Kdo je to?
Kdo byl Ondřej Sekora? Životopis Ondřej Sekora, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ondřej Sekora

Kdo byl Ondřej Sekora? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Příhody Ferdy Mravence, brouka Pytlíka a Berušky zná patrně každý. Za vznikem těchto pohádkových postaviček nestojí nikdo jiný než ilustrátor a spisovatel Ondřej Sekora. Ten jim vdechl život i podobu.
Ondřej Sekora se stejně jako pět jeho sourozenců narodil do rodiny odborného učitele. V sedmi letech mu zemřel otec a rodina žila v poměrně bídných poměrech. Vystudoval obecnou školu v Králově Poli, poté studoval gymnázium – nejprve v Brně, později ve Vyškově, kam se rodina přestěhovala.
Jako malý měl velkou zálibu ve hmyzu. Byl nadšeným sběratelem motýlů a brouků a rád je kreslil. Už během gymnazijních let přispíval svými kresbami do Lidových novin. To pokračovalo i v době jeho vysokoškolských studií, kdy na přání rodiny studoval práva na Masarykově univerzitě v Brně. Po nepovedené státnici školy zanechal a roku 1921 se vydal na kariéru sportovního novináře a kreslíře.
Taktéž působil v časopise Sport, kde jako první reportoval dění a výsledky z cyklistického závodu Tour de France. Dokonce je považován za zakladatele československého ragby, neboť jako první přeložil pravidla tohoto sportu. Později se stal i trenérem a rozhodčím této sportovní aktivity, kdy se pod jeho vedením sehrála první utkání.
Jeho láska k entomologii ale přetrvávala. Roku 1927 vytvořil první postavičku Ferdy Mravence, která byla součástí kresleného seriálu pro dospělé. Teprve o šest let později začaly vycházet Příhody Ferdy Mravence (1933) v Lidových novinách v podobě, jaké jej známe dnes.
V roce 1923 se poprvé oženil, ale manželství skončilo po roce rozvodem. Až s druhou partnerkou Ludmilou Roubíčkovou mu vztah vydržel. Vzali se v roce 1930 a měli spolu jediné dítě, syna Ondřeje. Protože měla manželka židovský původ a Sekora se s ní odmítl rozvést, byl roku 1941 přinucen odejít z novin a v říjnu 1944 byl transportován do pracovního tábora, kde zůstal až do konce světové války.
Po válce se stal redaktorem deníku Práce a satirického časopisu Dikobraz. Po roce 1948 se začaly komiksové příběhy o chytrém mravenci Ferdovi, starém bručounovi Pytlíkovi a krásné Berušce objevovat častěji.
První knihy o Ferdovi vyšly až později, kdy se Sekora stal spoluzakladatelem Státního nakladatelství dětské knihy (dnešní Albatros). Od té doby byl spisovatelem a ilustrátorem na volné noze.
Mezi jeho nejpopulárnější díla patří Knížka Ferdy Mravence (1962), Trampoty brouka Pytlíka (1939), Kronika města Kocourkova (1947) a Uprchlík na ptačím stromě (1958).
Za své knihy dostal řadu významných ocenění, jednou z nich je Cena Marie Majerové za literaturu. Taktéž byl jmenován zasloužilým umělcem.
Po jeho smrti se jeho syn zasadil o popularizaci Ferdy Mravence, kde byl v Německu roku 1984 natočen několikadílný animovaný televizní seriál podle knižní předlohy.Kdo byl Ondřej Sekora? Životopis Ondřej Sekora, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Ondřej Sekora

Národnost: česká
Datum narození: 25. 09. 1899
Místo narození: Královo Pole, Morava, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 04. 07. 1967

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Ondřej Sekora s bližními na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Skype? Znáte termín Antioxidant? Vzpomenete si na definici slova Čádor? Víte, co je to Znovuzrození?

Klíčová slova: život, popis, zajímavosti, národnost, kdy se narodil Ondřej Sekora?, místo narození, osobnosti, wikipedie, Kdy zemřel Ondřej Sekora, biografie, osobnost, datum úmrtí, životopis, datum narození, literatura, kdo je Ondřej Sekora?

Pojem Ondřej Sekora je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Ondřej Sekora lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ondřej Sekora ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Ondřej Sekora ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Ondřej Sekora na Youtube

Hledat heslo Ondřej Sekora ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Ondřej Sekora ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ondřej Sekora například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Životopis, kdo je Ondřej Sekora? Stručná biografie

Právě nyní již víte Kdo byl Ondřej Sekora? Kdy se narodil Ondřej Sekora? Kde se narodil Ondřej Sekora? Kdy zemřel Ondřej Sekora? Ondřej Sekora se nachází v sekci Literatura

Kategorie literatura, spisovatel starý, ondřej Sekora, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Ondřej Sekora dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ondřej Sekora i v jiné kategorii než je literatura.