Kdo je to?
Kdo byl Umberto Eco? Životopis Umberto Eco, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Umberto Eco

Kdo byl Umberto Eco? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Umberto Eco byl italský spisovatel, filozof, estetik a sémiotik. Řadíme jej mezi nejvýznamnější představitele postmoderny.
Umberto Eco se narodil 5. ledna 1932 v italské Alessandrii, otec se jmenoval Giulio Eco, matka se jmenovala Giovanna Bisio. Ačkoliv oba rodiče pocházeli z chudých poměrů, snažili se svým dětem zabezpečit hezké dětství. Bohužel zrovna v době narození Eca byl na vzestupu fašismus, a tak i on byl tímto směrem částečně indoktrinován. Aby mohl chodit do salesiánské školy, musel totiž být současně členem ONB (Opera Nazionale Ballila), což byla prefašistická organizace pro chlapce od 8 do 14 let. Naštěstí Umberto nebyl ovlivněn jen tímto směrem, ale také poslouchal londýnský rozhlas a četl klasickou literaturu (Dumas, Rabelais, Balzac, Dostojevskij). Umberto si jako vysokou školu vybral Turínskou univerzitu a obory literaturu a filozofii. Po studiích se věnoval práci v nakladatelství, přispíval do avantgardních časopisů, spolupracoval s televizí a nezapomněl ani na vědeckou práci. Přitom se stihl seznámit s německou grafičkou Renatou Ramge, se kterou se později i oženil. Měli spolu 2 děti, syna Stefana a dceru Charlottu.
Umělecky se zapojil do aktivit Skupiny 63, což byla odnož německé Skupiny 47, a publikoval dále postmoderní literaturu, články či manifesty. Vyjádřil se mimo jiné negativně k sovětské invazi do Československa v roce 1968. Po rozpadu skupiny v roce 1969 se věnoval zejména sémiotice (nauka o znaku), novinařině a plně také literární tvorbě.
Světově proslulým se stal díky románu Jméno růže, který vyšel roku 1980. Ač se jedná o román postmodernistický, má připomínat prostředí středověku. Psán je tak, že v něm můžete najít detektivku, horor, historický román nebo třeba filozofické pojednání. Z celého díla sálá obrovské množství citací, které vycházejí z autorova vzdělání i znalostí - cituje z Bible, Tomáše Akvinského, Vergilia...
Druhým románem Umberta Eca je Foucaultovo kyvadlo, které vychází z experimentu s kyvadlem, na němž francouzský fyzik Leon Foucalt vysvětloval rotaci Země. Román vyšel roku 1988, je asi nejobsáhlejším Ecovým dílem. Pozadím celého románu je spiknutí usilující o ovládnutí světa, ale v díle je opět spousta citací, historických i současných informací, přičemž čtenáři je ponechána svoboda, kterou rovinu díla si vybere a zda se přikloní ke skutečnosti nebo k fikci.
Dalšími známými romány jsou: Ostrov včerejšího dne, Baudolino, Tajemný plamen královny Loany. Z odborných děl můžeme zmínit třeba Teorii sémiotiky.
Eco se zajímal i o politické dění ve společnosti na přelomu století/tisíciletí a nevyhnul se ani kritice katolické církve či vládních představitelů. Měl možnost jako spisovatel a univerzitní profesor vystupovat veřejně a své názory projevoval poměrně často a důrazně.
Na sklonku života ukončil Evo univerzitní kariéru a dožíval v Miláně, kde také ve věku 84 let zemřel.Kdo byl Umberto Eco? Životopis Umberto Eco, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Umberto Eco

Národnost: italská
Datum narození: 5. 1. 1932
Místo narození: Alessandria (Itálie)
Datum úmrtí: 9. 2. 2016

Líbí se stručný životopis s osobou Umberto Eco? Pak se podělte se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Almanach? Vzpomněli byste si na význam slova Souhrnné hlášení? Víte co je ROFL? Znáte definici termínu Muzikoterapie?

Klíčová slova: informace, životopis, osobnost, biografie, popis, kdo je Umberto Eco?, nežijící, Kdy zemřel Umberto Eco, místo narození, datum úmrtí, wiki, narození, literatura, kdo to je, literatura, národnost

Pojem Umberto Eco je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Umberto Eco zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít slovo Umberto Eco ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Umberto Eco ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Umberto Eco ve Wikislovníku

Hledat heslo Umberto Eco ve Wikipedii

Hledat slovo Umberto Eco v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Umberto Eco například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Umberto Eco

Nyní již víte Kdo byl Umberto Eco? Kdy se narodil Umberto Eco? Kde se narodil Umberto Eco? Kdy zemřel Umberto Eco? Umberto Eco je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, spisovatelka kudrnatá, umberto Eco, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Umberto Eco řekněme v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Umberto Eco i v jiné kategorii než je literatura.