Kdo je to?
Kdo byl Bernhard Riemann? Životopis Bernhard Riemann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Bernhard Riemann?

Kdo byl Bernhard Riemann? Životopis, informace, biografie, věda

Bernhard Riemann, celým jménem George Friedrich Bernhard Riemann, byl německý matematik. Narodil se v německé vesnici Breselenz blízko města Dannenberg do rodiny luteránského pastora a již v dětství vynikal v matematice. Měl také problémy s abnormální stydlivostí, hrůzou z veřejného přednesu a dokonce se několikrát psychicky zhroutil. Jeho otec dostal práci v nedalekém Quickbornu, kam se rodina přestěhovala.
Jelikož neměl Quickborn gymnázium, začal Bernhard s výukou až ve čtrnácti letech na gymnáziu v Hannoveru. V Hannoveru žila Riemannova babička, u které pobýval. Během studií na gymnáziu studoval bibli a snažil se matematicky vysvětlit knihu Genesis. Roku 1842 jeho babička zemřela a Bernhard se přesunul na gymnázium v Lüneburgu, které bylo blíže k jeho domovu. Od roku 1846 studoval filosofii a teologii na univerzitě v Göttingenu. Navštěvoval také přednášky slavného matematika Carla F. Gausse. V té době otci přiznal, že by se raději věnoval matematice než teologii. Otec mu dal svolení, a tak začal v roce 1847 Riemann studovat matematiku v Berlíně. Po dvou letech se vrátil do Göttingenu, kde se pod Gaussovým vedením připravoval na doktorát. Doktorát získal v 25 letech (1851). V roce 1854 poprvé přednášel a průlom v jeho vědecké kariéře nastal o tři roky později, kdy zveřejnil významný článek s názvem Teorie abelovských funkcí (1857). V roce 1859 se stal řádným profesorem univerzity v Göttingenu a stal se rovněž členem-korespondentem berlínské akademie. Svými matematickými spisy přispěl k posunu v oblastech diferenciální geometrie, matematické analýzy a k definici Riemannova integrálu. Jeho práce o geometrii (Riemannova) a teorii vyšších dimenzí později pomohly A. Einsteinovi k objevení teorie relativity.
V roce 1862 si vzal za ženu Elise Kochovou. Bernhard Riemann zemřel v roce 1866 na tuberkulózu ve věku 39 let.Kdo byl Bernhard Riemann? Životopis Bernhard Riemann, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě Bernhard Riemann

Národnost: německá
Datum narození: 17. 9. 1826
Místo narození: Breselenz, Německo
Datum úmrtí: 20. 7. 1866

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Bernhard Riemann sdílet s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Ramadán? Víte co je Průměr? Víte co je Personifikace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Menšinová vláda?

Klíčová slova: osobnosti, místo narození, popis, kdo to je, národnost, nežijící, datum narození, osobnost, Bernhard Riemann, wiki, informace, lexikon, život, věda, Bernhard Riemann, kde se narodil Bernhard Riemann?

Pojem Bernhard Riemann je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Bernhard Riemann v následujících zdrojích

Najít pojem Bernhard Riemann ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo Bernhard Riemann na Google.cz

Vyhledat termín Bernhard Riemann ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Bernhard Riemann ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Bernhard Riemann ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Bernhard Riemann například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je Bernhard Riemann? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Bernhard Riemann? Kdy se narodil Bernhard Riemann? Kde se narodil Bernhard Riemann? Kdy zemřel Bernhard Riemann? Bernhard Riemann je v kategorii Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Bernhard Riemann dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Bernhard Riemann i v jiné kategorii než je věda.