Kdo je to?
Kdo je Eva Jiřičná? Životopis Eva Jiřičná, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Kdo je Eva Jiřičná?

Kdo je Eva Jiřičná? Životopis, informace, biografie, umělci

Eva Jiřičná je česká světoznámá architektka, designérka, která vlastní dva architektonické ateliéry. Jiřičná se narodila ve Zlíně. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Prahy. Po maturitě na střední škole začala studovat architekturu na ČVUT. Po úspěšném studiu architektury pokračovala studiem na AVU (Akademie výtvarných umění) v ateliéru Jaroslava Fragnera.
V roce 1967 začala Jiřičná pracovat v pražském Ústavu bytové a oděvní kultury. V následujícím roce se zúčastnila stáže v Londýně. Avšak po srpnové okupace ji úřady Československa zakázaly návrat do vlasti. Nastoupila tedy do ateliéru Louis de Soisson, kde začala pracovat na projektování přístavu v anglickém Brightonu. Poté navázala spolupráci s proslulým architektem Richardem Rogersem. Jiřičná se stala slavná díky své práci na interiérech módních obchodů a butiků zejména v New Yorku a v Londýně. Charakteristické prvky jejich staveb jsou sklo, kov, beton nebo skleněné schody.
V Anglii pracovala na dvou desítkách projektů (veřejné budovy, maloobchodní budovy, obytné budovy, mosty a další). V České republice doposud nechala vytvořit skoro dvě desítky staveb. Mezi nejznámější patří interiér Tančícího domu, Hotel Josef v Praze, Univerzitní centrum Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Kongresové centrum Zlín, Fasáda bytového komplexu Sky Barrandov, Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
V roce 1996 začala působit jako vedoucí ateliéru architektury na VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová). Na VŠUP vyučovala třináct let. V roce 1997 se stala členkou londýnské umělecké instituce Royal Academy of Arts (1997). Roku 1999 si spolu s Petrem Vágnerem zařídila pražský ateliér Al Design. Jedná se o pobočku jejího ateliéru v Londýně.
Během svého života získala Jiřičná řadu ocenění. Patří mezi ně čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíne (2011), Řád Britského impéria, Státní cena ministerstva kultury ČR za rok 2009. V roce 2018 obdržela Medaili za celoživotní dílo na London Design Festival a ve stejném roce získala i Pamětní stříbrnou medaili Jana Masaryka. O rok později obdržela Cenu města Zlín (2019).
Deset let svého života prožila s architektem Janem Kaplickým.Kdo je Eva Jiřičná? Životopis Eva Jiřičná, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Základní informace o osobě Eva Jiřičná

Národnost: česká
Datum narození: 3. 3. 1939
Místo narození: Zlín, Československo

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Eva Jiřičná? s dalšími lidmi na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte definici termínu Incest? Víte co je Anotace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Lymfom? Vzpomněli byste si co označuje výraz Insomnie?

Klíčová slova: popis, vysvětlení, narození, wikipedie, biografie, místo narození, umělci, kde se narodila Eva Jiřičná?, život, wiki, Eva Jiřičná, datum narození, kdo je Eva Jiřičná?, lexikon, životopis, osobnost

Pojem Eva Jiřičná je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Eva Jiřičná zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit najít slovo Eva Jiřičná na Google.cz

Hledat videa s názvem Eva Jiřičná na Youtube

Zkusit najít výraz Eva Jiřičná ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Eva Jiřičná ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Eva Jiřičná ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Eva Jiřičná například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Eva Jiřičná

Právě nyní již víte Kdo je to Eva Jiřičná? Kdy se narodila Eva Jiřičná? Kde se narodila Eva Jiřičná? Eva Jiřičná je v kategorii Umělci

Text napsán pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Eva Jiřičná dejme tomu třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eva Jiřičná i v jiné kategorii než je umělci.