Kdo je to?
Kdo byl Jakub I. Stuart? Životopis Jakub I. Stuart, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Jakub I. Stuart

Kdo byl Jakub I. Stuart? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Jakub I. Stuart byl skotský, irský a anglický král. Jakub I. se narodil ve skotském Edinburghu do rodiny královny Marie Stuartovny a Jindřicha Stuarta, vévody z Albany, též známým jako Lord Darnley. Právě Jindřich Stuart byl zavražděn 10. února 1567, když bylo Jakubovi pouhých sedm měsíců. Královnu Marii v červnu 1567 protestanti zajali, uvěznili a přinutili ji, aby abdikovala ve prospěch svého syna. Ve věku jednoho roku, přesněji dne 24. července 1567, se stal nástupcem po své matce Marii Stuartovně. Až do jeho dvanácti let vládli jeho jménem zvolení regenti. Prvním z nich byl James Stewart, hrabě z Moray. O jeho výchovu v protestantském duchu se starala hraběnka a hrabě z Maru nebo diplomat Peter Young a dramatik George Buchanan. Díky těmto lidem se začal zajímat o přírodu, umění, literaturu a začal také psát vlastní básně. První sbírku napsal roku 1584. Později napsal teologický spis Daemonologie, kde hájí pronásledování čarodějnic. Některé z jeho traktátů katolická církev označila za zakázané knihy. V letech 1597-1598 napsal knihy True Law of Free Monarchies a Basilikon Doron. Roku 1604 vydal pojednání Protiúder proti tabáku.
V roce 1583 se stal vládcem Skotska a poté dokázal vytvořit jednotnou vládu. V roce 1586 podepsal s Anglií mírovou smlouvu z Berwicku a roku 1589 se v Oslu oženil se čtrnáctiletou Annou Dánskou, dcerou dánského vládce Frederika II. Z manželství s Annou vzešlo celkem devět dětí, z nichž se jen tři dožily 18 let života (Karel I. Stuart, Alžběta a Jindřich Frederik – zemřel v 18 letech). Manželství bylo zpočátku šťastné, nicméně v letech 1593-1595 měl poměr s Annou Murrayovou a podle korespondence s muži se mu líbili i oni.
Po smrti Alžběty 24. března 1603 byl Jakub zvolen anglickým králem. Ke korunovaci došlo 25. července. O rok později podepsal mírovou smlouvu se Španělskem. S Parlamentem neměl panovník dobré vztahy a několikrát během své vlády nechal parlament rozpustit (1604, 1610 a 1614). Následně vládl až do roku 1621 bez parlamentu. Kvůli finančním dluhům vytvořil další šlechtický titul baronet.
Za jeho vlády se od roku 1621 začala kolonizovat Severní Amerika. Jeho vliv a zdraví slábly a k moci se pomalu dostával jeho syn Karel s pomocí vévody z Buckinghamu.
Jakub I. Stuart zemřel v roce 1625 na úplavici ve věku 58 let.Kdo byl Jakub I. Stuart? Životopis Jakub I. Stuart, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Jakub I. Stuart

Národnost: skotská
Datum narození: 19. 6. 1566
Místo narození: Edinburgh, Skotsko
Datum úmrtí: 27. 3. 1625

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jakub I. Stuart? s blízkými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova MŠMT? Znáte pojem Buddhismus? Víte co je Bowden? Vzpomenete si na definici slova Kaligram?

Klíčová slova: informace, kdo to je, kde se narodil Jakub I. Stuart?, panovníci, kdy se narodil Jakub I. Stuart?, Jakub I. Stuart, Kdy zemřel Jakub I. Stuart, datum úmrtí, narození, nežijící, datum narození, popis, panovníci, Jakub I. Stuart, osobnosti, vysvětlení

Pojem Jakub I. Stuart je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jakub I. Stuart ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Jakub I. Stuart ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jakub I. Stuart na Youtube

Zkusit najít Jakub I. Stuart ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Jakub I. Stuart na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jakub I. Stuart například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Jakub I. Stuart?

Nyní již víte Kdo byl Jakub I. Stuart? Kdy se narodil Jakub I. Stuart? Kde se narodil Jakub I. Stuart? Kdy zemřel Jakub I. Stuart? Jakub I. Stuart je v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, turecký král, jakub I. Stuart, ilustrační obrázek

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Jakub I. Stuart řekněme třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jakub I. Stuart i v jiné kategorii než je panovníci.