Kdo je to?
Kdo byl Julius Fučík? Životopis Julius Fučík, osobnosti, slavný člověk z kategorie novináři

Julius Fučík

Kdo byl Julius Fučík? Životopis, informace, biografie, novináři

Julius Fučík byl český novinář. Patřil k představitelům komunistického protinacistického odboje, za 2. světové války byl popraven a následně jej komunistická strana využila ve své propagandě jako výrazný symbol.
Pocházel z dělnické rodiny, už od dětství se však pohyboval v prostředí divadla a kultury, neboť jeho strýc byl hudební skladatel a otec ochotnický herec. Julius Fučík vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a začal se angažovat jako žurnalista.
Od roku 1921 byl členem komunistické strany a komunistická ideologie se stala určujícím smyslem jeho života. Od roku 1929 pracoval Fučík v Rudém právu, později také v komunistických Haló novinách a publikoval texty podporující komunistické ideje a Sovětský svaz. V novinářské a literární kariéře se věnoval především psaní reportáží, esejí a literárních či divadelních kritik.
Vzhledem ke svým silným prokomunistickým postojům měl oplétačky se zákonem a úřady již v době první Československé republiky, kdy čelil trestnímu stíhání kvůli protistátní činnosti. Do opravdových problémů se nicméně dostal až za nacistické okupace.
Jako aktivní a velmi výrazný komunista byl v hledáčku nacistické okupační moci od samého začátku. Poměrně dlouho se mu však dařilo unikat zatčení. Nejdříve se stáhnul z veřejného prostoru, později přešel do ilegality. Začal se angažovat v komunistickém protinacistickém odboji, například vydáváním zakázaných tiskovin. Stal se taktéž členem ilegálního Ústředního výboru KSČ.
24. dubna 1942 však byl zatčen. Byl vězněn nacisty v Praze na Pankráci. Právě z tohoto období pochází jeho nejznámější dílo: Reportáž psaná na oprátce. Jde o sled motáků, které byly vyneseny z věznice, a v nichž Fučík popisuje zážitky z odboje a následné výslechy, a také dále adoruje ideje komunismu. Navzdory názvu nelze texty označit za reálné reportáže, některé informace z textů byly vyvráceny, řada situací je považována spíše za Fučíkovu sebeprezentaci než reálné zachycení událostí. Přesto se právě toto dílo stalo později jedním z pilířů komunistické poválečné propagandy.
Julius Fučík byl nacisty popraven oběšením 7. září 1943 v berlínské věznici Plötzensee.
Brzy po válce se stal Fučík jednou z největších komunistických ikon. Propaganda vytáhla jeho příběh na světlo a představila ho jako odvážného mladého komunistu, který se postavil nacistům, nenechal se zlomit při krutých výsleších a pro komunistické ideje položil i život. Především v 50. letech se kolem osoby Julia Fučíka vytvořil opravdový kult.
Dnes se na tuto historickou postavu díváme s větším odstupem. Proti ikonickému zobrazení Fučíka jako národního hrdiny se brzy vyrojily spekulace, že byl konfidentem gestapa nebo že spolupracoval s nacisty po svém zatčení. Dokonce byla zpochybňována i skutečnost, že byl skutečným autorem Reportáže psané na oprátce. Bohužel kvůli nedostatku pramenů a také kvůli nánosu propagandistických mýtů není možné zcela rekonstruovat jeho příběh.Kdo byl Julius Fučík? Životopis Julius Fučík, osobnosti, slavný člověk z kategorie novináři

Hlavní data o osobě Julius Fučík

Národnost: česká
Datum narození: 23. února 1903
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 8. září 1943

Tento text (Julius Fučík) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Osteopenie? Vzpomněli byste si na význam slova Fanka? Znáte definici termínu Rétorika? Znáte definici termínu Mikrocefalie?

Klíčová slova: popis, národnost, novináři, kdo to je, kdo je Julius Fučík?, wiki, život, nežijící, Kdy zemřel Julius Fučík, národnost, datum úmrtí, lexikon, zajímavosti, osobnosti, informace, životopis

Pojem Julius Fučík je v kategorii Novináři, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít výraz Julius Fučík ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Julius Fučík na Google obrázcích

Zkusit najít slovo Julius Fučík ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Julius Fučík ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Julius Fučík ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Julius Fučík například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Julius Fučík?

Nyní již víte Kdo byl Julius Fučík? Kdy se narodil Julius Fučík? Kde se narodil Julius Fučík? Kdy zemřel Julius Fučík? Julius Fučík se nachází v sekci Novináři

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Julius Fučík řekněme třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Julius Fučík i v jiné kategorii než je novináři.