Kdo je to?
Kdo byl Leopold I? Životopis Leopold I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Leopold I?

Kdo byl Leopold I? Životopis, informace, biografie, panovníci

Leopold I. byl císař Svaté říše římské v letech 1658-1705, český a uherský král (1657-1705) a také markrabě moravský. Leopold I. se narodil ve Vídni. Byl až druhým synem, tudíž neměl nárok na trůn. To se však změnilo roku 1654, kdy jeho starší bratr Ferdinand zemřel a už v 15 letech byl Leopold korunován na uherského krále (1655) a o rok později i na českého (1656). O dva roky později byl jmenován ve Frankfurtu římským králem a následně římským císařem (1658). O pět let později vypukla habsbursko-turecká válka (1663), po které bylo mnoho lidí z Moravy odvlečeno do otroctví. V Čechách rovněž vypukly nepokoje kvůli vysokým daním a morová epidemie (až 100 tisíc obětí). Všechny tyto události vedly v selské povstání, které muselo být potlačeno silou (1680). Ve stejném roce vydal robotní patent, kde byl definován rozdíl mezi vrchností a poddanými. Během let 1678-1696 probíhaly na zámku ve Velkých Losinách čarodějnické procesy (kniha Kladivo na čarodějnice).
Leopold musel vynakládat ohromné množství peněz na války s Turky a Francií. Roku 1683 se mu podařilo porazit Turky u Vídně a později i v bitvách u Nagyharsány (1687) a u Zenty (1697). S Francií zase vedl tzv. Devítiletou válku v letech 1688-1697, kterou ukončil až mír z Rijkswijku.
Leopold byl velmi vzdělaný a uměl mluvit německy latinsky, španělsky, francouzsky a italsky. Miloval také hudbu a dokonce složil okolo 200 skladeb (většinou duchovních). Nechal zřídit také univerzity ve Vratislavi, Olomouci a Innsbrucku. Vládl celých 48 let a zemřel roku 1705 ve věku 64 let.Kdo byl Leopold I? Životopis Leopold I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Leopold I

Národnost: rakouská
Datum narození: 9. 6. 1640
Místo narození: Vídeň, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 5. 5. 1705

Tento text (Leopold I) můžete samozřejmě sdílet s blízkými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Státní smutek? Vzpomněli byste si co znamená slovo Pícnina? Rozumíte pojmu Bakterie? Víte co je Zemská kůra?

Klíčová slova: osobnost, narození, kdo je Leopold I?, národnost, místo narození, popis, lexikon, kdo to je, datum úmrtí, kdy se narodil Leopold I?, Leopold I, Leopold I, zajímavosti, osobnosti, životopis, kde se narodil Leopold I?

Pojem Leopold I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Leopold I lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít termín Leopold I ve Wikislovníku

Najít pojem Leopold I ve vyhledávači Qwant

Najít termín Leopold I ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Leopold I na Google.cz

Najít pojem Leopold I ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Leopold I například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Leopold I? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Leopold I? Kdy se narodil Leopold I? Kde se narodil Leopold I? Kdy zemřel Leopold I? Leopold I se nachází v kategorii Panovníci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Leopold I kupříkladu na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Leopold I i v jiné kategorii než je panovníci.