Kdo je to?
Kdo byl Josef Kajetán Tyl? Životopis Josef Kajetán Tyl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Kajetán Tyl

Kdo byl Josef Kajetán Tyl? Životopis, informace, biografie, literatura

Josef Kajetán Tyl byl dramatik, spisovatel, herec, novinář a autor textu české státní hymny. Jeho otec pracoval jako krejčí a působil rovněž jako armádní hudebník, zatímco matka pocházela z mlynářské rodiny. V Praze začal studovat Akademické gymnázium, ale později přešel na gymnázium do Hradce Králové, které je po něm dnes pojmenované. V Hradci Králové se seznámil s dramatikem Klicperou, se kterým dlouhodobě spolupracoval. Následně se vrátil do Prahy a na Karlo-Ferdinandově univerzitě se neúspěšně pokusil o studium na Filozofické fakultě.
Po ukončení studia začal působit u kočovné společnosti a seznámil se s herečkou Magdalenou Forchheimovou, se kterou se později oženil. V Praze poté získal práci účetního, ale i nadále se věnoval divadlu. Vedle toho působil v redakci časopisu Jindy a nyní, který pod názvem Květy vychází dodnes. V roce 1833 založil s pomocí dalších osobností české kultury Kajetánské divadlo, ve kterém se hrály hlavně hry od Klicpery. O rok později napsal vlastní hru Fidlovačka, kterou uvedlo Stavovské divadlo a poprvé se v ní objevila píseň a budoucí česká hymna Kde domov můj. Tyl byl tvořivý autor a schopný organizátor, takže se brzy prosadil mezi nejdůležitější postavy domácí kultury.
V neklidné době okolo roku 1848 se začal aktivně zapojovat do politiky a kvůli rostoucím dluhům se snažil spřátelit s představiteli habsburské monarchie. To se odrazilo i do jeho tvorby, viz text oslavující neúspěšný atentát na Františka Josefa I. Od rakouských úředníků se však žádné přízně nedočkal. Navíc si znepřátelil vlastenecky smýšlející českou inteligenci, takže zbytek života strávil v ústraní a bídě.
V Tylově tvorbě zpočátku převažovaly překlady zahraničních dramat, která se snažil přiblížit českým poměrům. Díky tomu se postupně dostal k psaní vlastních divadelních her. Mezi první hry patřila již zmíněná Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, která nebyla úspěšná, ale text písně Kde domov můj zlidověl a díky tomu se stal první volbou při pozdějším výběru státní hymny. Mezi další významné divadelní hry patří Paličova dcera, Strakonický dudák nebo Jiříkovo vidění. Vedle dramatické tvorby napsal i několik novel, povídek a satir.Kdo byl Josef Kajetán Tyl? Životopis Josef Kajetán Tyl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Josef Kajetán Tyl

Národnost: česká
Datum narození: 4. února 1808
Místo narození: Kutná Hora
Datum úmrtí: 11. července 1856

Zaujala vás biografie osobnosti Josef Kajetán Tyl? Potom se podělte s blízkými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Hakuna Matata? Znáte definici termínu Punč? Vzpomněli byste si co označuje výraz Lurex? Pamatujete si definici pojmu Mystery shopping?

Klíčová slova: popis, wikipedie, datum narození, nežijící, národnost, informace, lexikon, kdo to je, životopis, Josef Kajetán Tyl, kdy se narodil Josef Kajetán Tyl?, datum úmrtí, wiki, biografie, narození, místo narození

Pojem Josef Kajetán Tyl je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Josef Kajetán Tyl

Hledat frázi Josef Kajetán Tyl ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Josef Kajetán Tyl na Google.cz

Hledat heslo Josef Kajetán Tyl na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Josef Kajetán Tyl ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Josef Kajetán Tyl ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Kajetán Tyl například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Kajetán Tyl

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Josef Kajetán Tyl? Kdy se narodil Josef Kajetán Tyl? Kde se narodil Josef Kajetán Tyl? Kdy zemřel Josef Kajetán Tyl? Josef Kajetán Tyl patří do sekce Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Josef Kajetán Tyl řekněme například v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Kajetán Tyl i v jiné kategorii než je literatura.