Kdo je to?
Kdo byl Antonín Zápotocký? Životopis Antonín Zápotocký, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Antonín Zápotocký

Kdo byl Antonín Zápotocký? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Antonín Zápotocký byl dělník, spisovatel a druhý československý komunistický prezident po Klementu Gottwaldovi. Původně se vyučil řemeslu a pracoval jako kameník. Díky tomu se podílel i na dokončení katedrály sv. Víta v Praze. Vyrůstal a pracoval v okolí Kladna, kde se pohyboval v levicovém prostředí a nakonec vstoupil do sociálnědemokratické strany. Když skončila první světová válka, během které působil jako voják Rakouska-Uherska, pokračoval v politické dráze a v rámci Československé sociálně demokratické strany dělnické vytvořil silně levicovou skupinu, která měla blízko ke komunismu. Nakonec vstoupil přímo do Komunistické strany Československa a dařilo se mu stoupat ve stranické hierarchii. Aktivně organizoval dělnické stávky a podílel se i na Velké mostecké stávce, která byla velkou společenskou událostí a podpořili ji i mnozí umělci a spisovatelé.
Okamžitě po nacistické invazi do Československa byl zatčen při pokusu o útěk do Polska, vězněn a nakonec poslán do koncentračního tábora Sachsenhausen, ve kterém byl až do závěru druhé světové války. Po konci války a návratu domů měl jako bývalý politický vězeň vysoké postavení, což vyvrcholilo v roce 1953, kdy byl zvolen prezidentem. V témže roce došlo k měnové reformě, která měla za deklarovaný cíl odstranění černého trhu a byla prezentovaná jako vítězství pracujícího lidu nad bohatými elitami, ale v důsledku reformy došlo ke znehodnocení úspor a k poklesu životní úrovně. Reforma budila silný odpor rovněž proto, že Zápotocký ji pár dní před jejím zavedením popřel. Jinak si však dokázal udržet popularitu a auru lidového a dělnického prezidenta.
Prezidentský mandát nedokončil, protože zemřel na infarkt a byl nahrazen Antonínem Novotným. Přestože byl ve své době poměrně populární, dnes se poukazuje na jeho schvalování represí vůči odpůrcům režimu, ačkoli je pravda, že v rámci komunistů patřil mezi umírněnější politiky. Vedle politiky se věnoval také literární činnosti a mezi jeho nejznámější díla patří Rudá záře nad Kladnem nebo Vstanou noví bojovníci.Kdo byl Antonín Zápotocký? Životopis Antonín Zápotocký, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Antonín Zápotocký

Národnost: česká
Datum narození: 19. prosince 1884
Místo narození: Zákolany
Datum úmrtí: 13. listopadu 1957

Sdílejte tuto stránku s osobností Antonín Zápotocký s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Deteriorace? Vzpomněli byste si co označuje výraz GPRS? Víte, co je to Kraniosakrální terapie? Znáte termín Katamarán?

Klíčová slova: politici, Antonín Zápotocký, wiki, kde se narodil Antonín Zápotocký?, národnost, kdo to je, datum narození, životopis, informace, wikipedie, datum úmrtí, osobnosti, Antonín Zápotocký, nežijící, lexikon, narození

Pojem Antonín Zápotocký je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Antonín Zápotocký v následujících zdrojích

Najít heslo Antonín Zápotocký ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Antonín Zápotocký ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Antonín Zápotocký ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Antonín Zápotocký ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Antonín Zápotocký na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Zápotocký například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Životopis, kdo je Antonín Zápotocký? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Antonín Zápotocký? Kdy se narodil Antonín Zápotocký? Kde se narodil Antonín Zápotocký? Kdy zemřel Antonín Zápotocký? Antonín Zápotocký se nachází v sekci Politici

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Antonín Zápotocký dejme tomu v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Zápotocký i v jiné kategorii než je politici.

Znáte pojmy jako Bios, Bit nebo Firewall? Jestliže ne, a přitom byste je chtěli znát, mrkněte sem.