Kdo je to?
Kdo je Eva Jiřičná? Životopis Eva Jiřičná, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Eva Jiřičná

Kdo je Eva Jiřičná? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, umělci

Eva Jiřičná je česká světoznámá architektka, designérka, která vlastní dva architektonické ateliéry. Jiřičná se narodila ve Zlíně. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Prahy. Po maturitě na střední škole začala studovat architekturu na ČVUT. Po úspěšném studiu architektury pokračovala studiem na AVU (Akademie výtvarných umění) v ateliéru Jaroslava Fragnera.
V roce 1967 začala Jiřičná pracovat v pražském Ústavu bytové a oděvní kultury. V následujícím roce se zúčastnila stáže v Londýně. Avšak po srpnové okupace ji úřady Československa zakázaly návrat do vlasti. Nastoupila tedy do ateliéru Louis de Soisson, kde začala pracovat na projektování přístavu v anglickém Brightonu. Poté navázala spolupráci s proslulým architektem Richardem Rogersem. Jiřičná se stala slavná díky své práci na interiérech módních obchodů a butiků zejména v New Yorku a v Londýně. Charakteristické prvky jejich staveb jsou sklo, kov, beton nebo skleněné schody.
V Anglii pracovala na dvou desítkách projektů (veřejné budovy, maloobchodní budovy, obytné budovy, mosty a další). V České republice doposud nechala vytvořit skoro dvě desítky staveb. Mezi nejznámější patří interiér Tančícího domu, Hotel Josef v Praze, Univerzitní centrum Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Kongresové centrum Zlín, Fasáda bytového komplexu Sky Barrandov, Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
V roce 1996 začala působit jako vedoucí ateliéru architektury na VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová). Na VŠUP vyučovala třináct let. V roce 1997 se stala členkou londýnské umělecké instituce Royal Academy of Arts (1997). Roku 1999 si spolu s Petrem Vágnerem zařídila pražský ateliér Al Design. Jedná se o pobočku jejího ateliéru v Londýně.
Během svého života získala Jiřičná řadu ocenění. Patří mezi ně čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíne (2011), Řád Britského impéria, Státní cena ministerstva kultury ČR za rok 2009. V roce 2018 obdržela Medaili za celoživotní dílo na London Design Festival a ve stejném roce získala i Pamětní stříbrnou medaili Jana Masaryka. O rok později obdržela Cenu města Zlín (2019).
Deset let svého života prožila s architektem Janem Kaplickým.Kdo je Eva Jiřičná? Životopis Eva Jiřičná, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Eva Jiřičná

Národnost: česká
Datum narození: 3. 3. 1939
Místo narození: Zlín, Československo

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Eva Jiřičná sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Impedance? Pamatujete si definici pojmu Epizoda? Vzpomněli byste si co označuje výraz Introvert? Vzpomněli byste si co znamená slovo ISO?

Klíčová slova: popis, místo narození, národnost, vysvětlení, lexikon, kdo je Eva Jiřičná?, umělci, datum narození, narození, kdy se narodila Eva Jiřičná?, osobnost, životopis, umělci, život, zajímavosti, kde se narodila Eva Jiřičná?

Pojem Eva Jiřičná je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít termín Eva Jiřičná ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Eva Jiřičná na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Eva Jiřičná ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Eva Jiřičná ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Eva Jiřičná ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Eva Jiřičná například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikipedii, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Eva Jiřičná?

Právě jste zjistili Kdo je to Eva Jiřičná? Kdy se narodila Eva Jiřičná? Kde se narodila Eva Jiřičná? Eva Jiřičná je v sekci Umělci

Kategorie umělci, galerie, eva Jiřičná, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Eva Jiřičná kupř. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eva Jiřičná i v jiné kategorii než je umělci.