Kdo je to?
Kdo byl Jerome David Salinger? Životopis Jerome David Salinger, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jerome David Salinger

Kdo byl Jerome David Salinger? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jerome David Salinger, známý více jako J. D. Salinger, byl americký spisovatel, kterého proslavil zejména román Kdo chytá v žitě.
Jerome se narodil 1. ledna 1919 na Manhattanu v New Yorku rodičům, z nichž otec byl Žid a matka měla irské a skotské předky, avšak přestoupila k židovské víře. Jerome měl ještě sestru Doris. Chlapec studoval veřejnou školu na Manhattanu, potom dva roky navštěvoval soukromou školu. Často účinkoval v divadelních představeních. Absolvoval vojenskou akademii a pak začal studovat New York University, ale vydržel zde jen dva semestry. Pak jej otec přiměl k tomu, aby se naučil obchodovat, a poslal jej do Vídně, kde pobyl jen do té doby, než Rakousko obsadil Adolf Hitler. Nato ještě chodil na kurzy tvůrčího psaní na Columbia University, kde si jeho talentu všiml Witt Burnett (učitel a editor). Během svého života byl několikrát ženatý, nejprve se Sylvií Welterovou, se kterou se však rozvedl, když zjistil, že spolupracuje s gestapem. Poté žil 1ě let s Claire Douglasovou, se kterou měl dceru Margaret a syna Mathewa. Jeho poslední ženou byla Colleen OÓneillová, která byla o 40 let mladší než on.
Jerome David Salinger vstoupil do literatury povídkami, např. Mladí lidé, avšak zdaleka největšího ohlasu dosáhl jeho román Kdo chytá v žitě, který vyšel roku 1951. Román psal téměř 10 let, pojednává o sedmnáctiletém chlapci Holdenu Caulfieldovi, o jeho životě v New Yorku, o vyloučení z elitní školy a dalších zážitcích, které napovídají, že je do jisté míry autobiografický. Stejně tak to můžeme vyčíst i z vyprávění v ich-formě a ironického tónu. Reakce na román byly sice zpočátku rozporuplné - a to od pólu naprostého souznění až po naprosté odsouzení (kvůli ironii, sprostým slovům, v některých školách byl dokonce zakázán). Tam, kde se učitelé odvážili zadat knihu jako „povinnou“ četbu, byli často propuštěni nebo jinak donuceni k odchodu ze školy. Kniha je však dodnes čtena, což napovídá o jejím přínosu pro všechny generace. Salinger dostal i několik nabídek ke zfilmování, nikdy k tomu však nedal souhlas a žádný z herců mu nebyl dostatečně dobrý na ztvárnění hlavní postavy. Další díla, která Salinger napsal, jsou Devět povídek, Franny a Zooey a Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte; Seymour: Úvod. Od roku 1965 spisovatel již nevydal žádnou knihu, od 1980 neposkytoval ani rozhovory. Zemřel v 91 letech v roce 2010.Kdo byl Jerome David Salinger? Životopis Jerome David Salinger, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jerome David Salinger

Národnost: americká
Datum narození: 1. 1. 1919
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 27. 10. 2010

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jerome David Salinger s vašimi známými a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Hybridní válka? Víte co je Tinnitus? Víte co je Histologie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Daň z nemovitosti?

Klíčová slova: datum narození, život, místo narození, osobnosti, datum úmrtí, nežijící, osobnost, wikipedie, národnost, kde se narodil Jerome David Salinger?, Kdy zemřel Jerome David Salinger, informace, lexikon, literatura, narození, kdy se narodil Jerome David Salinger?

Pojem Jerome David Salinger je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Hledat výraz Jerome David Salinger ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Jerome David Salinger na Youtube

Hledat pojem Jerome David Salinger ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jerome David Salinger ve Wikimedia Commons

Najít termín Jerome David Salinger ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jerome David Salinger například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jerome David Salinger

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Jerome David Salinger? Kdy se narodil Jerome David Salinger? Kde se narodil Jerome David Salinger? Kdy zemřel Jerome David Salinger? Jerome David Salinger je v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jerome David Salinger řekněme v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jerome David Salinger i v jiné kategorii než je literatura.