Kdo je to?
Kdo byl Arthur Conan Doyle? Životopis Arthur Conan Doyle, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Arthur Conan Doyle

Kdo byl Arthur Conan Doyle? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Arthur Ignatius Conan Doyle, britský spisovatel, který proslul zejména příběhy o Sherlocku Holmesovi, se narodil 22. května 1859 v Edinburghu ve Skotsku do katolické rodiny. Otec Charles Altamont Doyle byl Angličan a matka Mary Foleyová Irka. Měli celkem deset dětí, z nichž tři se nedožily dospělosti. Po svém otci zdědili Arthur a jeho tři bratři umělecké nadání. Arthur Doyle začal používat příjmení Conan až v pozdějším věku, a to po svém prastrýci Michaelu Conanovi, který byl zároveň jeho kmotrem.
Jako devítiletý byl Arthur poslán v roce 1868 do jezuitské internátní školy v Anglii. Po jejím ukončení se v roce 1875 na jeden rok ocitl na jezuitské koleji v Rakousku. O rok později začal studovat medicínu na Edinburské univerzitě. Byl vášnivým sportovcem. Provozoval box, kriket, fotbal, ragby a plavání. Studium ale v roce 1880 přerušil, aby se mohl vydat na plavbu kolem pobřeží Grónska jako lékař. Po ukončení studia v roce 1881 začal pracovat jako lodní lékař na lodi, jejímž cílem byla západní Afrika. V témže roce se začal zajímat o spiritismus.
O čtyři roky později (1885) úspěšně složil doktorát a ještě téhož roku se oženil s Louisou Hawkinsovou. Dcera Mary Louise se narodila v roce 1889 a o tři roky později syn Alleyne Kingsley.
Ačkoliv byl Arthur původem lékař, byl velice plodný, co se psaní týká. Kromě detektivek má na svém kontě také historické a fantastické povídky a romány, literaturu faktu, dramata i poezii. Conan Doyle proslul nejen jako spisovatel, ale také jako válečný zpravodaj. Byl také činný v politice, dokonce kandidoval do parlamentu, kde se zasazoval o dodržování práva v případech protiprávně odsouzených.
Jeho nejznámějším dílem jsou bezesporu příběhy o Sherlocku Holmesovi. Napsal o něm celkem 56 povídek a 4 romány. Ty mu přinesly slávu a peníze. Roku 1893 ho ovšem nechal umřít, aby se ho konečně zbavil. Místo toho dal život brigadýru Gerardovi, který ale nikdy věhlasu Holmese nedosáhl.
Koncem roku 1893 odjel Conan se svojí ženou do Švýcarska, kde si měla jeho manželka léčit tuberkulózu. Kvůli manželčinu podlomenému zdraví odjeli společně na sklonku roku 1895 do Káhiry, nic však nepomohlo. Louisa v roce 1906 zemřela. Mezitím byl Doyle roku 1902 povýšen do šlechtického stavu za zásluhy pro Velkou Británii v búrské válce. Neúspěšně opět kandidoval v letech 1900 – 1906 do parlamentu. Přesto přispěl ke zřízení dosud chybějícího odvolacího soudu.
Rok po smrti manželky se Conan znovu oženil s Jean Leckie. Z tohoto manželství vzešli dva synové a jedna dcera.
Conan Doyle se zapsal do historie také prvenstvím ve vlastnictví automobilu ve Velké Británii. Ke spiritismu se veřejně přihlásil až v roce 1916, a to prostřednictvím článku. Po smrti syna se v roce 1918 stal propagátorem spiritismu.
Zemřel 7. července 1930.Kdo byl Arthur Conan Doyle? Životopis Arthur Conan Doyle, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Arthur Conan Doyle

Národnost: anglická
Datum narození: 22. května 1859
Místo narození: Edinburgh, Skotsko, Spojené království
Datum úmrtí: 7. července 1930

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Arthur Conan Doyle s jinými osobami na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Charakter? Vzpomněli byste si co znamená slovo Audiotex? Vzpomněli byste si co označuje výraz Imunita? Víte co je Leidenská mutace?

Klíčová slova: literatura, biografie, nežijící, wikipedie, datum úmrtí, vysvětlení, lexikon, popis, kdo je Arthur Conan Doyle?, kdy se narodil Arthur Conan Doyle?, místo narození, osobnost, informace, národnost, Arthur Conan Doyle, zajímavosti

Pojem Arthur Conan Doyle je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Arthur Conan Doyle lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít frázi Arthur Conan Doyle ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Arthur Conan Doyle ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Arthur Conan Doyle ve Wikislovníku

Hledat pojem Arthur Conan Doyle na Google.cz

Hledat videa s názvem Arthur Conan Doyle na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Arthur Conan Doyle například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Arthur Conan Doyle? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Arthur Conan Doyle? Kdy se narodil Arthur Conan Doyle? Kde se narodil Arthur Conan Doyle? Kdy zemřel Arthur Conan Doyle? Arthur Conan Doyle je v kategorii Literatura

Text vytvořen pro Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Arthur Conan Doyle dejme tomu v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Arthur Conan Doyle i v jiné kategorii než je literatura.