Kdo je to?
Kdo je Eva Jiřičná? Životopis Eva Jiřičná, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Kdo je Eva Jiřičná?

Kdo je Eva Jiřičná? Životopis, informace, biografie, umělci

Eva Jiřičná je česká světoznámá architektka, designérka, která vlastní dva architektonické ateliéry. Jiřičná se narodila ve Zlíně. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Prahy. Po maturitě na střední škole začala studovat architekturu na ČVUT. Po úspěšném studiu architektury pokračovala studiem na AVU (Akademie výtvarných umění) v ateliéru Jaroslava Fragnera.
V roce 1967 začala Jiřičná pracovat v pražském Ústavu bytové a oděvní kultury. V následujícím roce se zúčastnila stáže v Londýně. Avšak po srpnové okupace ji úřady Československa zakázaly návrat do vlasti. Nastoupila tedy do ateliéru Louis de Soisson, kde začala pracovat na projektování přístavu v anglickém Brightonu. Poté navázala spolupráci s proslulým architektem Richardem Rogersem. Jiřičná se stala slavná díky své práci na interiérech módních obchodů a butiků zejména v New Yorku a v Londýně. Charakteristické prvky jejich staveb jsou sklo, kov, beton nebo skleněné schody.
V Anglii pracovala na dvou desítkách projektů (veřejné budovy, maloobchodní budovy, obytné budovy, mosty a další). V České republice doposud nechala vytvořit skoro dvě desítky staveb. Mezi nejznámější patří interiér Tančícího domu, Hotel Josef v Praze, Univerzitní centrum Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Kongresové centrum Zlín, Fasáda bytového komplexu Sky Barrandov, Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
V roce 1996 začala působit jako vedoucí ateliéru architektury na VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová). Na VŠUP vyučovala třináct let. V roce 1997 se stala členkou londýnské umělecké instituce Royal Academy of Arts (1997). Roku 1999 si spolu s Petrem Vágnerem zařídila pražský ateliér Al Design. Jedná se o pobočku jejího ateliéru v Londýně.
Během svého života získala Jiřičná řadu ocenění. Patří mezi ně čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíne (2011), Řád Britského impéria, Státní cena ministerstva kultury ČR za rok 2009. V roce 2018 obdržela Medaili za celoživotní dílo na London Design Festival a ve stejném roce získala i Pamětní stříbrnou medaili Jana Masaryka. O rok později obdržela Cenu města Zlín (2019).
Deset let svého života prožila s architektem Janem Kaplickým.Kdo je Eva Jiřičná? Životopis Eva Jiřičná, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Eva Jiřičná

Národnost: česká
Datum narození: 3. 3. 1939
Místo narození: Zlín, Československo

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Eva Jiřičná sdílet s kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Umění? Znáte pojem Vtip? Vzpomněli byste si co označuje výraz Synagoga? Vzpomenete si na definici slova Clearing?

Klíčová slova: lexikon, osobnosti, životopis, osobnost, místo narození, zajímavosti, vysvětlení, život, umělci, biografie, Eva Jiřičná, kde se narodila Eva Jiřičná?, kdy se narodila Eva Jiřičná?, umělci, wiki, kdo je Eva Jiřičná?

Pojem Eva Jiřičná je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Eva Jiřičná

Zkusit najít Eva Jiřičná ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Eva Jiřičná v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít heslo Eva Jiřičná ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Eva Jiřičná ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Eva Jiřičná na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Eva Jiřičná například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Eva Jiřičná? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Eva Jiřičná? Kdy se narodila Eva Jiřičná? Kde se narodila Eva Jiřičná? Eva Jiřičná je v sekci Umělci

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Eva Jiřičná dejme tomu v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eva Jiřičná i v jiné kategorii než je umělci.