Kdo je to?
Kdo byl Bernhard Riemann? Životopis Bernhard Riemann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Bernhard Riemann

Kdo byl Bernhard Riemann? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Bernhard Riemann, celým jménem George Friedrich Bernhard Riemann, byl německý matematik. Narodil se v německé vesnici Breselenz blízko města Dannenberg do rodiny luteránského pastora a již v dětství vynikal v matematice. Měl také problémy s abnormální stydlivostí, hrůzou z veřejného přednesu a dokonce se několikrát psychicky zhroutil. Jeho otec dostal práci v nedalekém Quickbornu, kam se rodina přestěhovala.
Jelikož neměl Quickborn gymnázium, začal Bernhard s výukou až ve čtrnácti letech na gymnáziu v Hannoveru. V Hannoveru žila Riemannova babička, u které pobýval. Během studií na gymnáziu studoval bibli a snažil se matematicky vysvětlit knihu Genesis. Roku 1842 jeho babička zemřela a Bernhard se přesunul na gymnázium v Lüneburgu, které bylo blíže k jeho domovu. Od roku 1846 studoval filosofii a teologii na univerzitě v Göttingenu. Navštěvoval také přednášky slavného matematika Carla F. Gausse. V té době otci přiznal, že by se raději věnoval matematice než teologii. Otec mu dal svolení, a tak začal v roce 1847 Riemann studovat matematiku v Berlíně. Po dvou letech se vrátil do Göttingenu, kde se pod Gaussovým vedením připravoval na doktorát. Doktorát získal v 25 letech (1851). V roce 1854 poprvé přednášel a průlom v jeho vědecké kariéře nastal o tři roky později, kdy zveřejnil významný článek s názvem Teorie abelovských funkcí (1857). V roce 1859 se stal řádným profesorem univerzity v Göttingenu a stal se rovněž členem-korespondentem berlínské akademie. Svými matematickými spisy přispěl k posunu v oblastech diferenciální geometrie, matematické analýzy a k definici Riemannova integrálu. Jeho práce o geometrii (Riemannova) a teorii vyšších dimenzí později pomohly A. Einsteinovi k objevení teorie relativity.
V roce 1862 si vzal za ženu Elise Kochovou. Bernhard Riemann zemřel v roce 1866 na tuberkulózu ve věku 39 let.Kdo byl Bernhard Riemann? Životopis Bernhard Riemann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Bernhard Riemann

Národnost: německá
Datum narození: 17. 9. 1826
Místo narození: Breselenz, Německo
Datum úmrtí: 20. 7. 1866

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Bernhard Riemann sdílet s kolegy na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Psychologický román? Víte co je Gluten? Víte co je Fortuna? Vzpomněli byste si co označuje výraz Minerál?

Klíčová slova: nežijící, kde se narodil Bernhard Riemann?, kdy se narodil Bernhard Riemann?, Kdy zemřel Bernhard Riemann, kdo je Bernhard Riemann?, věda, zajímavosti, vysvětlení, národnost, věda, wiki, životopis, kdo to je, Bernhard Riemann, lexikon, datum narození

Pojem Bernhard Riemann je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Vyhledat výraz Bernhard Riemann ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz Bernhard Riemann ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít výraz Bernhard Riemann v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít termín Bernhard Riemann na Google obrázcích

Zkusit najít termín Bernhard Riemann na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Bernhard Riemann například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Bernhard Riemann?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Bernhard Riemann? Kdy se narodil Bernhard Riemann? Kde se narodil Bernhard Riemann? Kdy zemřel Bernhard Riemann? Bernhard Riemann patří do sekce Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Bernhard Riemann například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bernhard Riemann i v jiné kategorii než je věda.