Kdo je to?
Kdo byl František Martin Pelcl? Životopis František Martin Pelcl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

František Martin Pelcl

Kdo byl František Martin Pelcl? Životopis, informace, biografie, literatura

František Martin Pelcl, známý také jako Franz Martin Pelzel, byl český spisovatel, vysokoškolský pedagog, vlastenec a buditel. Narodil se 11. listopadu 1734 v Rychnově nad Kněžnou. V raném dětství navštěvoval městskou školu a jelikož se jevil jako nadané dítě, pokračoval ve studiu na místním piaristickém gymnáziu. Poté pokračoval na jezuitském gymnáziu v Hradci Králové a na gymnáziu v Praze. Následně studoval teologii, filozofii a práva na pražské univerzitě. V roce 1757, ve svých třiadvaceti letech, odcestoval na krátký čas do Vídně, kde se věnoval studiu historie a estetiky.
Již v období studií si přivydělával jako učitel v měšťanských rodinách a po svém návratu z Vídně působil jako učitel a vychovatel ve šlechtických rodinách Šternberků a Nosticů. Tímto si zajistil nejen velmi slušné živobytí, ale otevřely se mu dveře do knihoven těchto významných rodů a přístup k hodnotné literatuře. V rodině Nosticů se stal později také knihovníkem a archivářem. Společně s Josefem Dobrovským nově uspořádali a zorganizovali archív písemností. V nostickém salóně se setkával nejen se zástupci české šlechty, ale také s pražskou inteligencí té doby, která vyznávala český patriotismus. Právě z tohoto období a získaných kontaktů později vzešel například týdeník Pražské učené zvěsti (1771–1772) a Rozpravy. Je také spoluautorem díla Obrazy o významných učencích monarchie. Napsal studii s názvem Stručné dějiny Čechů od nejstarších dob do doby dnešní. Je také autorem publikací Císař Karel IV., král český a Životopis římského a českého krále Václava.
V roce 1788 skončil jako vychovatel v rodině Nosticů a ucházel se neúspěšně o místo profesora historie na univerzitě. Přes zdrženlivý postoj z Vídně se však nakonec podařilo prosadit Pelcla na místo prvního profesora českého jazyka na Karlo-Ferdinandově univerzitě. Pro své studenty sepsal v roce 1793 novou učebnici českého jazyka s názvem Nový způsob výkladu druhů českého skloňování a poté v roce 1795 text Lehrgebäude der böhmischen Sprache. Krátce před svou smrtí ještě dopsal dílo s názvem Nová kronika česká.
František Martin Pelcl byl ženatý s Františkou Schindlerovou a měl osm dětí. Zemřel v Praze dne 24. února 1801 ve věku 66 let.Kdo byl František Martin Pelcl? Životopis František Martin Pelcl, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě František Martin Pelcl

Národnost: česká
Datum narození: 11. listopadu 1734
Místo narození: Rychnov nad Kněžnou
Datum úmrtí: 24. února 1801

Líbí se stručný životopis s osobou František Martin Pelcl? Pak se podělte s vašimi přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte co je Medvědí česnek? Pamatujete si definici pojmu Svěřenecký fond? Rozumíte pojmu Červená čísla? Vzpomněli byste si co znamená slovo Defragmentace?

Klíčová slova: kdo to je, wikipedie, datum narození, datum úmrtí, literatura, František Martin Pelcl, popis, život, nežijící, osobnosti, životopis, narození, informace, místo narození, biografie, wiki

Pojem František Martin Pelcl je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu František Martin Pelcl

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Martin Pelcl ve Wikimedia Commons

Zkusit najít František Martin Pelcl ve Wikislovníku

Hledat heslo František Martin Pelcl ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo František Martin Pelcl ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat slovo František Martin Pelcl ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo František Martin Pelcl například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Životopis, kdo je František Martin Pelcl? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl František Martin Pelcl? Kdy se narodil František Martin Pelcl? Kde se narodil František Martin Pelcl? Kdy zemřel František Martin Pelcl? František Martin Pelcl je v kategorii Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka František Martin Pelcl dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Martin Pelcl i v jiné kategorii než je literatura.