Kdo je to?
Kdo byl Leopold I? Životopis Leopold I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Leopold I

Kdo byl Leopold I? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Leopold I. byl císař Svaté říše římské v letech 1658-1705, český a uherský král (1657-1705) a také markrabě moravský. Leopold I. se narodil ve Vídni. Byl až druhým synem, tudíž neměl nárok na trůn. To se však změnilo roku 1654, kdy jeho starší bratr Ferdinand zemřel a už v 15 letech byl Leopold korunován na uherského krále (1655) a o rok později i na českého (1656). O dva roky později byl jmenován ve Frankfurtu římským králem a následně římským císařem (1658). O pět let později vypukla habsbursko-turecká válka (1663), po které bylo mnoho lidí z Moravy odvlečeno do otroctví. V Čechách rovněž vypukly nepokoje kvůli vysokým daním a morová epidemie (až 100 tisíc obětí). Všechny tyto události vedly v selské povstání, které muselo být potlačeno silou (1680). Ve stejném roce vydal robotní patent, kde byl definován rozdíl mezi vrchností a poddanými. Během let 1678-1696 probíhaly na zámku ve Velkých Losinách čarodějnické procesy (kniha Kladivo na čarodějnice).
Leopold musel vynakládat ohromné množství peněz na války s Turky a Francií. Roku 1683 se mu podařilo porazit Turky u Vídně a později i v bitvách u Nagyharsány (1687) a u Zenty (1697). S Francií zase vedl tzv. Devítiletou válku v letech 1688-1697, kterou ukončil až mír z Rijkswijku.
Leopold byl velmi vzdělaný a uměl mluvit německy latinsky, španělsky, francouzsky a italsky. Miloval také hudbu a dokonce složil okolo 200 skladeb (většinou duchovních). Nechal zřídit také univerzity ve Vratislavi, Olomouci a Innsbrucku. Vládl celých 48 let a zemřel roku 1705 ve věku 64 let.Kdo byl Leopold I? Životopis Leopold I, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Leopold I

Národnost: rakouská
Datum narození: 9. 6. 1640
Místo narození: Vídeň, Habsburská monarchie
Datum úmrtí: 5. 5. 1705

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Leopold I sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Víte co je ISIC? Pamatujete si definici pojmu Azbest? Rozumíte pojmu FAMU? Vzpomněli byste si co znamená slovo Haše?

Klíčová slova: kde se narodil Leopold I?, život, wiki, datum narození, kdo to je, wikipedie, biografie, popis, národnost, narození, životopis, osobnost, nežijící, kdo je Leopold I?, kdy se narodil Leopold I?, panovníci

Pojem Leopold I je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Leopold I lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Leopold I ve Wikimedia Commons

Najít výraz Leopold I v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Leopold I na Google obrázcích

Vyhledat slovo Leopold I ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Leopold I ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Leopold I například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Leopold I? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl Leopold I? Kdy se narodil Leopold I? Kde se narodil Leopold I? Kdy zemřel Leopold I? Leopold I je v sekci Panovníci

Kategorie panovníci, monacká královna, leopold I, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Leopold I dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Leopold I i v jiné kategorii než je panovníci.