Kdo je to?
Kdo je Ursula von der Leyen? Životopis Ursula von der Leyen, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Ursula von der Leyen

Kdo je Ursula von der Leyen? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Ursula von der Leyen je lékařka, politička a od roku 2019 předsedkyně Evropské komise. Vyrůstala v Bruselu v rodině úředníka, který pracoval pro nově založenou Evropskou komisi. Poté se rodina přestěhovala do německého Hannoveru. V roce 1977 začala studovat ekonomii na univerzitě v Göttingenu, ale brzy nato z Německa utekla, protože takzvaná Frakce Rudé armády prováděla časté teroristické útoky a Leyenové hrozil únos kvůli původu ze známé a bohaté rodiny. Skrývala se v Londýně, kde začala studovat London School of Economics. V roce 1979 se vrátila do Německa, ale zůstala pod dozorem ochranky.
Po návratu do Hannoveru přerušila studium ekonomie a začala studovat medicínu. Lékařskou fakultu absolvovala v roce 1987, začala pracovat jako asistentka na ženské klinice a v roce 1991 získala doktorský titul. V 90. letech strávila několik let v Kalifornii, kde její manžel přednášel na Standfordově univerzitě. Na přelomu tisíciletí se vrátila do Německa a začala vyučovat na univerzitě v Hannoveru. Vedle toho se jako členka křesťanskodemokratické strany CDU začala aktivně zapojovat do komunální politiky v Dolním Sasku.
Roku 2003 byla zvolena do parlamentu v Dolním Sasku a v politice se zabývala hlavně tématy okolo lékařství a sociálního zabezpečení. V roce 2005 ji Angela Merkelová vybrala do stínové vlády, kde měla na starost rodinnou a sociální politiku. Když CDU následně vyhrála německé volby, Leyenová se stala spolkovou ministryní pro rodinu a mládež. Po volbách v roce 2009 se znovu dostala do spolkového sněmu a získala ministerstvo práce a sociálních věcí. V této funkci se stala jednou z nejznámějších německých političek a jako ministryně pomohla posunout stranu CDU do politického středu, a to zejména díky důrazu na sociální politiku. Kvůli liberálním názorům si zároveň vybudovala nepřátele v konzervativním křídle CDU.
Od roku 2010 se Leyenová stala jednou ze zástupkyň Merkelové a spekulovalo se rovněž o její prezidentské kandidatuře, ale představitelé CDU nakonec vybrali Christiana Wulffa. V roce 2013 se stala ministryní obrany a historicky první ženou v této funkci. Po ruské invazi na Krym v roce 2014 odmítala dodávat Ukrajině zbraně a zdůvodňovala to obavami z rozpoutání velkého konfliktu mezi Ruskem a Západem. Roku 2019 ji Evropská rada navrhla na funkci předsedkyně Evropské komise a následně ji schválil i Evropský parlament. V této funkci musela řešit dopadly pandemie covidu-19 a financování obnovy evropského hospodářství, ale také ruskou invazi na Ukrajinu, která začala v únoru roku 2022. Leyenová změnila postoje z období, kdy byla německou ministryní obrany, a podpořila dodávky zbraní i členství Ukrajiny v Evropské Unii.Kdo je Ursula von der Leyen? Životopis Ursula von der Leyen, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Ursula von der Leyen

Národnost: německá
Datum narození: 8. října 1958
Místo narození: Ixelles (Belgie)

Popis osobnosti Ursula von der Leyen můžete sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Dextroskolióza? Víte, co je to Scio? Pamatujete si definici pojmu Nejsvětější Trojice? Rozumíte pojmu Základní deska?

Klíčová slova: zajímavosti, datum narození, kdo je Ursula von der Leyen?, narození, wikipedie, život, národnost, životopis, Ursula von der Leyen, politici, lexikon, politici, osobnost, biografie, vysvětlení, popis

Pojem Ursula von der Leyen je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Ursula von der Leyen

Hledat frázi Ursula von der Leyen na Google obrázcích

Zkusit najít pojem Ursula von der Leyen v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít Ursula von der Leyen ve Wikipedii

Vyhledat heslo Ursula von der Leyen ve Wikislovníku

Najít slovo Ursula von der Leyen ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Ursula von der Leyen například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ursula von der Leyen

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Ursula von der Leyen? Kdy se narodila Ursula von der Leyen? Kde se narodila Ursula von der Leyen? Ursula von der Leyen se nachází v kategorii Politici

Kategorie politici, šedovlasá politička, ursula von der Leyen, ilustrační obrázek

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Ursula von der Leyen např. ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ursula von der Leyen i v jiné kategorii než je politici.