Kdo je to?
Kdo je Eva Jiřičná? Životopis Eva Jiřičná, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Kdo je Eva Jiřičná?

Kdo je Eva Jiřičná? Životopis, informace, biografie, umělci

Eva Jiřičná je česká světoznámá architektka, designérka, která vlastní dva architektonické ateliéry. Jiřičná se narodila ve Zlíně. Ve čtyřech letech se s rodiči přestěhovala do Prahy. Po maturitě na střední škole začala studovat architekturu na ČVUT. Po úspěšném studiu architektury pokračovala studiem na AVU (Akademie výtvarných umění) v ateliéru Jaroslava Fragnera.
V roce 1967 začala Jiřičná pracovat v pražském Ústavu bytové a oděvní kultury. V následujícím roce se zúčastnila stáže v Londýně. Avšak po srpnové okupace ji úřady Československa zakázaly návrat do vlasti. Nastoupila tedy do ateliéru Louis de Soisson, kde začala pracovat na projektování přístavu v anglickém Brightonu. Poté navázala spolupráci s proslulým architektem Richardem Rogersem. Jiřičná se stala slavná díky své práci na interiérech módních obchodů a butiků zejména v New Yorku a v Londýně. Charakteristické prvky jejich staveb jsou sklo, kov, beton nebo skleněné schody.
V Anglii pracovala na dvou desítkách projektů (veřejné budovy, maloobchodní budovy, obytné budovy, mosty a další). V České republice doposud nechala vytvořit skoro dvě desítky staveb. Mezi nejznámější patří interiér Tančícího domu, Hotel Josef v Praze, Univerzitní centrum Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Kongresové centrum Zlín, Fasáda bytového komplexu Sky Barrandov, Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
V roce 1996 začala působit jako vedoucí ateliéru architektury na VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová). Na VŠUP vyučovala třináct let. V roce 1997 se stala členkou londýnské umělecké instituce Royal Academy of Arts (1997). Roku 1999 si spolu s Petrem Vágnerem zařídila pražský ateliér Al Design. Jedná se o pobočku jejího ateliéru v Londýně.
Během svého života získala Jiřičná řadu ocenění. Patří mezi ně čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíne (2011), Řád Britského impéria, Státní cena ministerstva kultury ČR za rok 2009. V roce 2018 obdržela Medaili za celoživotní dílo na London Design Festival a ve stejném roce získala i Pamětní stříbrnou medaili Jana Masaryka. O rok později obdržela Cenu města Zlín (2019).
Deset let svého života prožila s architektem Janem Kaplickým.Kdo je Eva Jiřičná? Životopis Eva Jiřičná, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Základní údaje o osobě Eva Jiřičná

Národnost: česká
Datum narození: 3. 3. 1939
Místo narození: Zlín, Československo

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Eva Jiřičná s jinými lidmi na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Hláska? Víte, co je to Kondolence? Vzpomněli byste si co označuje výraz Lucidní snění? Rozumíte pojmu Čedič?

Klíčová slova: národnost, kdo je Eva Jiřičná?, kde se narodila Eva Jiřičná?, narození, Eva Jiřičná, osobnost, místo narození, lexikon, zajímavosti, popis, osobnosti, wiki, umělci, Eva Jiřičná, informace, vysvětlení

Pojem Eva Jiřičná je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Eva Jiřičná ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Eva Jiřičná ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Eva Jiřičná ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Eva Jiřičná ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Eva Jiřičná na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Eva Jiřičná například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v Google obrázcích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Eva Jiřičná?

Právě jste zjistili Kdo je to Eva Jiřičná? Kdy se narodila Eva Jiřičná? Kde se narodila Eva Jiřičná? Eva Jiřičná patří do sekce Umělci

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Uvedené informace jsou bez záruky. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Eva Jiřičná například v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Eva Jiřičná i v jiné kategorii než je umělci.