Kdo je to?
Kdo byl Marcel Proust? Životopis Marcel Proust, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Marcel Proust

Kdo byl Marcel Proust? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Marcel Proust byl francouzský romanopisec, autor esejí, překladů, povídek a také literární kritik. Narodil se 10. července 1871 v Auteuil (část pařížského obvodu) v domě svého prastrýce do velmi dobře situované městské rodiny pod jménem Valentin Louis Georges Eugéne Marcel Proust.
Matka Jeanne Clémence Weilová pocházela z velmi bohaté rodiny židovského makléře z Alsaska. Díky své sečtělosti a znalosti anglického jazyka se podílela na překladu próz Johna Ruskina společně se svým synem. Otec Achille Adrien Proust byl prominentním patologem a epidemiologem, který pracoval na opatřeních proti choleře a podílel se na jejich realizaci. Byl také autorem mnoha knih a článků z oblasti lékařství a hygieny.
Marcel Proust byl silným astmatikem, který se potýkal se záchvaty astmatu již od narození. I přesto se dobrovolně přihlásil k vojenské službě a v letech 1889-1890 sloužil u francouzského 76. pěšího pluku v Orleáns. Tímto zážitkem se nechal inspirovat pro svou dlouhou epizodu ve Světě Guermantových. V devíti letech přišel první vážný záchvat astmatu.Od té doby byl považován za churavé dítě, a tak začal trávit prázdniny v Illier v domě svého prastrýce. Tento neobyčejný dům se stal hlavní předlohou pro Combray, smyšlené město, ve kterém se odehrávají důležité scény z Hledání ztraceného času.
Ve věku jedenácti let (1882) nastoupil na Lycée Condoreet a úspěšně školu dokončil. I přes velkou absenci vzhledem k nemoci vynikal v literatuře a ke konci studia získal ocenění.
Po skončení dobrovolné vojenské služby vystudoval Proust práva na univerzitě v Sorbonně. Ovšem jako právník se dlouhou dobu neživil, do svých pětatřiceti let si užíval bohémský život. Jeho otec však trval na tom, aby se jeho syn věnoval nějakému zaměstnání, proto Proust od léta roku 1896 pracoval v Mazarinově knihovně. Avšak i tam většinu doby strávil na neschopence a později sám na vlastní žádost skončil.
Po smrti rodičů (otec-1903, matka o dva roky později) se začal naplno věnovat psaní. Matka mu zanechala obrovské jmění, které mu do konce života vystačilo jako hlavní finanční zdroj. Ve dne spal a v noci tvořil. Jeho psaní bylo velkou měrou ovlivněno filozofií Henriho Bergsora. Proustova literatura je velmi komplikovaná vzhledem k prolínání časových rovin (přítomnosti zsminulostí). Položil tak základy moderního románu. Velkou inspiraci hledal v dílech velikánů jako byli Lev Nikolajevič Tolstoj, Gustave Flaubert, Stendhal, Michel de Montaigne nebo Fjodor Michajlovič Dostojevskij.
Marcel Proust se stal prvním romanopiscem, který ve svých dílech otevřeně zobrazoval vztahy mezi stejným pohlavím, byl nepřiznaným homosexuálem.
Ke konci svého života se jeho zdravotní stav stále zhoršoval. Poslední tři roky svého života strávil zavřený doma kvůli údajné alergii na denní světlo. Celé dny prospal a v noci pracoval na svém románu. Zemřel roku 1922 na silný zápal plic. Místem jeho posledního odpočinku se stal hřbitov Pére Lachaise v Paříži.

Díla Marcela Prousta:
• Jean Santeuil – nedokončený román, na kterém pracoval mezi lety 1896-1900, vydáno po autorově smrti
• Hledání ztraceného času – 1913, nejvýznamnější dílo složené ze sedmi románů
• Swann – 1913, dějově samostatná část románového cyklu Hledání ztraceného času, dílo je také uváděno jako Swannova láska
• Ve stínu kvetoucích dívek – 1918, druhý díl Hledání ztraceného času oceněný Goucourtovou cenou
• Ke Guermantům – 1920-1921, třetí díl
• Sodoma a Gomora – 1921-1922, čtvrtý díl
• Uvězněná – 1923, pátý díl
• Zmizelá Albertina – 1925, šestý díl
• Čas znovu nalezený – 1927, sedmý díl

Eseje:
• Radosti a dny - 1896
• Pastiše a rozmanitosti – 1919
• Kroniky – 1927Kdo byl Marcel Proust? Životopis Marcel Proust, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Marcel Proust

Národnost: francouzská
Datum narození: 10. července 1871
Místo narození: Paříž, Francie
Datum úmrtí: 18. listopadu 1922

Popis osobnosti Marcel Proust můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova FTP? Pamatujete si definici pojmu Šantán? Vzpomněli byste si co znamená slovo Mobilizace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Lymfa?

Klíčová slova: národnost, narození, datum narození, život, kdo je Marcel Proust?, biografie, kdo to je, Marcel Proust, Marcel Proust, wiki, informace, osobnosti, datum úmrtí, kde se narodil Marcel Proust?, lexikon, literatura

Pojem Marcel Proust je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Marcel Proust

Zkusit najít frázi Marcel Proust ve Wikipedii

Hledat slovo Marcel Proust na Google.cz

Hledat slovo Marcel Proust na Google obrázcích

Zkusit najít Marcel Proust ve Wikislovníku

Najít výraz Marcel Proust ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Marcel Proust například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikipedii, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Marcel Proust

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo byl Marcel Proust? Kdy se narodil Marcel Proust? Kde se narodil Marcel Proust? Kdy zemřel Marcel Proust? Marcel Proust je v sekci Literatura

Kategorie literatura, editorka v kavárně, marcel Proust, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Marcel Proust řekněme například na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marcel Proust i v jiné kategorii než je literatura.