Kdo je to?
Kdo byl Vojtěch Martínek? Životopis Vojtěch Martínek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Vojtěch Martínek

Kdo byl Vojtěch Martínek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Vojtěch Martínek byl český prozaik, básník, dramatik, literární historik, literární a divadelní kritik, esejista a fejetonista.
Vojtěch se narodil 11. dubna 1887 v Buršperku, a to ve druhém manželství svého otce, který se živil jako kožešník. Rodina nebyla příliš majetná, chlapec po obecné škole studoval na matičním gymnáziu v Moravské Ostravě, ale musel si přivydělávat doučováním a později i psaním prvních článků. Od roku 1904 bydlel u svého nevlastního bratra v hutnické kolonii ve Vítkovicích. V roce 1908 přešel do Prahy studovat nejprve klasickou filologii a filozofii, potom přestoupil na češtinu a němčinu. Utvářeli jej takoví učitelé, jako např. F. X. Šalda, J. Vlček nebo T. G. Masaryk. Mimo české univerzity studoval i pár semestrů v zahraničí - např. v polském Krakově nebo v Bonnu. Po absolvování učil na matičním gymnáziu v Moravské Ostravě. Roku 1914 se oženil, neměl však vlastní děti, během manželství dvě děti adoptovali. Jeden adoptivní syn zahynul v koncentračním táboře roku 1943, druhý se stal lékařem. Kromě učitelství rozvíjel Martínek na Ostravsku také osvětovou činnost, spolupracoval s ostravským rozhlasem, stal se mimo jiné předsedou Moravského kola spisovatelů a předsedou Společnosti Petra Bezruče. Podílel se na založení Slezského studijního ústavu v Opavě i na založení Památníku Petra Bezruče.
Pokud bychom měli Martínka charakterizovat jako umělce, pak je nutno říci, že to byla osobnost velmi mnohostranná a navíc se širokým tvůrčím záběrem. Již jako student vydal několik povídek a článků. Poté se zaměřil zejména na poezii, kde vycházel z lumírovského pojetí Vrchlického a Machara. Jeho melodické verše se objevují například ve sbírce Zahrada, kde můžeme vidět i vliv prokletých francouzských básníků. Naopak ve sbírce Píseň o domovině je vidět sepjetí s domovem a rodnou Ostravou. Za okupace vznikla jinotajná sbírka Monology Jury Třanovského. Prózu zachycuje soubor povídek Poslední noc Jakuba Hrona a jiné povídky, kde naplno vystupují postavy z Ostravska - dělníci, nádeníci, hutníci a různí společenští vyvrhelové. Největším jeho dílem je románová trilogie Černá země skládající se z románů Jakub Oberva, Plameny a Země duní, která obsahuje dění na Ostravsku od 90. let 19. století až po první světovou válku. Další trilogie pak obsahuje dění až do druhé světové války a nese název Kamenný řád. Pro československý rozhlas vytvářel beletrizované medailonky významných osobností, které byly shrnuty pod názvy Na křižovatkách národního ducha, Pro české divadlo a další. Jako literární kritik se vyznačoval empatií a citlivostí, kdy dokázal interpretovat i jemné nuance u svých souputníků.Kdo byl Vojtěch Martínek? Životopis Vojtěch Martínek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Vojtěch Martínek

Národnost: česká
Datum narození: 11. 4. 1887
Místo narození: Brušperk u Frýdku-Místku
Datum úmrtí: 25. 4. 1960

Sdílejte tuto stránku s osobností Vojtěch Martínek s bližními na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Anorexie? Víte co je First minute? Rozumíte pojmu Datum splatnosti? Vzpomněli byste si co označuje výraz Žentour?

Klíčová slova: Vojtěch Martínek, biografie, kdy se narodil Vojtěch Martínek?, vysvětlení, datum úmrtí, kdo je Vojtěch Martínek?, wiki, literatura, životopis, nežijící, wikipedie, narození, informace, národnost, literatura, Vojtěch Martínek

Pojem Vojtěch Martínek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat termín Vojtěch Martínek ve vyhledávači Yahoo

Hledat slovo Vojtěch Martínek ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Vojtěch Martínek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vojtěch Martínek ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Vojtěch Martínek ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Vojtěch Martínek například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, v Google obrázcích nebo v projektu slovnik.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Vojtěch Martínek? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Vojtěch Martínek? Kdy se narodil Vojtěch Martínek? Kde se narodil Vojtěch Martínek? Kdy zemřel Vojtěch Martínek? Vojtěch Martínek se nachází v sekci Literatura

Kategorie literatura, knihovna stůl, vojtěch Martínek, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Vojtěch Martínek kupříkladu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vojtěch Martínek i v jiné kategorii než je literatura.