Kdo je to?
Kdo byl Emanuel Moravec? Životopis Emanuel Moravec, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Emanuel Moravec

Kdo byl Emanuel Moravec? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Emanuel Moravec byl ministrem školství a lidové osvěty v období Protektorátu Čechy a Morava. Narodil se 17. dubna 1893 v Praze. Byl synem obchodníka Jana Petra Moravce a jeho ženy Malvíny, která se za svobodna jmenovala Sapinová. V roce 1912 úspěšně odmaturoval na Vyšší průmyslové škole.
Po vypuknutí první světové války 28. července 1914 narukoval do rakousko-uherské armády. Krátce nato byl odvelen do Salcburku, aby zde podstoupil kurz jednoročních dobrovolníků. Prodělal zde výcvik na velitele kulometného družstva. Poté byl odvelen na frontu, avšak v březnu 1915 padl do ruského zajetí. Zde se přidal k 1. srbské dobrovolnické divizi, s níž bojoval na rumunské frontě. Během těchto bojů, byl však vážně raněn a následovala několikaměsíční rekonvalescence. Po zotavení se přidal roku 1917 k československým legiím jako velitel kulometného oddílu. V červenci 1918 si u vesnice Bogatinskaja zlomil klíční kost. Jelikož se nemohl účastnit aktivních bojů, začal se stále více věnovat vojenské strategii a taktice. Články s touto tématikou byly následně otištěny v časopise Československý voják. Již v následujícím roce byl převelen na Sibiř k Politicko-informačnímu oddělení Ministerstva vojenství ČSR. V roce 1920 mu však byla diagnostikována neurastenie a byl prohlášen za neschopného výkonu vojenské služby. Společně s dalšími legionáři se v roce 1920 vydal z Vladivostoku na cestu zpět do Československa. Nikoliv však sám. Po jeho boku stála Helena Grigorijevna Beková. Tu si 16. ledna 1920 vzal za ženu. Krátce po návratu se jim narodil syn Igor. Následující dva roky strávila rodina v Užhorodu, kde Moravec sloužil jako zpravodajský důstojník u Zemského vojenského velitelství pro Podkarpatskou Rus. V roce 1922 se vrátil do Prahy, aby zde studoval na Vysoké škole válečné. Tu ukončil v roce 1923 a byl povýšen do hodnosti majora. Stal se přednostou II. oddělení Zemského vojenského velitelství v Praze. Zabýval se stále více vojenskou teorií, publikoval články a stal se z něj uznávaný odborník. V roce 1928 byl povýšen do hodnosti podplukovníka a v roce 1929 zařazen k 20. pěšímu pluku v Michalovcích jako velitel 1. polního praporu. V roce 1932 se rozvedl a krátce poté se znovu oženil. Vzal si Ilonu Emmu Pavlu Szondyovou. Narodil se jim syn Pavel. V roce 1933 získal hodnost plukovníka. V té době také napsal knihy Vojáci a doba a Obrana státu, což vyvolalo silnou vůli nevole kvůli Moravcovým sympatiím k fašismu. O knize Vojenský význam Československa ve střední Evropě z roku 1936 se diskutovalo napříč Evropou. Tehdy byl Moravec uznáván jako skutečný odborník, a to nejen v Československu.
Po Mnichovské dohodě se snažil přesvědčit prezidenta Beneše k aktivní obraně státu, ale neuspěl. Nakonec byl nucen opustit československou armádu. Bez zaměstnání, prostředků a jako velký kritik fašistického Německa se opodstatněně bál vlastní likvidace. Němci však jeho situace využili ve svůj prospěch. Po pozvání do třetí říše se jeho názory definitivně obrátily na druhou stranu. Po svém návratu se postavil na stranu Německa a svou podporu nacistickému Německu vyjadřoval v pravidelných rozhlasových vystoupeních. Po nástupu Reinharda Heydricha na místo říšského protektora byl jmenován 17. ledna 1942 ministrem školství a lidové osvěty. Ihned po svém jmenování se zapojil do převýchovy národa. Založil Kuratorium pro výchovu mládeže, Český svaz pro spolupráci s Němci a byl v dalších spolcích kolaborujících s fašistickým Německem. Od tohoto přesvědčení neupustil ani když již bylo zcela zřejmé, že Německo válku prohraje.
Aby se vyhnul trestní odpovědnosti za své činy, rozhodl se 5. května 1945 ukončit svůj život vlastní zbraní. Emanuel Moravec zemřel ve věku 52 let.Kdo byl Emanuel Moravec? Životopis Emanuel Moravec, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní informace o osobě Emanuel Moravec

Národnost: česká
Datum narození: 17. dubna 1893
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 5. května 1945

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Emanuel Moravec sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Rosný bod? Víte co je Spotřební zboží? Vzpomněli byste si co označuje výraz Nevědomí? Vzpomněli byste si co označuje výraz Vyžle?

Klíčová slova: Emanuel Moravec, biografie, datum narození, zločin, popis, zločin, Emanuel Moravec, Kdy zemřel Emanuel Moravec, zajímavosti, kdo je Emanuel Moravec?, informace, kdo to je, lexikon, kdy se narodil Emanuel Moravec?, wiki, nežijící

Pojem Emanuel Moravec je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat termín Emanuel Moravec ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Emanuel Moravec na Google.cz

Vyhledat termín Emanuel Moravec ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Emanuel Moravec ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Emanuel Moravec na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Emanuel Moravec například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Emanuel Moravec?

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Emanuel Moravec? Kdy se narodil Emanuel Moravec? Kde se narodil Emanuel Moravec? Kdy zemřel Emanuel Moravec? Emanuel Moravec patří do sekce Zločin

Kategorie zločin, maskovaný zloděj, emanuel Moravec, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Emanuel Moravec kupř. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emanuel Moravec i v jiné kategorii než je zločin.