Kdo je to?
Kdo byl Lavrentij Pavlovič Berija? Životopis Lavrentij Pavlovič Berija, slavní lidé, osobnosti z politici

Kdo je to Lavrentij Pavlovič Berija?

Kdo to byl Lavrentij Pavlovič Berija? Stručný životopis

Lavrentij Pavlovič Berija byl sovětský politik, známý především jako hlava tajné služby NKVD a pro svůj vůdčí podíl na katyňském masakru.
Narodil v Gruzii, už během studií se zapojil bojů občanské války na straně bolševiků. Vzhledem ke své krutosti a neobyčejné efektivitě v prosazování cílů stanovených režimem brzy získal v Gruzii téměř neomezenou moc. V Gruzii se z jeho rozkazu věznilo, mučilo i popravovalo; neváhal na popraviště posílat své spolupracovníky, později dokonce i nadřízené. Berijův teror v Gruzii přesahoval hrůzy všeho, co se v Sovětském svazu dělo. Touto svou činností si však získal přízeň Josifa Stalina, který nad ním držel ochrannou ruku a dával mu čím dál větší pravomoci.
Před druhou světovou válkou povolal Stalin Beriju přímo do centra dění a zapojil ho do vedení sovětské tajné služby NKVD. Berija odstranil z cesty dosavadního šéfa NKVD Ježova a upevnil svou moc v čele rozvědky. V této roli se stal organizátorem tzv. Katyňského masakru - vyvraždění více než 20 000 polských zajatců. Za války měl i mnoho dalších úkolů, kromě válečných zpravodajských úloh to byla i správa sovětských gulagů.
Po válce Berija pokračoval ve svém teroru na domácí půdě. Proslul vyhledáváním kompromitujících materiálů na ostatní činitele SSSR, které mu pak poskytovaly možnost poslat takřka kohokoli na popraviště.
Berijova psychopatická krutost se někdy zdála příliš i na diktátorský Sovětský svaz, přesto se za Stalinovy vlády nenašel nikdo, kdo by ho zastavil.
Když v roce 1953 zemřel Stalin, pokusil se Berija sáhnout po absolutní moci v Sovětském svazu. Tento boj však prohrál, vlády se ujal Nikita Chruščov a Lavrentij Berija byl ještě téhož roku popraven.Kdo byl Lavrentij Pavlovič Berija? Životopis Lavrentij Pavlovič Berija, slavní lidé, osobnosti z politici

Základní informace o osobě Lavrentij Pavlovič Berija

Národnost: gruzínská
Datum narození: 29. března 1899
Místo narození: Gruzie
Datum úmrtí: 23. prosince 1953

Líbí se stručný životopis s osobou Lavrentij Pavlovič Berija? Pak se podělte s vašimi přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Vzpomenete si na definici slova Tvrz? Znáte termín Koroze? Vzpomněli byste si co znamená slovo Nezlomitelná mezera? Víte, co je to Nikáb?

Klíčová slova: slovo, původ slova, odborný výraz, co znamená, wiki, informace, politici, Lavrentij Pavlovič Berija, kdo je Lavrentij Pavlovič Berija?, definice, termín, formulace, kdo to je, co je to Lavrentij Pavlovič Berija?, popis, etymologie

Pojem Lavrentij Pavlovič Berija je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Lavrentij Pavlovič Berija v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lavrentij Pavlovič Berija ve Wikimedia Commons

Najít heslo Lavrentij Pavlovič Berija ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Lavrentij Pavlovič Berija ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Lavrentij Pavlovič Berija na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lavrentij Pavlovič Berija například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Lavrentij Pavlovič Berija?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Lavrentij Pavlovič Berija? Kdo to byl Lavrentij Pavlovič Berija? Kdy se narodil Lavrentij Pavlovič Berija? Kde se narodil Lavrentij Pavlovič Berija? Kdy zemřel Lavrentij Pavlovič Berija? Lavrentij Pavlovič Berija je v kategorii politici. Text vytvořen redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Lavrentij Pavlovič Berija řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Lavrentij Pavlovič Berija i v jiné kategorii než je politici.