Kdo je to?
Kdo byl John Bardeen? Životopis John Bardeen, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

John Bardeen

Kdo byl John Bardeen? Životopis, informace, biografie, věda

John Bardeen byl americký fyzik, vynálezce, učitel, elektroinženýr a dvojnásobný držitel Nobelovy ceny za fyziku. Bardeen se narodil ve městě Madison ve státě Wisconsin do rodiny profesora anatomie. Již v dětství vynikal v matematice. Střední školu ukončil v 15 letech (i když ji mohl ukončit o několik let dříve). Na University of Wisconsin-Madison studoval v letech 1923-1928. V roce 1928 získal inženýrský titul. Poté začal pracovat v Pittsburghu Gulf Research Laboratories ve výzkumném oddělení společnosti Gulf Oil Company. Po 3 letech jej však začala práce nudit a rozhodl se pro doktorské studium z matematiky a fyziky na Princeton University.
Na Princeton University si vybral disertační práci o fyzice pevných látek, kterou vedl držitel Nobelovy ceny Eugene Winger. Doktorský titul získal až v roce 1936. Studium mohl dokončit o rok dříve, ale kvůli smrti jeho otce studium přerušil. Na univerzitě se zamiloval do Jane Maxwell, kterou si vzal v roce 1938. Následně spolu měli dva syny (James a William).
Od roku 1938 působil jako odborný asistent na University of Minnesota. Za 2. světové války zastával 4 roky místo fyzika ve Washingtonu v Naval Ordnance Laboratory (1939-1943). Za své působení poté dostal cenu Meritorious Civilian Service Award. V té době odmítl účast na Projektu Manhattan (vývoj atomové bomby).
Po válce se Bardeen připojil k Bellovým laboratořím (Bell Labs) v Murray Hill v New Jersey, kde pracoval na výzkumu pevných látek. V roce 1947 sestrojil spolu s Brattainem a Shockleyem tranzistor. Za tento objev obdrželi v roce 1956 Nobelovu cenu za fyziku.
Od roku 1951 pracoval Bardeen na University of Illinois na fakultě inženýrství. Na univerzitě spolupracoval s R. Schriefferem a L. Cooperem na teorii supravodivosti (BCS teorie), za kterou získali v roce 1972 Nobelovu cenu za fyziku. Bardeen se stal prvním vědcem v historii, který získal 2 Nobelovy ceny za fyziku. Za svůj přínos a objevy ve fyzice získal ocenění IEEE Medal of Honor (1971).
John Bardeen zemřel v roce 1991 na infarkt ve věku 82 let.Kdo byl John Bardeen? Životopis John Bardeen, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní informace o osobě John Bardeen

Národnost: americká
Datum narození: 23. 5. 1908
Místo narození: Madison, Wisconsin, Spojené státy americké
Datum úmrtí: 30. 1. 1991

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou John Bardeen sdílet s ostatnímina Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Silová elektřina? Rozumíte pojmu H.E.A.T.? Pamatujete si definici pojmu Mega? Znáte pojem Micelární voda?

Klíčová slova: národnost, kdo to je, biografie, nežijící, kdo je John Bardeen?, wikipedie, popis, zajímavosti, narození, kdy se narodil John Bardeen?, datum narození, lexikon, datum úmrtí, vysvětlení, národnost, informace

Pojem John Bardeen je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat slovo John Bardeen na Google.cz

Zkusit najít John Bardeen ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem John Bardeen na Youtube

Zkusit najít termín John Bardeen ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo John Bardeen ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo John Bardeen například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Biografie, životopis, kdo je to John Bardeen?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl John Bardeen? Kdy se narodil John Bardeen? Kde se narodil John Bardeen? Kdy zemřel John Bardeen? John Bardeen je v sekci Věda

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka John Bardeen řekněme třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Bardeen i v jiné kategorii než je věda.