Kdo je to?
Kdo je Ursula von der Leyen? Životopis Ursula von der Leyen, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Kdo je Ursula von der Leyen?

Kdo je Ursula von der Leyen? Životopis, informace, biografie, politici

Ursula von der Leyen je lékařka, politička a od roku 2019 předsedkyně Evropské komise. Vyrůstala v Bruselu v rodině úředníka, který pracoval pro nově založenou Evropskou komisi. Poté se rodina přestěhovala do německého Hannoveru. V roce 1977 začala studovat ekonomii na univerzitě v Göttingenu, ale brzy nato z Německa utekla, protože takzvaná Frakce Rudé armády prováděla časté teroristické útoky a Leyenové hrozil únos kvůli původu ze známé a bohaté rodiny. Skrývala se v Londýně, kde začala studovat London School of Economics. V roce 1979 se vrátila do Německa, ale zůstala pod dozorem ochranky.
Po návratu do Hannoveru přerušila studium ekonomie a začala studovat medicínu. Lékařskou fakultu absolvovala v roce 1987, začala pracovat jako asistentka na ženské klinice a v roce 1991 získala doktorský titul. V 90. letech strávila několik let v Kalifornii, kde její manžel přednášel na Standfordově univerzitě. Na přelomu tisíciletí se vrátila do Německa a začala vyučovat na univerzitě v Hannoveru. Vedle toho se jako členka křesťanskodemokratické strany CDU začala aktivně zapojovat do komunální politiky v Dolním Sasku.
Roku 2003 byla zvolena do parlamentu v Dolním Sasku a v politice se zabývala hlavně tématy okolo lékařství a sociálního zabezpečení. V roce 2005 ji Angela Merkelová vybrala do stínové vlády, kde měla na starost rodinnou a sociální politiku. Když CDU následně vyhrála německé volby, Leyenová se stala spolkovou ministryní pro rodinu a mládež. Po volbách v roce 2009 se znovu dostala do spolkového sněmu a získala ministerstvo práce a sociálních věcí. V této funkci se stala jednou z nejznámějších německých političek a jako ministryně pomohla posunout stranu CDU do politického středu, a to zejména díky důrazu na sociální politiku. Kvůli liberálním názorům si zároveň vybudovala nepřátele v konzervativním křídle CDU.
Od roku 2010 se Leyenová stala jednou ze zástupkyň Merkelové a spekulovalo se rovněž o její prezidentské kandidatuře, ale představitelé CDU nakonec vybrali Christiana Wulffa. V roce 2013 se stala ministryní obrany a historicky první ženou v této funkci. Po ruské invazi na Krym v roce 2014 odmítala dodávat Ukrajině zbraně a zdůvodňovala to obavami z rozpoutání velkého konfliktu mezi Ruskem a Západem. Roku 2019 ji Evropská rada navrhla na funkci předsedkyně Evropské komise a následně ji schválil i Evropský parlament. V této funkci musela řešit dopadly pandemie covidu-19 a financování obnovy evropského hospodářství, ale také ruskou invazi na Ukrajinu, která začala v únoru roku 2022. Leyenová změnila postoje z období, kdy byla německou ministryní obrany, a podpořila dodávky zbraní i členství Ukrajiny v Evropské Unii.



Kdo je Ursula von der Leyen? Životopis Ursula von der Leyen, osobnosti, slavná žena z kategorie politici

Základní informace o osobě Ursula von der Leyen

Národnost: německá
Datum narození: 8. října 1958
Místo narození: Ixelles (Belgie)

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Ursula von der Leyen? s vašimi kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Kapování? Vzpomněli byste si na význam slova Číslovka? Pamatujete si definici pojmu Atribut? Znáte definici termínu Kardio cvičení?

Klíčová slova: osobnosti, kdo je Ursula von der Leyen?, národnost, informace, život, wikipedie, wiki, zajímavosti, kdy se narodila Ursula von der Leyen?, kde se narodila Ursula von der Leyen?, lexikon, životopis, datum narození, narození, osobnost, Ursula von der Leyen

Pojem Ursula von der Leyen je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat videa s názvem Ursula von der Leyen na Youtube

Vyhledat výraz Ursula von der Leyen ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Ursula von der Leyen ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Ursula von der Leyen ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Ursula von der Leyen ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ursula von der Leyen například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Ursula von der Leyen?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Ursula von der Leyen? Kdy se narodila Ursula von der Leyen? Kde se narodila Ursula von der Leyen? Ursula von der Leyen patří do sekce Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Ursula von der Leyen kupř. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ursula von der Leyen i v jiné kategorii než je politici.