Kdo je to?
Kdo byla Zuzana Navarová? Životopis Zuzana Navarová, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Zuzana Navarová

Kdo byla Zuzana Navarová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Zuzana Navarová de Tejada byla česká zpěvačka, hudební skladatelka, folková skladatelka a textařka. Navarová se narodila v Hradci Králové, kde žila až do roku 1978. Studovala zde gymnázium J. K. Tyla. Po maturitě na gymnáziu začala studovat španělskou a českou filologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Po úspěšných studiích nastoupila jako učitelka španělštiny na jazykové škole v Praze. Později začala vystupovat jako zpěvačka s kapelou Nerez a do toho začala studovat obor populární zpěv na konzervatoři v Praze. S kapelou Nerez se podílela na vydání více než deseti alb v letech 1980-2007. Řadí se k nim desky s názvem Masopust (1986), Na vařený nudli (1988), Ke zdi (1990), Stará láska Nerez a vy (1993) a další. Během působení v kapele Nerez vystupovali také na ostrově Kuba, kde Navarová potkala svého budoucího manžela Luíse. Vlastní sólové album s názvem Caribe vydala v roce 1992. Roku 1995 vydala spolu s kapelou Tres stejnojmennou desku.
Následně nazpívala s kapelou Koa pět studiových desek s názvem Skleněná vrba (1999), Zelené album (2000), Barvy všecky (2001), Jako Šántidéví (2003) a Koa (2006). Na album Jako Šántidévi Navarová zpívá česky, romsky, slovensky, jidiš, rusky a kečuánsky.
Navarová se podílela na dalších albech jako Vánoční písně a koledy (1992), Morytáty a balady (1993), Sloni v porcelánu (1999), Nebe počká (2004), Smutkům na kabát (2005) a Dávný příběh (2011). Její hlas zazněl i na albech Andělové z nebe (2001) od zpěvačky Radůzy a na albu Marie Rottrové s názvem Podívej (2001).
Navarová také komponovala hudbu k divadelním hrám jako Střemhlav, Anděl přichází do Babylónu, Sevillský svůdce a kamenný host, Vytetovaná růže, Láska dona Perlimplína a vášnivost Belisina. Motivy z písní Navarové se objevily také v inscenaci Rozmarné léto. S Vítem Sázavským složila hudbu pro animované filmy Křížovka (1989) nebo Řeči, řeči, řeči (1993). K filmu Čert ví proč z roku 2003 nazpívala titulní píseň.
Navarová založila nadaci Život umělce, která po její smrti změnila název na Cenu Zuzany Navarové.
Během svého života získala řadu ocenění jako Český hudební fond v kategorii Nejlepší libretistka roku 1990, Žlutá ponorka (1999), cenu Anděl v kategorii folk (2001), zlatou desku za prodej alba Barvy všecky (2004). Posmrtně byla v roce 2005 uvedená do Síně slávy.
Zuzana Navarová zemřela v roce 2004 na následky rakoviny prsu a cirhózy jater. Zemřela ve věku 45 let.Kdo byla Zuzana Navarová? Životopis Zuzana Navarová, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Zuzana Navarová

Národnost: česká
Datum narození: 18. 6. 1959
Místo narození: Hradec Králové, Československo
Datum úmrtí: 7. 12. 2004

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Zuzana Navarová sdílet s ostatnímina Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Platební rozkaz? Znáte pojem Bronchitida? Vzpomněli byste si co označuje výraz Chromebook? Vzpomenete si na definici slova Karuselový podvod?

Klíčová slova: národnost, kdo je Zuzana Navarová?, wikipedie, informace, Zuzana Navarová, narození, místo narození, biografie, národnost, datum narození, kde se narodila Zuzana Navarová?, datum úmrtí, kdy se narodila Zuzana Navarová?, životopis, osobnost, osobnosti

Pojem Zuzana Navarová je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Zuzana Navarová lze najít v následujících zdrojích

Hledat heslo Zuzana Navarová ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Zuzana Navarová ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Zuzana Navarová ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Zuzana Navarová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Zuzana Navarová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Zuzana Navarová například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Zuzana Navarová? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byla Zuzana Navarová? Kdy se narodila Zuzana Navarová? Kde se narodila Zuzana Navarová? Kdy zemřela Zuzana Navarová? Zuzana Navarová patří do sekce Hudba

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Zuzana Navarová kupříkladu v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zuzana Navarová i v jiné kategorii než je hudba.