Kdo je to?
Kdo byl Jakub Deml? Životopis Jakub Deml, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jakub Deml

Kdo byl Jakub Deml? Životopis, informace, biografie, literatura

Jakub Deml byl český básník, prozaik, překladatel z němčiny a latiny, publicista a vydavatel.
Jakub Deml se narodil v rodině rolníka a venkovského kupce jako syn z jeho druhého manželství. Otec měl postupně tři manželky, druhá - tedy Jakubova matka - zemřela, když chlapci bylo 12 let. Stejně tak trpěl ztrátou několika sourozenců. Jakub studoval nejprve gymnázium v Třebíči, poté vstoupil do katolického semináře v Brně. Přáli si to jeho rodiče a ovlivněn byl i Otokarem Březinou, s nímž se spřátelil ještě na gymnáziu. V Brně se také seznámil s časopisem Nový život, který vydávala Katolická moderna. Později se seznámil se sochařem a výtvarníkem Františkem Bílkem, jehož dílo obdivoval, ale za nějakou dobu se s ním rozešel a začal spolupracoval s malířem Florianem. S tím však také došlo k roztržce, a tak se Deml vrátil ke spolupráci s Bílkem, avšak dřívější přátelství se nikdy neobnovilo v původní hloubce. Deml pak působil jako kněz v různých moravských městech (Lesonice, Babice u Moravských Budějovic, Martínkov). Avšak brzy došlo k roztržce i s církevními nadřízenými, protože Deml povolání kněze chápal až příliš osobitě na svou dobu. Byl dokonce vyloučen z duchovní správy a poslán na neplacenou dovolenou. Současně byl převeden do Prahy, zde se seznámil s mnoha osobnostmi tehdejšího života, například s F. X. Šaldou, s nímž však také udržoval zajímavý vztah plný roztržek. Poznal se také se spisovatelkou Pavlou Kytlicovou, se kterou udržoval milostný vztah, cestovali spolu na Slovensko, bydleli v Praze a nakonec si postavili domek v Demlově rodném Tasově. Po první světové válce se rozhodl vstoupit do Sokola, ovšem i s touto organizací se nakonec rozešel ve zlém. Zlomilo ho to, stejně jako smrt Otokara Březiny (což byl mimochodem asi jediný člověk, kterému zůstal věrný až do jeho smrti) a smrt Pavly Kytlicové. Z této doby vzniklo mnoho pochmurných sbírek. Další vztah pak udržoval s dcerou hraběte Sporcka, ovšem také nebyl dlouhodobý. Za druhé světové války se „proslavil“ antisemitskými názory, aniž by jinak podporoval nacisty. Ke konci života žil již jen v rodném Tasově, kde také zemřel (resp. v nemocnici v Třebíči) a pohřben je na tasovském hřbitově.
Demlovo dílo je na jednu stranu velmi různorodé, na druhou stranu v něm najdeme ohlasy jeho bouřlivého života. V prvních sbírkách Hrad smrti a Tanec smrti najdeme jako nejvýznamnější téma smrt, obavu o život a bytí člověka. Sám Deml ve svých dílech často autobiograficky vystupuje jako štvanec, který putuje životem. Dočasné zaujetí sokolskými ideály (po první světové válce) najdeme ve sbírkách Sokolská čítanka nebo Sestrám. V dalším básnickém období (po rozchodu se Sokolem, smrti Březiny a Kytlicové) píše svá vrcholná díla Zapomenuté světlo a Píseň vojína šílence, která jsou sbírkami noci, temnoty a smrti. Jako autor sborníků a komentářů k nim je poněkud omezen tím, že se s většinou přátel rozešel, a tak v podstatě jen pamfleticky útočí na jejich díla. Jako překladatel překládal zejména teologickou literaturu z němčiny a latiny.Kdo byl Jakub Deml? Životopis Jakub Deml, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jakub Deml

Národnost: česká
Datum narození: 20. 8. 1878
Místo narození: Tasov
Datum úmrtí: 10. 2. 1961

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jakub Deml sdílet s ostatnímina veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Ironie? Pamatujete si definici pojmu Karité? Pamatujete si definici pojmu Dynamo? Vzpomněli byste si co znamená slovo Svatý grál?

Klíčová slova: kde se narodil Jakub Deml?, popis, narození, datum úmrtí, biografie, lexikon, Jakub Deml, kdo to je, datum narození, osobnosti, kdo je Jakub Deml?, Jakub Deml, národnost, osobnost, kdy se narodil Jakub Deml?, literatura

Pojem Jakub Deml je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Jakub Deml hledejte v níže uvedených zdrojích

Najít termín Jakub Deml na Google obrázcích

Najít termín Jakub Deml na Google.cz

Hledat termín Jakub Deml v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat termín Jakub Deml ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Jakub Deml ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jakub Deml například v metavyhledávači Info.com, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Jakub Deml? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jakub Deml? Kdy se narodil Jakub Deml? Kde se narodil Jakub Deml? Kdy zemřel Jakub Deml? Jakub Deml je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Jakub Deml dejme tomu třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jakub Deml i v jiné kategorii než je literatura.