Kdo je to?
Kdo byl Jakub Deml? Životopis Jakub Deml, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jakub Deml

Kdo byl Jakub Deml? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jakub Deml byl český básník, prozaik, překladatel z němčiny a latiny, publicista a vydavatel.
Jakub Deml se narodil v rodině rolníka a venkovského kupce jako syn z jeho druhého manželství. Otec měl postupně tři manželky, druhá - tedy Jakubova matka - zemřela, když chlapci bylo 12 let. Stejně tak trpěl ztrátou několika sourozenců. Jakub studoval nejprve gymnázium v Třebíči, poté vstoupil do katolického semináře v Brně. Přáli si to jeho rodiče a ovlivněn byl i Otokarem Březinou, s nímž se spřátelil ještě na gymnáziu. V Brně se také seznámil s časopisem Nový život, který vydávala Katolická moderna. Později se seznámil se sochařem a výtvarníkem Františkem Bílkem, jehož dílo obdivoval, ale za nějakou dobu se s ním rozešel a začal spolupracoval s malířem Florianem. S tím však také došlo k roztržce, a tak se Deml vrátil ke spolupráci s Bílkem, avšak dřívější přátelství se nikdy neobnovilo v původní hloubce. Deml pak působil jako kněz v různých moravských městech (Lesonice, Babice u Moravských Budějovic, Martínkov). Avšak brzy došlo k roztržce i s církevními nadřízenými, protože Deml povolání kněze chápal až příliš osobitě na svou dobu. Byl dokonce vyloučen z duchovní správy a poslán na neplacenou dovolenou. Současně byl převeden do Prahy, zde se seznámil s mnoha osobnostmi tehdejšího života, například s F. X. Šaldou, s nímž však také udržoval zajímavý vztah plný roztržek. Poznal se také se spisovatelkou Pavlou Kytlicovou, se kterou udržoval milostný vztah, cestovali spolu na Slovensko, bydleli v Praze a nakonec si postavili domek v Demlově rodném Tasově. Po první světové válce se rozhodl vstoupit do Sokola, ovšem i s touto organizací se nakonec rozešel ve zlém. Zlomilo ho to, stejně jako smrt Otokara Březiny (což byl mimochodem asi jediný člověk, kterému zůstal věrný až do jeho smrti) a smrt Pavly Kytlicové. Z této doby vzniklo mnoho pochmurných sbírek. Další vztah pak udržoval s dcerou hraběte Sporcka, ovšem také nebyl dlouhodobý. Za druhé světové války se „proslavil“ antisemitskými názory, aniž by jinak podporoval nacisty. Ke konci života žil již jen v rodném Tasově, kde také zemřel (resp. v nemocnici v Třebíči) a pohřben je na tasovském hřbitově.
Demlovo dílo je na jednu stranu velmi různorodé, na druhou stranu v něm najdeme ohlasy jeho bouřlivého života. V prvních sbírkách Hrad smrti a Tanec smrti najdeme jako nejvýznamnější téma smrt, obavu o život a bytí člověka. Sám Deml ve svých dílech často autobiograficky vystupuje jako štvanec, který putuje životem. Dočasné zaujetí sokolskými ideály (po první světové válce) najdeme ve sbírkách Sokolská čítanka nebo Sestrám. V dalším básnickém období (po rozchodu se Sokolem, smrti Březiny a Kytlicové) píše svá vrcholná díla Zapomenuté světlo a Píseň vojína šílence, která jsou sbírkami noci, temnoty a smrti. Jako autor sborníků a komentářů k nim je poněkud omezen tím, že se s většinou přátel rozešel, a tak v podstatě jen pamfleticky útočí na jejich díla. Jako překladatel překládal zejména teologickou literaturu z němčiny a latiny.Kdo byl Jakub Deml? Životopis Jakub Deml, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jakub Deml

Národnost: česká
Datum narození: 20. 8. 1878
Místo narození: Tasov
Datum úmrtí: 10. 2. 1961

Popis osobnosti Jakub Deml můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Dysfrenie? Pamatujete si definici pojmu Gastroskopie? Pamatujete si definici pojmu Demise? Vzpomněli byste si co znamená slovo Bruxismus?

Klíčová slova: život, popis, wiki, kdo to je, Jakub Deml, literatura, národnost, nežijící, osobnosti, literatura, lexikon, narození, osobnost, kde se narodil Jakub Deml?, wikipedie, datum narození

Pojem Jakub Deml je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Jakub Deml v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jakub Deml ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Jakub Deml ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Jakub Deml ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Jakub Deml ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Jakub Deml na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Jakub Deml například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jakub Deml

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Jakub Deml? Kdy se narodil Jakub Deml? Kde se narodil Jakub Deml? Kdy zemřel Jakub Deml? Jakub Deml je v sekci Literatura

Kategorie literatura, mladý spisovatel, jakub Deml, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Jakub Deml např. ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jakub Deml i v jiné kategorii než je literatura.