Kdo je to?
Kdo byl Papež Jan Pavel II? Životopis Papež Jan Pavel II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Papež Jan Pavel II

Kdo byl Papež Jan Pavel II? Životopis, informace, biografie, panovníci

Papež Jan Pavel II., rodným jménem Karol Józef Wojtyla mladší, byl papež původem z Polska. Karol Wojtyla se narodil v polském městě Wadowice do rodiny armádního důstojníka jako třetí dítě. V dětství hrával fotbal, plaval, lyžoval a často se vydával na horské túry. Už od mala mu lidé v jeho okolí přezdívali Lolek.
V osmi letech mu zemřela matka (1929). V následujícím roce se dostal na Státní chlapecké gymnázium Marcina Wadowity. Po svém otci získal lásku ke klasické polské literatuře a brzy začal hrát také divadlo a psát vlastní básně a divadelní hry.
Po maturitě roku 1938 a nejlepším možným prospěchem si vybral studium polonistiky na Filozofické fakultě Jagellonské univerzity v Krakově. V onom roce se s otcem přestěhoval právě do Krakova. Studium mu roku 1939 přerušila 2. světová válka. Aby nebyl poslán na nucené práce do Německa, sehnal si v roce 1940 práci v krakovském kamenolomu Zakrzywek. Časem se dostal na místo pomocného odstřelovače.
V únoru 1941 mu zemřel otec a kvůli válce měl deprese, které nakonec definoval jako vlastní osvícení a proto se rozhodl, že se vydá na kněžskou dráhu. Roku 1942 nastoupil do kněžského semináře, kde probíhala skrytá výuka kvůli nacistickým zákazům. V roce 1944 jej srazil nákladní automobil a Wojtyla musel strávit 2 týdny ve špitále. To jej utvrdilo v jeho volbě duchovního života.
Na podzim 1945 studoval poslední ročník teologie na Jagellonské univerzitě a přivydělával si jako odborný asistent – přednášel nižším ročníkům o teologii a dějinách věrouky. V roce 1946 se stal Wojtyla knězem. Následně studoval roku 1947 teologii v Římě a o rok později získal titul doktora teologie na Jagellonské univerzitě. Po roce 1948 chvíli působil jako kaplan ve vesnici Niegowce a od roku 1949 na farnosti sv. Floriána v Krakově. V roce 1954 získal druhý doktorský titul a započal profesorskou dráhu na Katolické univerzitě v Lublinu. Byl považován za nejoblíbenějšího profesora celé univerzity.
Ve 38 letech jej papež Pius XII. roku 1958 jmenoval pomocným biskupem krakovským, čímž se stal nejmladším biskupem v dějinách Polska. O 6 let později byl uveden do úřadu krakovského arcibiskupa (1964). Papež Pavel IV. jmenoval v roce 1967 Wojtylu kardinálem.
16. října 1978 byl Karol Wojtyla jmenován papežem a přijal papežské jméno Jan Pavel II. Úřad papeže (pontifikát) vykonával 26 let až do své smrti v roce 2005. Během té doby uskutečnil 104 zahraničních cest (nejvíce ze všech papežů v historii) a svatořečil 482 osob (mezi nimi sv. Anežka Česká). Ke konci svého života trpěl Parkinsonovou chorobou a artritidou.
Papež Jan Pavel II. zemřel v dubnu 2005 ve věku 84 let. Roku 2011 byl blahoslaven a 24. dubna 2014 svatořečen.Kdo byl Papež Jan Pavel II? Životopis Papež Jan Pavel II, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Papež Jan Pavel II

Národnost: polská
Datum narození: 18. 5. 1920
Místo narození: Wadowice, Polsko
Datum úmrtí: 2. 4. 2005

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Papež Jan Pavel II sdílet s kolegy na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Ascorutin? Pamatujete si definici pojmu Himalájská sůl? Vzpomněli byste si co znamená slovo Křížová cesta? Vzpomněli byste si co znamená slovo Trombóza?

Klíčová slova: panovníci, biografie, život, národnost, popis, kdo to je, nežijící, lexikon, vysvětlení, datum narození, wikipedie, informace, narození, Papež Jan Pavel II, kde se narodil Papež Jan Pavel II?, osobnost

Pojem Papež Jan Pavel II je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Papež Jan Pavel II lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít frázi Papež Jan Pavel II ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Papež Jan Pavel II ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Papež Jan Pavel II v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít heslo Papež Jan Pavel II ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo Papež Jan Pavel II ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Papež Jan Pavel II například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Papež Jan Pavel II? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Papež Jan Pavel II? Kdy se narodil Papež Jan Pavel II? Kde se narodil Papež Jan Pavel II? Kdy zemřel Papež Jan Pavel II? Papež Jan Pavel II patří do sekce Panovníci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Papež Jan Pavel II dejme tomu v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Papež Jan Pavel II i v jiné kategorii než je panovníci.