Kdo je to?
Kdo byl Arthur Conan Doyle? Životopis Arthur Conan Doyle, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Arthur Conan Doyle?

Kdo byl Arthur Conan Doyle? Životopis, informace, biografie, literatura

Arthur Ignatius Conan Doyle, britský spisovatel, který proslul zejména příběhy o Sherlocku Holmesovi, se narodil 22. května 1859 v Edinburghu ve Skotsku do katolické rodiny. Otec Charles Altamont Doyle byl Angličan a matka Mary Foleyová Irka. Měli celkem deset dětí, z nichž tři se nedožily dospělosti. Po svém otci zdědili Arthur a jeho tři bratři umělecké nadání. Arthur Doyle začal používat příjmení Conan až v pozdějším věku, a to po svém prastrýci Michaelu Conanovi, který byl zároveň jeho kmotrem.
Jako devítiletý byl Arthur poslán v roce 1868 do jezuitské internátní školy v Anglii. Po jejím ukončení se v roce 1875 na jeden rok ocitl na jezuitské koleji v Rakousku. O rok později začal studovat medicínu na Edinburské univerzitě. Byl vášnivým sportovcem. Provozoval box, kriket, fotbal, ragby a plavání. Studium ale v roce 1880 přerušil, aby se mohl vydat na plavbu kolem pobřeží Grónska jako lékař. Po ukončení studia v roce 1881 začal pracovat jako lodní lékař na lodi, jejímž cílem byla západní Afrika. V témže roce se začal zajímat o spiritismus.
O čtyři roky později (1885) úspěšně složil doktorát a ještě téhož roku se oženil s Louisou Hawkinsovou. Dcera Mary Louise se narodila v roce 1889 a o tři roky později syn Alleyne Kingsley.
Ačkoliv byl Arthur původem lékař, byl velice plodný, co se psaní týká. Kromě detektivek má na svém kontě také historické a fantastické povídky a romány, literaturu faktu, dramata i poezii. Conan Doyle proslul nejen jako spisovatel, ale také jako válečný zpravodaj. Byl také činný v politice, dokonce kandidoval do parlamentu, kde se zasazoval o dodržování práva v případech protiprávně odsouzených.
Jeho nejznámějším dílem jsou bezesporu příběhy o Sherlocku Holmesovi. Napsal o něm celkem 56 povídek a 4 romány. Ty mu přinesly slávu a peníze. Roku 1893 ho ovšem nechal umřít, aby se ho konečně zbavil. Místo toho dal život brigadýru Gerardovi, který ale nikdy věhlasu Holmese nedosáhl.
Koncem roku 1893 odjel Conan se svojí ženou do Švýcarska, kde si měla jeho manželka léčit tuberkulózu. Kvůli manželčinu podlomenému zdraví odjeli společně na sklonku roku 1895 do Káhiry, nic však nepomohlo. Louisa v roce 1906 zemřela. Mezitím byl Doyle roku 1902 povýšen do šlechtického stavu za zásluhy pro Velkou Británii v búrské válce. Neúspěšně opět kandidoval v letech 1900 – 1906 do parlamentu. Přesto přispěl ke zřízení dosud chybějícího odvolacího soudu.
Rok po smrti manželky se Conan znovu oženil s Jean Leckie. Z tohoto manželství vzešli dva synové a jedna dcera.
Conan Doyle se zapsal do historie také prvenstvím ve vlastnictví automobilu ve Velké Británii. Ke spiritismu se veřejně přihlásil až v roce 1916, a to prostřednictvím článku. Po smrti syna se v roce 1918 stal propagátorem spiritismu.
Zemřel 7. července 1930.Kdo byl Arthur Conan Doyle? Životopis Arthur Conan Doyle, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Arthur Conan Doyle

Národnost: anglická
Datum narození: 22. května 1859
Místo narození: Edinburgh, Skotsko, Spojené království
Datum úmrtí: 7. července 1930

Tento text (Arthur Conan Doyle) můžete samozřejmě sdílet s přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Tetanie? Pamatujete si definici pojmu MDF deska? Vzpomněli byste si co označuje výraz Idiom? Vzpomněli byste si co znamená slovo Splátkový kalendář?

Klíčová slova: popis, národnost, datum narození, Arthur Conan Doyle, Kdy zemřel Arthur Conan Doyle, biografie, životopis, datum úmrtí, osobnosti, nežijící, život, kde se narodil Arthur Conan Doyle?, literatura, kdy se narodil Arthur Conan Doyle?, kdo je Arthur Conan Doyle?, Arthur Conan Doyle

Pojem Arthur Conan Doyle je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít termín Arthur Conan Doyle ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Arthur Conan Doyle ve Wikislovníku

Hledat výraz Arthur Conan Doyle ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Arthur Conan Doyle ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Arthur Conan Doyle na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Arthur Conan Doyle například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Biografie, životopis, kdo je to Arthur Conan Doyle?

Nyní již víte Kdo byl Arthur Conan Doyle? Kdy se narodil Arthur Conan Doyle? Kde se narodil Arthur Conan Doyle? Kdy zemřel Arthur Conan Doyle? Arthur Conan Doyle se nachází v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Arthur Conan Doyle například na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Arthur Conan Doyle i v jiné kategorii než je literatura.