Kdo je to?
Kdo byl Lavrentij Pavlovič Berija? Životopis Lavrentij Pavlovič Berija, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Lavrentij Pavlovič Berija?

Kdo byl Lavrentij Pavlovič Berija? Životopis, informace, biografie, politici

Lavrentij Pavlovič Berija byl sovětský politik, známý především jako hlava tajné služby NKVD a pro svůj vůdčí podíl na katyňském masakru.
Narodil v Gruzii, už během studií se zapojil bojů občanské války na straně bolševiků. Vzhledem ke své krutosti a neobyčejné efektivitě v prosazování cílů stanovených režimem brzy získal v Gruzii téměř neomezenou moc. V Gruzii se z jeho rozkazu věznilo, mučilo i popravovalo; neváhal na popraviště posílat své spolupracovníky, později dokonce i nadřízené. Berijův teror v Gruzii přesahoval hrůzy všeho, co se v Sovětském svazu dělo. Touto svou činností si však získal přízeň Josifa Stalina, který nad ním držel ochrannou ruku a dával mu čím dál větší pravomoci.
Před druhou světovou válkou povolal Stalin Beriju přímo do centra dění a zapojil ho do vedení sovětské tajné služby NKVD. Berija odstranil z cesty dosavadního šéfa NKVD Ježova a upevnil svou moc v čele rozvědky. V této roli se stal organizátorem tzv. Katyňského masakru - vyvraždění více než 20 000 polských zajatců. Za války měl i mnoho dalších úkolů, kromě válečných zpravodajských úloh to byla i správa sovětských gulagů.
Po válce Berija pokračoval ve svém teroru na domácí půdě. Proslul vyhledáváním kompromitujících materiálů na ostatní činitele SSSR, které mu pak poskytovaly možnost poslat takřka kohokoli na popraviště.
Berijova psychopatická krutost se někdy zdála příliš i na diktátorský Sovětský svaz, přesto se za Stalinovy vlády nenašel nikdo, kdo by ho zastavil.
Když v roce 1953 zemřel Stalin, pokusil se Berija sáhnout po absolutní moci v Sovětském svazu. Tento boj však prohrál, vlády se ujal Nikita Chruščov a Lavrentij Berija byl ještě téhož roku popraven.Kdo byl Lavrentij Pavlovič Berija? Životopis Lavrentij Pavlovič Berija, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Lavrentij Pavlovič Berija

Národnost: gruzínská
Datum narození: 29. března 1899
Místo narození: Gruzie
Datum úmrtí: 23. prosince 1953

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Lavrentij Pavlovič Berija s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Tvrz? Znáte termín Tětiva? Vzpomněli byste si co znamená slovo Spondylóza? Víte, co je to Skepticismus?

Klíčová slova: kdo je Lavrentij Pavlovič Berija?, Lavrentij Pavlovič Berija, biografie, Lavrentij Pavlovič Berija, narození, kdy se narodil Lavrentij Pavlovič Berija?, informace, životopis, lexikon, politici, kdo to je, osobnost, národnost, osobnosti, wikipedie, místo narození

Pojem Lavrentij Pavlovič Berija je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít výraz Lavrentij Pavlovič Berija ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Lavrentij Pavlovič Berija ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Lavrentij Pavlovič Berija ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Lavrentij Pavlovič Berija v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Lavrentij Pavlovič Berija ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Lavrentij Pavlovič Berija například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Lavrentij Pavlovič Berija

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Lavrentij Pavlovič Berija? Kdy se narodil Lavrentij Pavlovič Berija? Kde se narodil Lavrentij Pavlovič Berija? Kdy zemřel Lavrentij Pavlovič Berija? Lavrentij Pavlovič Berija patří do kategorie Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Vyzkoušejte nalézt osobnost, osobu, člověka Lavrentij Pavlovič Berija dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Lavrentij Pavlovič Berija i v jiné kategorii než je politici.