Kávu si osladím, Mistrál, Já se asi v létě ožením nebo Láska bláznivá.
Štaidl stojí i za vznikem textu ústřední písně z pohádky Tři oříšky pro Popelku Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, kterou taktéž nazpíval český slavík Karel Gott. Spolu s Karlem Svobodou dali dohromady texty k oblíbenému hudebnímu filmu Noc na Karlštejně.
V osobním životě tvořil pár například s krasobruslařkou Hanou Maškovou nebo s lyžařkou Ivanou Zelníčkovou, které se později provdala za miliardáře a bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Vztah Štaidla a Zelníčkové byl napjatý a protkaný mnoha hádkami, a proto se není čemu divit, že si na jeho konci začal i s Dádou Patrasovou.
Tehdy sedmnáctiletá Dáda se do devětatřicetiletého Jiřího zamilovala a jen o vlásek unikla smrti. Když jí totiž Jiří 9. října 1973 zavolal a zval ji na cestu do Jeval ve svém novém voze Renault 17, odmítla. A to jí patrně zachránilo život, jelikož Štaidl ve svém novém autě uháněl po silnici rychlostí sto sedmdesát kilometrů v hodině, když mu cestu zkřížil náklaďák.
Jiří Štaidl zemřel 9. října 1973 ve věku pouhých třiceti let.Kdo byl Jiří Štaidl? Životopis Jiří Štaidl, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Jiří Štaidl

Národnost: československá, česká
Datum narození: 22. ledna 1943
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. října 1973

Zaujala vás biografie osobnosti Jiří Štaidl? Potom se podělte s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Správní řízení? Vzpomněli byste si na význam slova Pluralita? Vzpomněli byste si na význam slova Dualita? Znáte definici termínu Fondán?

Klíčová slova: Jiří Štaidl, wikipedie, osobnosti, datum narození, lexikon, Kdy zemřel Jiří Štaidl, datum úmrtí, místo narození, národnost, zajímavosti, popis, kde se narodil Jiří Štaidl?, Jiří Štaidl, hudba, hudba, kdo to je

Pojem Jiří Štaidl je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Jiří Štaidl v následujících zdrojích

Najít slovo Jiří Štaidl v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít pojem Jiří Štaidl na Google.cz

Hledat frázi Jiří Štaidl ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Štaidl ve Wikimedia Commons

Hledat termín Jiří Štaidl ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Štaidl například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Jiří Štaidl? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Jiří Štaidl? Kdy se narodil Jiří Štaidl? Kde se narodil Jiří Štaidl? Kdy zemřel Jiří Štaidl? Jiří Štaidl patří do sekce Hudba

Text napsán pro Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Štaidl dejme tomu na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Štaidl i v jiné kategorii než je hudba.