Kdo je to?
Kdo byla Jaroslava Blažková? Životopis Jaroslava Blažková, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Jaroslava Blažková

Kdo byla Jaroslava Blažková? Životopis, informace, biografie, literatura

Jaroslava Blažková byla slovenská spisovatelka a novinářka, která se narodila 15. listopadu 1933 ve Velkém Meziříčí. Jejími rodiči byli Helena Běhalová a Jaroslav Blažek. O babičkách Jaroslavy je známo, že se obě živily jako porodní asistentky. Během mládí nežila na jednom místě, nýbrž trávila čas v městech jako Bratislava, Pezinok, Přelouč a v obci Nemojany. Na gymnáziu studovala v Praze a následně v Bratislavě.
V sedmnácti letech začala pracovat v Bratislavě v rozhlase a také v deníku Smena. Během zaměstnání zvládala dálkově studovat na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, avšak v roce 1954 studia zanechala. O dva roky skončila i v deníku Smena, když ji propustili z politických důvodů.
Poté publikovala texty v časopisech. Na konci 50. let se již psaní věnovala profesionálně. Psala jak pro děti a mládež, tak pro dospělé. V 60. letech jí vyšla kniha pro dospělé nazvaná Nylonový mesiac. V roce 1965 byla zfilmována. Film režíroval Eduard Grečner. Pro dospělé jí vyšla ještě sbírka povídek Jahniatko a grandi (1964), výběr z próz ... ako z gratulačnej karty (1997) či soubor povídek Svadba v Káne Galilejskej (2001). V roce 2005 vydala knihu Happyendy, ve které popisuje tříleté období (2002–2005), ve kterém se starala o svého velmi nemocného manžela. Toto dílo získalo nominaci do finále soutěže Anasoft Litera.
Většina díla Jaroslavy Blažkové je určena dětem a mladým lidem. Hned v 60. letech jí vyšlo celkem sedm knih. První z nich byla v roce 1961 naučná knížka Tóno, ja a mravce. O rok později následovaly Ohňostroj pre deduška a Ostrov kapitána Hašašara. Vydala též obrázkovou knihu pro nejmenší děti s názvem Daduška a jarabáč (1965). Z této dekády pochází ještě pohádka Ako si mačky kúpili televízor (1967), román Môj skvelý brat Robinson (1968) a pohádky Rozprávky z červenej ponožky (1969). Po dlouhých desetiletích navázala na svou minulou tvorbu pro mladší čtenáře až v roce 2003 s knihou Minka a pyžaminka. O rok později přišla s dílem Traja nebojsovia a duch Miguel, které se odehrává ve Velkém Meziříčí, a v roce 2016 vyšly pohádky Mačky vo vreci.
Znatelná mezera v tvorbě Jaroslavy Blažkové vznikla, když v roce 1968 se svou rodinou emigrovala do Kanady. O rok později ji na Slovensku vyloučili ze svazu spisovatelů. V Kanadě ji čekal jiný život. Místo psaní románů a pohádek se věnovala televizním a divadelním scénářům. Byla též součástí slavného nakladatelství 68 Publishers, kde se zabývala redakční prací. Od roku 1991 se na Slovensku zlepšila její pozice spisovatelky a opět začaly vycházet její knihy. Během života získala různá ocenění, například cenu UNESCO H. Ch. Andersena. Jaroslava Blažková zemřela v Kanadě 20. února 2017 ve věku 83 let.Kdo byla Jaroslava Blažková? Životopis Jaroslava Blažková, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jaroslava Blažková

Národnost: slovenská
Datum narození: 15. listopadu 1933
Místo narození: Velké Meziříčí
Datum úmrtí: 20. února 2017

Zaujala vás biografie osobnosti Jaroslava Blažková? Potom se podělte s blízkými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Vrubopis? Pamatujete si definici pojmu Ozonová vrstva? Vzpomněli byste si co znamená slovo Rydlo? Vzpomněli byste si co znamená slovo Triak?

Klíčová slova: kdo to je, kdy se narodila Jaroslava Blažková?, národnost, informace, datum narození, místo narození, zajímavosti, vysvětlení, životopis, narození, lexikon, kdo je Jaroslava Blažková?, osobnost, datum úmrtí, kde se narodila Jaroslava Blažková?, biografie

Pojem Jaroslava Blažková je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Jaroslava Blažková doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat heslo Jaroslava Blažková ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Jaroslava Blažková ve Wikislovníku

Najít výraz Jaroslava Blažková v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít Jaroslava Blažková ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jaroslava Blažková ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslava Blažková například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v metavyhledávači Info.com, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Jaroslava Blažková?

Právě jste zjistili Kdo byla Jaroslava Blažková? Kdy se narodila Jaroslava Blažková? Kde se narodila Jaroslava Blažková? Kdy zemřela Jaroslava Blažková? Jaroslava Blažková se nachází v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jaroslava Blažková třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslava Blažková i v jiné kategorii než je literatura.