Kdo je to?
Kdo byl Jakub I. Stuart? Životopis Jakub I. Stuart, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Jakub I. Stuart?

Kdo byl Jakub I. Stuart? Životopis, informace, biografie, panovníci

Jakub I. Stuart byl skotský, irský a anglický král. Jakub I. se narodil ve skotském Edinburghu do rodiny královny Marie Stuartovny a Jindřicha Stuarta, vévody z Albany, též známým jako Lord Darnley. Právě Jindřich Stuart byl zavražděn 10. února 1567, když bylo Jakubovi pouhých sedm měsíců. Královnu Marii v červnu 1567 protestanti zajali, uvěznili a přinutili ji, aby abdikovala ve prospěch svého syna. Ve věku jednoho roku, přesněji dne 24. července 1567, se stal nástupcem po své matce Marii Stuartovně. Až do jeho dvanácti let vládli jeho jménem zvolení regenti. Prvním z nich byl James Stewart, hrabě z Moray. O jeho výchovu v protestantském duchu se starala hraběnka a hrabě z Maru nebo diplomat Peter Young a dramatik George Buchanan. Díky těmto lidem se začal zajímat o přírodu, umění, literaturu a začal také psát vlastní básně. První sbírku napsal roku 1584. Později napsal teologický spis Daemonologie, kde hájí pronásledování čarodějnic. Některé z jeho traktátů katolická církev označila za zakázané knihy. V letech 1597-1598 napsal knihy True Law of Free Monarchies a Basilikon Doron. Roku 1604 vydal pojednání Protiúder proti tabáku.
V roce 1583 se stal vládcem Skotska a poté dokázal vytvořit jednotnou vládu. V roce 1586 podepsal s Anglií mírovou smlouvu z Berwicku a roku 1589 se v Oslu oženil se čtrnáctiletou Annou Dánskou, dcerou dánského vládce Frederika II. Z manželství s Annou vzešlo celkem devět dětí, z nichž se jen tři dožily 18 let života (Karel I. Stuart, Alžběta a Jindřich Frederik – zemřel v 18 letech). Manželství bylo zpočátku šťastné, nicméně v letech 1593-1595 měl poměr s Annou Murrayovou a podle korespondence s muži se mu líbili i oni.
Po smrti Alžběty 24. března 1603 byl Jakub zvolen anglickým králem. Ke korunovaci došlo 25. července. O rok později podepsal mírovou smlouvu se Španělskem. S Parlamentem neměl panovník dobré vztahy a několikrát během své vlády nechal parlament rozpustit (1604, 1610 a 1614). Následně vládl až do roku 1621 bez parlamentu. Kvůli finančním dluhům vytvořil další šlechtický titul baronet.
Za jeho vlády se od roku 1621 začala kolonizovat Severní Amerika. Jeho vliv a zdraví slábly a k moci se pomalu dostával jeho syn Karel s pomocí vévody z Buckinghamu.
Jakub I. Stuart zemřel v roce 1625 na úplavici ve věku 58 let.Kdo byl Jakub I. Stuart? Životopis Jakub I. Stuart, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Jakub I. Stuart

Národnost: skotská
Datum narození: 19. 6. 1566
Místo narození: Edinburgh, Skotsko
Datum úmrtí: 27. 3. 1625

Popis osobnosti Jakub I. Stuart můžete sdílet s přáteli a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Osobní bankrot? Víte co je Promlčený dluh? Víte co je Sklářská píšťala? Vzpomněli byste si co označuje výraz Go?

Klíčová slova: životopis, datum narození, datum úmrtí, nežijící, wiki, Kdy zemřel Jakub I. Stuart, popis, kdy se narodil Jakub I. Stuart?, kdo je Jakub I. Stuart?, osobnost, vysvětlení, život, panovníci, Jakub I. Stuart, narození, místo narození

Pojem Jakub I. Stuart je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít termín Jakub I. Stuart ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Jakub I. Stuart ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Jakub I. Stuart ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Jakub I. Stuart na Google obrázcích

Vyhledat heslo Jakub I. Stuart na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jakub I. Stuart například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jakub I. Stuart

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Jakub I. Stuart? Kdy se narodil Jakub I. Stuart? Kde se narodil Jakub I. Stuart? Kdy zemřel Jakub I. Stuart? Jakub I. Stuart je v kategorii Panovníci

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jakub I. Stuart např. na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jakub I. Stuart i v jiné kategorii než je panovníci.