Kdo je to?
Kdo byl Umberto Eco? Životopis Umberto Eco, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Umberto Eco

Kdo byl Umberto Eco? Životopis, informace, biografie, literatura

Umberto Eco byl italský spisovatel, filozof, estetik a sémiotik. Řadíme jej mezi nejvýznamnější představitele postmoderny.
Umberto Eco se narodil 5. ledna 1932 v italské Alessandrii, otec se jmenoval Giulio Eco, matka se jmenovala Giovanna Bisio. Ačkoliv oba rodiče pocházeli z chudých poměrů, snažili se svým dětem zabezpečit hezké dětství. Bohužel zrovna v době narození Eca byl na vzestupu fašismus, a tak i on byl tímto směrem částečně indoktrinován. Aby mohl chodit do salesiánské školy, musel totiž být současně členem ONB (Opera Nazionale Ballila), což byla prefašistická organizace pro chlapce od 8 do 14 let. Naštěstí Umberto nebyl ovlivněn jen tímto směrem, ale také poslouchal londýnský rozhlas a četl klasickou literaturu (Dumas, Rabelais, Balzac, Dostojevskij). Umberto si jako vysokou školu vybral Turínskou univerzitu a obory literaturu a filozofii. Po studiích se věnoval práci v nakladatelství, přispíval do avantgardních časopisů, spolupracoval s televizí a nezapomněl ani na vědeckou práci. Přitom se stihl seznámit s německou grafičkou Renatou Ramge, se kterou se později i oženil. Měli spolu 2 děti, syna Stefana a dceru Charlottu.
Umělecky se zapojil do aktivit Skupiny 63, což byla odnož německé Skupiny 47, a publikoval dále postmoderní literaturu, články či manifesty. Vyjádřil se mimo jiné negativně k sovětské invazi do Československa v roce 1968. Po rozpadu skupiny v roce 1969 se věnoval zejména sémiotice (nauka o znaku), novinařině a plně také literární tvorbě.
Světově proslulým se stal díky románu Jméno růže, který vyšel roku 1980. Ač se jedná o román postmodernistický, má připomínat prostředí středověku. Psán je tak, že v něm můžete najít detektivku, horor, historický román nebo třeba filozofické pojednání. Z celého díla sálá obrovské množství citací, které vycházejí z autorova vzdělání i znalostí - cituje z Bible, Tomáše Akvinského, Vergilia...
Druhým románem Umberta Eca je Foucaultovo kyvadlo, které vychází z experimentu s kyvadlem, na němž francouzský fyzik Leon Foucalt vysvětloval rotaci Země. Román vyšel roku 1988, je asi nejobsáhlejším Ecovým dílem. Pozadím celého románu je spiknutí usilující o ovládnutí světa, ale v díle je opět spousta citací, historických i současných informací, přičemž čtenáři je ponechána svoboda, kterou rovinu díla si vybere a zda se přikloní ke skutečnosti nebo k fikci.
Dalšími známými romány jsou: Ostrov včerejšího dne, Baudolino, Tajemný plamen královny Loany. Z odborných děl můžeme zmínit třeba Teorii sémiotiky.
Eco se zajímal i o politické dění ve společnosti na přelomu století/tisíciletí a nevyhnul se ani kritice katolické církve či vládních představitelů. Měl možnost jako spisovatel a univerzitní profesor vystupovat veřejně a své názory projevoval poměrně často a důrazně.
Na sklonku života ukončil Evo univerzitní kariéru a dožíval v Miláně, kde také ve věku 84 let zemřel.Kdo byl Umberto Eco? Životopis Umberto Eco, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Umberto Eco

Národnost: italská
Datum narození: 5. 1. 1932
Místo narození: Alessandria (Itálie)
Datum úmrtí: 9. 2. 2016

Popis osobnosti Umberto Eco můžete sdílet s přáteli a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Karité? Víte, co je to Černá čísla? Víte co je Pískavice? Rozumíte pojmu Žoužel?

Klíčová slova: kdo je Umberto Eco?, literatura, informace, životopis, datum narození, zajímavosti, osobnost, kdo to je, kde se narodil Umberto Eco?, Umberto Eco, Umberto Eco, wikipedie, osobnosti, Kdy zemřel Umberto Eco, narození, literatura

Pojem Umberto Eco je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Umberto Eco v následujících vyhledávačích

Hledat frázi Umberto Eco ve Wikipedii

Najít pojem Umberto Eco na Google.cz

Zkusit najít termín Umberto Eco ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Umberto Eco na Youtube

Zkusit najít Umberto Eco ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Umberto Eco například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Umberto Eco

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Umberto Eco? Kdy se narodil Umberto Eco? Kde se narodil Umberto Eco? Kdy zemřel Umberto Eco? Umberto Eco se nachází v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Umberto Eco řekněme například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Umberto Eco i v jiné kategorii než je literatura.